Tma, světlo, tma

• Československo Tma/Světlo/Tma (více)
Animovaný / Krátkometrážní
Československo, 1989, 6 min

Ejhle – vznikl člověk podle Švankmajera. Krátký animovaný film s typickými znaky mistrova díla. (Česká televize)

Sosak

Krátký, ale o to geniálnější zářez od českého umělce Švankmajera. Místy dokonce i vtipné dílo s nezaměnitelným rukopisem a myšlenkou zároveň. Škoda, že u nás tohoto tvůrce skoro nikdo nezná...zatímco třeba Trošku pozná každej blbec. ()

ondey

Anatomie lidského těla (mužského) pěkně popořadě. Aneb když už se člověk po všem tom sebehledání konečně najde, je si nakonec vlastně k ničemu. PS: Zkoušeli jste někdy alespoň jednu z těch věcí uplácat z modelíny? To je fakt těžký! :) ()

Cikinko

Masaker :D Perfektná myšlienka , zvukové efekty a záver. 3 najzákladnejšie / najnebezpečnejšie časti ľudského tela : mozog (rozmýšľať, tvoriť / všetko zlo čo sa tvorí v našej hlave), jazyk( dorozumieť sa s ľudmi, komunikácia / nadávať , šíriť klebety a podobne) a penis( toto snáď nepotrebuje koment xD ) . Všetci si v tomto kúsku nájdeme niečo, čo nás zaujme.Surrealizmus power :) ()

kubilov

Nejlepší Švankmajerův film, bez debat. Vtipné a zároveň poučné (kdyby náhodou někdo nevěděl, jak vypadají některé části těla) a navrch pár koulí. ()

ostravak30

Koukám, že se odlišuji od všech, kteří tohle dílko hodnotili. Tak jako tak bych byl stručný, takže jen pár vět. Trochu nerozumím tomu, co má být tak zajímavého na šesti minutách, ve kterých neustále klepou, či spíše buší, na dveře různé plastelínová části těl. Někdo dole napsal, že tohle zaujme jak zpracováním tak tématem. Zpracováním - no dejme tomu, ale tématem rozhodně ne. A konec s penisem byl vůbec nejděsivější. Nejspíš nebudu nikdy fanouškem abstraktních děl, která jsou asi určena jen pro velké myslitele a ne pro obyčejné lidi. ()

Sintiroma

Jeden z nejlepších krátkometrážních filmů co jsem kdy viděl,bavil mě od začátku do konce.Skvělé plastelínové efekty.Člověka nutí tento filmek zamyslet se jak to autor myslel. ()

glaedrr

Na počátku byla tma, pak se začalo něco dít a ve světle stísněného pokoje se začal postupně tvořit z hlíny (připomínala mi tu, z které vyšly chobotničky z druhého patra) člověk. Ruce, nohy, oči, mozek, jazyk... všechno to spořádaně pochoduje do pokoje, samozřejmě vyjma penisu, který je nutno nejprve pořádně zchladit. Nakonec z toho překvapivě vznikne člověk. U většiny kratasů se dočkáte výrazné poenty. Tady se stane přesně to, naco vás snímek 7minut připravuje a přesto vás Švankmajer dostane. Z bezvýznamné hmoty se kterou jsem neměl nejmenší soucit se stane lidská bytost, dýchající člověk. Ten obraz mi vyrazil dech, připomínal mi mou vlastní smrtelnost, začal jsem k té hroudě něco cítit. Už mi nebylo jedno, kde se kousek hlíny připlácne, nebo ubere.Chtěl jsem, aby to v té chvíli skončilo a najednou světlo opět zhaslo...Vtipná, morbidní genialita na třetí!! ()

Thorgerda

Na malém prostoru se dá někdy vyjádřit strašně moc... Existenciální zamyšlení nad tím, jak se člověk tak dlouho stává ČLOVĚKEM, až je mu jeho svět vlastně malý. ()

sibskyn

Příkladná ukázka, jak jsme vznikly, bez boží pomoci, sami jsme se sestavily. Zajímavé, opravdu zajímavý počin. ()

Vlkodlak13

No, místama vtipný, ale vtipných je jen pár scén. Víc tam je záběrů, které působí poměrně nechutně a hororově. Ale jo, celkem se to dá. A je tam i cosi k zamyšlení, ale ubíjí/zakrývá to ten jeho styl.. ()