Rakvičkárna

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní
Československo, 1966, 10 min

Maňásková hříčka Jana Švankmajera na staré téma: když se dva hádají, třetí se směje. Jan Švankmajer využil tradiční lidové maňáskové hříčky k tomu, aby natočil v roce 1966 první autorský film na staré známé téma, že když se dva hádají, třetí se směje. Ve filmu vystupují tradiční loutky Kašpara a Paňáci, nechybí zde ani živé morče a nezbytné rekvizity jako palička a rakev. Závěr filmu přerůstá tradiční pouťový rámec, zobecňuje vztah Kašpara a Paňáci na vztah lidí vůbec a z maňáskového divadla se náhle stává tento svět. (Česká televize)

TomasKotlant

Sice neúplně srozumitelné, ale hru s detaily a perfektní výtvarné zpracování musím ocenit. Navíc je filmu pár pěkně udělaných gagů. *** Ve zkratce: Morče, palice, svíčky, rakev. ()

tragos

Z broučků se stalo morče, z kouzelníků dvě individua s palicí, ale konec stejný: zkáza :-) Je to veselejší a švankmajerovštější než pánové Schwarcewallde a Edgar, přesto zůstanu na stejném hodnocení. Nevidím v tom totiž žádný hlubší smysl. ()

Belsazar

Rakvičkárna je zajímavé dílo se skrytým významem, ale mě osobně nijak nezasáhla. Zklamal mě konec (trochu), ale před loutkami smekám, ty jsou úžasné. ()

ostravak30

Boj dvou loutek a do toho morče. Možná jako podobenství malicherných hádek lidí, nad kterými občas zůstává rozum stát? Kdo ví. Ale mě tohle dílko přišlo hodně bizarní. ()

Facillitant

Skvělý nápad s morčetem, které v poměru s loutkami vypadá jako prase. V případě obsazení bezsrstého morčete by to bylo ještě opravdovější prase, ale určitě by to nebylo tak pěkné. ()