Oheň a led je animovaným filmem z dílny Ralpha Bakshiho (animovaný Pán prstenů) a jak už je u tohoto autora zvykem, zavede nás do krajin fantasy, které však tentokrát mají víc společného s legendárním barbarem Conanem než s roztomilými Hobity. Tento kultovní snímek se svým pojetím vymyká z řady animovaných filmů a stal se jednoznačně nejlepším dílem svého druhu. Za dobu své existence si přitáhl nespočet obdivovatelů a do dnes je velmi uznávaným dílem. (Filmhouse)

Oskeruše

Proč se tajemný muž v masce rozhodne hlavnímu hrdinovi pomáhat? Nebylo by jednodušší, kdyby jednal na vlastní pěst a s modrookým blonďákem neztrácel čas? Proč je to právě on, kdo svede rozhodující souboj se zlem? Co ho k tomu přimělo? Pomsta? Nebo to byla opravdu jen snaha zachránit Věčný oheň? Co je vlastně vůbec zač? Není barva jeho pleti na ochránce dobra trochu moc tmavá? Množství nezodpovězených otázek, jen sporadicky naznačené pohnutky pro jednání hlavních postav – obrovské mínus filmu nebo naopak otevřená cesta pro divákovu fantazii? Což takhle vymyslet vlastní prequel? Nesetkal on se Nekron s mužem v masce už někdy dříve??? (PS: A proč nemají udatní bojovníci na své chlapácké hrudi alespoň jeden jediný chloupek?) ()

herrbierer

Kdybych tento film viděl jako malý, zřejmě by se mi zaryl do paměti. Takhle jsem se musel rozhodovat mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nakonec jsem dal vyšší hodnocení, už jen kvůli Teegře. Obrovskou slabinou Ohně a ledu je scénář. Když se řekne špatný scénář, člověk si pod tím může představit různé věci, ale určitě si nepředstaví to, co ho čeká u Ohně a ledu. Nejde jen o nějaké nelogičnosti, tento film v podstatě popírá základní pravidla vyprávění děje, a to do takové míry, že na sebe některé scény téměř nenavazují. Celý děj jako by vypadl z nějaké hodně primitivní akční počítačové hry. Veškeré dějové zvraty jsou typu "jdeme si takhle džunglí a něco na nás vybafne". Co však Oheň kromě Teegry, což je asi nejsvůdnější animovaná hrdinka vůbec, vyzdvihuje, jsu dvě věci. Jednak je to animace, která je tak nápaditá a přitom starosvětská, až ačne člověk vzpomínat na své dětství. Dále pak atmosféra, která do značné míry pojí na předchozí bod a která dodává filmu taková ten zvláštní nádech precizně zvládnutého braku. Díky tomu je nakonec Oheň a led poctivou céčkovou fantasy, kterou stojí za to zhlédnout. ()

Weirdman

Neskutočne nudná báchorka, v ktorej sa stále a dokola deje to isté. Unesú ženskú, utečie alebo ju zachráni blonďavý týpek aby ju zas mohli chytit a unášať ďalej... Tempo nulové, dramatičnosť ani náznakom, postavy ploché a chladné, a príbeh sa stratil niekde v inom vesmíre. Ľutujem aj tých mizerných 50 korún čo som za to vyhodil... (▼) ()

Jimbopepo

Fantasy, ktoré poteší. Krásna, a na animáka veľmi sexi princezná, súboje plné krvi, lietajúci draci, len trochu rýchly a priamočiary záver. Aj tak som sa však bavil oveľa viac ako pri filmovej verzii Pána prsteňov :-) ()

v3s

Tenhle film si pamatuju v mlhavých vzpomínkách z velmi ranného dětství a až po více než dvou dekádách se mi na něj podařilo znova narazit. Nebudu jako ostatní řešit scénář nebo hloubku příběhu. Pro mě to byla pěkná podíváná, oživlé kresby Franka Frazetty s nádherným citem pro akci a pohyb postav. Jak tu někdo psal, to už se moc nevidí, ani když technika pokročila. A rozhodně Darkwolf je bez debat übercool :) ()

collinduff

Na svoju dobu perfektnou a krásnou animáciou strhujúci film. Má trochu slabší príbeh, ale aj tak som sa skvele bavil. Nikde inde som nevidel rajcovnejšiu animovanú ženskú . Vrátane Hentai :D ()

Scaevola

Animovaný film s hrdinou, který na to, že je hlavní postava, působí až nečekaně sympaticky, s princeznou, která se na to, že je kreslená, zdá být nepředpokládaně sexy (možná až fetišisticky, když se zamyslíte nad množstvím detailů věnovaným jejímu vrtícímu se pozadí a poskakujícím ňadrům) a konečně se zloduchem, který na to, že se jeví jako megalomanský a krutý ničitel světů, vypadá jako D. Bowie na trůně, ač tohle prohlášení může být tautologií. Náladu 80. let však upozaďuje neustále se kupředu hrnoucí děj, skvělá animace postav a velkolepých scenérií a atmosférická - byť repetitivní - hudba. Vskutku vedle "Barbara Conana" zatím druhý vrchol filmového sword and sorcery. A jak byste interpretovali onoho vlčího jezdce, což? ()

JesterKruger

Brilantní Bakshiho snímek. Kocour Fritz by si zasloužil pěstí do koulí. Tenhle film mám už rád od mala. Byl to vlastně můj první Bakshiho film. Sice to není až tak strhující jako Americký Pop, ale to vůbec nevadí. Podle mě i tohle je bez chyby snímek, který se umístí v síni mých nejoblíbenějších filmů. ()

endrix

Vizuálně rozhodně zajímavé, ale jinak zoufale nevyužitý potenciál. Řekl bych, že i Golden Axe mělo lepší příběh a propracovanější charaktery. Chvílemi mi to přišlo, asi i podle vzhledu hlavního záporáka, jako neúměrně natažený animovaný klip nějaké metalové kapely. Jen bez toho metalu. ()

Sympy

Supr, jak take jinak od mistra Frazetty. Docela me pobavil negativni komentář o plochosti a necitlivosti-tak mazej koukat na růžovku, tam toho máš dost. Škoda že takových Conan/Howard/Frazettovek nenabouchali víc, alespoň by si děti ti mohli hrát na pořádný hrdiny. ()

goelr

Toto fantasy jsem viděl na videu nahrátého ještě z Teleclubu - čili velmi špatná kopie, němčina (nerozuměl jsem zhola nic). Pamatuji si ale, že jsem u toho několikrát seděl s otevřenou pusou dokořán, výborná atmosféra mě vždy jako malého vtáhla do děje. ()

IlMagnifico

Ani nevím, co mě to vlastně nutí hodnotit snímek třemi hvězdičkami. Scénář ani práce s postavami to určitě nebude. Možná trochu krkolomná, ale na svou dobu výborná a dodnes kouzelná animace? Hlavní hrdinka aka miss bikini? Anebo že by moje slabost pro heroickou fantasy? Těžko říct. Každopádně však nelze popřít, že v dějinách filmové sword and sorcery tvorby Oheň a led svoje místo má. ()

Pythonator

Nádherně Frazetovsky animovaná fantasy. Princezna je jak se patří polonahá a všechno se na ní pohupuje na těch správných místech. Animace je sice sekaná, takže moc okýnek si z lenosti tvůrci asi nenakreslili, ale i tak je to velmi pěkné a v mnohém lepší než moderní 3D animace. Úplně si v tomto stylu dovedu představit Conana. Bohužel má Oheň a led jednu velkou vadu na kráse. Tvůrci nějak zapomněli na scénář. Čumím na film a furt čekám, kdy se začne něco zajímavého dít. A ono nic. Zápletka jakoby ji napsalo dítě. Tempo filmu je navíc dost pomalé, takže chápu, že se u toho může někdo i nudit. Je to ale pořád fantasy a jelikož jich moc natočeno nebylo, člověk musí být vděčný i za každý chabý pokus. ()

Thalin

Když nebudu hodnotit  na tu dobu celkem dobrou animaci (až na ty zpomalené záběry, co vypadaly jako sekající se obraz) a budu se soustředit na příběh, tak je to vážně bída. Celkem by mě zajímalo, čím si tohle získalo nálepku kultovky a ty nadšené ohlasy. Že by stačil nahý zadek princezny a bojovníci v bederních rouškách, kterým není zima ani na zasněžené hoře? Příběh to totiž prakticky postrádá, je totálně plochý a jak tu padlo, vůbec se to neobtěžuje postavy nějak přiblížit, cokoliv o nich říct. Známe jména, to je tak vše. Takže sympatizovat s nimi je prakticky nemožné. Celé mi to přišlo chaotické a i přes krátkou stopáž nudné. Zkrátka takový animovaný brak, který se zvládl protlačit do povědomí lidí, ale určitě ne nepřekonatelnou kvalitou. ()

remake

na svoju dobu perfektnou a krásnou animáciou strhujúci film. Má trochu slabší príbeh, ale aj tak som sa skvele bavil. Nikde inde som nevidel rajcovnejšiu animovanú ženskú :D ()

Fixa

Jako neurazilo mně to, ale taky mně to nenadchlo. Jako pohádka pro odrostlejší děti dobrý, ale jako fantasy nic moc. Naivní a prostoduchý příběh. Hlavní hrdina bez charismatu. Princezna pořád v bikinách, aby se asi bylo na co dívat, nebo co (vždyť je to kreslený a je stupidní, že jí není vůbec zima na sněhu). Týpek ze sekyrou je snad největší klad. Dá se na to dívat, ale nic to ve mně nezanechalo. Takhle si většina lidí, co nečte fantasy, právě myslí, že taková je a nepochopí, že tohle by byl mezi knihami fantasy totální brak. ()

KcarlosK

Na to stáří to ujde. Solidní animace a fantasy příběh. Pár slabších míst v podobě nelogičností a děr ve scénáři. ()

JARDAHONDA

Oheń a led je animovaným filmem z dílny Ralpha Bakshiho ( animovaný Pán prstenů ) a jak už je u tohoto autora zvykem, zavede diváka do krajiny fantasy, které však tentokrát mají víc společného s legendárním Barbarem Conanem než s roztomilými hobity.Tento kultovní snímek se svým pojetím vymyká z řady animovaných filmů a je dodnes velmi uznávaným dílem **** ()

maestrum

Hlavní hrdina, co není hlavní hrdina, tajemný Beastmaster, gay padouch a princezna slovanských tvarů. Do toho krásná animace. Komu by neukápla kapka slzy, či jiné tekutiny ? ()

Oheň a led podle Rodrigueze

Oheň a led podle Rodrigueze

20.12.2014

Conanovsky laděných fantasy není nikdy dost. Letošní Hercules s Dwaynem Johnsonem nakonec slavil slušný úspěch, takže není vývoj dalších žánrovek v zásadním ohrožení. Komu to hraje do karet? Robertu… (více)

Conan je mrtvý, ať žije Oheň a led

Conan je mrtvý, ať žije Oheň a led

28.04.2012

Robert Rodriguez plánuje hrdinskou fantasy

Robert Rodriguez plánuje hrdinskou fantasy

31.07.2011

Kdysi dávno byl kandidátem na režii nového Conana. Nic z toho nebylo. Pak chtěl natočit novou verzi Rudé Sonji. Z toho taky sešlo. Robert Rodriguez ale pořád touží po pořádné heroic fantasy se… (více)