Mužné hry

• angličtina Virile Games (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Komedie / Sportovní / Horor
Československo, 1988, 14 min

Fenomén fotbalu a fanouškovství v černé surrealistické komedii autora, výtvarníka a režiséra Jana Švankmajera. Masakr hráčů s (naštěstí) plastelínovými hlavami, fandění u televize s pivem v hraných sekvencích, i na hřišti v dokumentárních záběrech, a jiné absurdně zábavné, až hororové situace, které divákovi servíruje autor J. Švankmajer, jsou jen pro silné povahy! Sportu zdar a fotbalu zvláště! (Česká televize)

lsd

Po formální stránce patří toto k těm uplným vrcholům jeho tvorby(Anderas to popsal dostatečně). Na druhou stranu je to místy přece jen až moc a někdy i trochu samoúčelně přeplácané. Pokud má však tento film zesměšňovat fotbal, což doufám nedělá, tak to by mě trochu urazilo. Můj postoj k fotbalu je totiž hodně pozitivní. Výborný je i hodně černý humor. ()

SOLOM.

Není nad pořádný match a tvrdou hru…já to říkám furt…Jako na jednu stranu jsem se u tohoto bizarního fotbalového zápasu vcelku pobavil, hlavně tedy nad samotným morbidním odstraňování hráčů, ale Švankmajer už natočil i lepší kousky. Každopádně jsem během samotného sledování dostal taky kurevskou chuť dát si vychlazené pivko a nějakého toho panáčka…70% ()

Vlkodlak13 odpad!

Tak asi jeho dílo, které se dá bez újmy sledovat je "Byt" a "Poslední trik..", ty byly i vtipné i když trochu ujeté. Tohle je už ale nechutná a násilnická sr..humusárna. Už radši nemám chuť zkoušet sledovat další jeho díla, protože to je otřesnost. Jasně, i když je to jen plastelína, tak i tak je to nechutné - jednoduše se vyžívá v násilí.. ()

easaque

-4* Když už mám Švankmajera mezi mými oblíbenými režiséry, tak postupně dokončuji důkladný průzkum jeho díla. Po Alence měl asi dost tajemna a strašení, tak zkusil zase něco veselého a sportovního a vzešly z toho Mužné hry. K režisérovým invencím se teď přidává chuť piva, čpí vůně zpoceného dresu a velký kus chlapáctví, ale jen v té ubozé formě, co se zažívá v davu sobě rovných nebo u televizní obrazovky. Musím uznat, že i tahle forma satyrické zábavy mi sedla a mé 4 hvězdy si zaslouží. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

MarekT

Přiznám se, že Švankmajer mi byl do této chvíle velkou neznámou, ale nyní si myslím, že by se to mělo změnit. Film má skvělou animaci, hudební doprovod i humor, ale doplácí na jednu podobnost s fotbalem. Pokud také kopanou sledujete, víte, že kolikrát nelze hrát celých 90 minut stejnou hru a tak je nutno taktiku občas obměnit. To se právě stalo zde, jednotvárnost srazila výsledný dojem o půl hvězdičky. Ve druhém poločase to dle mě chtělo nějaký nápad přidat. I když tento zápas Švankmajerovu družstvu nevyvedl úplně dle mých představ, přesto si dokázalo vybojovat nějaké body do tabulky - já konkrétně dávám tři. P.S. Pokud byste se chtěli také seznámit s dílem, zde s dovolením odkazy: část 1 - http://www.youtube.com/watch?v=pUDK54MFjY8, část 2 - http://www.youtube.com/watch?v=uTHAv2_qM6M ()