Tma, světlo, tma

• Československo Tma/Světlo/Tma (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1989, 6 min

Ejhle – vznikl člověk podle Švankmajera. Krátký animovaný film s typickými znaky mistrova díla. (Česká televize)

SOLOM.

Příchod plastelínového péra na scénu neměl chybu. Stejně tak se mi líbila i „tvorba“ ksichtu s klapákama, jazykem a mozkem. Já mám Švankmajerovu tvorbu prostě hodně rád a i tento krátkometrážní kousek je prostě skvost. Co víc k tomu dodat… ()

ledzepfan

Ale jó-po zamyšlení je tohle asi fakt jeden z těch výrazně lepších švankkraťasů a bavilo mě ta asi o čuc více než možnosti dialogu. Takže plná palba. ()

bublajsa

Když se ve Švankmajerově filmu ozve zaklepání na dveře, určitě to nebude podomní prodavač ... Vtipný, kapku zvrácený, napínavý, syrový a skvělý. Moje oblíbený. Jak by to asi vypadalo, kdyby jsme se měl každej "uhňácat" sám? ()

Popluh

Dobře, surrealismus asi nebude nic pro mě. Začalo to jako prequel k Addamsově rodině, po 5 minutách se to složilo v malou verzi Zdeňka Srstky a pak přišel "vy víte kdo". Jedním slovem: cože? ()

JohnMiller

Tak toto je pre mňa absolútny kult ! Pamätám si že som prvý krát tento flick videl ako decko v Tv. Bola hlboká noc a všade navôkol tma, sledoval som to na tajnáša. Nahnalo mi to taký strach a nepríjemný pocit, ako predtým ešte žiadny iný film nedokázal. A to som pred ním videl mnoho hororov, boli to síce 80´s slashery ktoré, povedzme si po lopate, dneska skôr pripomínajú komédie než strach naháňajúce filmy ale v 90´s pre decko to tak určite neprišlo. Aj po mnohých rokoch to má v sebe extrémne znepokojivú atmosféru ktorá vo mne rozprúdila spomienky. Claymotion toho najlepšieho rázu. Obrovská dávka surrealistickej temnoty v ktorej sa tie najtemnejšie časti dejú za dverami. Pretože,keď to sledujete prvý krát, nikdy neviete čo z dverí vyskočí ! ()

honajz2

Muselo na tom být hodně práce a je to vidět, ale nedokáže to bavit celou dobu, když je pointa jasná už od začátku. ()

easaque

-4* Švankmajer se vrací k plastelíně (nebo co to vlastně je?) a dělá dobře. V tomto kraťasu si hraje jednoduchým nápadem, který dokáže pobavit a má to v sobě i cosi skryto. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Muslicka

Úžasné stvoření člověka ve velmi originálním podání, kreacionisté by se asi divili, jinak scéna s penisem je skvělá. ()

Martin741

Reziser Jan Svankmajer - mam k nemu rozporuplny vztah. Na jednej strane Svankmajer rozumie filmu, to som nikdy nepopieral, a rezia je fuckt na urovni. Na druhej strane si myslim, ze je dost precenovany a aj niektore jeho filmy. Tento vsak je na urovni, ale pre mna len priemer : 69 % ()

Nach

Já tyhle Švankmajerova díla prostě miluju!!! Tohle je i světově originální a myšlenkově dokonalé. 90% ()

Kwaichi odpad!

Pravdepodobne nemám zmysel pre docenenie kvalít diela Jana Švankmajera. Ani len netuším čo s tým chcel povedať, čo to má symbolizovať. Jeho plastelínové karikatúry zobrazujúce ľudské časti teľa mi prídu dosť nemiestne a morbídne. ()

MarekT

Další výborný Švankmajer, zde asi nejnápaditější vůbec. Nejvíce mě zaujaly uši jako motýlek. Film mi občas přišel jako hororová parodie (dobývání se do místnosti), otázka je, zda to byl záměr... Z vtípků bych ještě vypíchnul pohlavní ústrojí, které dobře vyjadřuje, proč mám surrealismus rád - není jim nic svaté. ()