Obrácená věž

• Česko Těžká volba (festivalový název) (více)

Hrdiny tohoto znepokojivého thrilleru jsou děti, které tráví léto na ospalém venkově. Celé dny se bezcílně poflakují a lezou do opuštěné továrny. Desetiletý Kristjan a jeho kamarádi Ariel, Loore, Mia-Margot a Siim vzdorují všem nebezpečím a pravidlům, aby udrželi své tajné hřiště v bezpečí. Jednoho dne má místní hlídač nehodu a děti ho ve vlastním zájmu drží jako rukojmí. Toto rozhodnutí však navždy změní jejich životy a přátelé čelí chmurnému dilematu... Musí si odpovědět na otázku, co je správné a co ne? (HBO Max)

wowylgu313

Pointa zajímavá ale z větší části jsem se nudil. Jediný co jsem si od půlky filmu přál bylo aby ty malý sráčové jeden do posledního chcípli tou nejhorší smrtí. Bohužel se tak nestalo a pro někoho to končí skvěle a pro někoho dobře. Smrt nenastala žádná a to mě teda sralo fakt moc... Protože za to co ty "děti" předváděli ... No nic. Obsazení? neznámé. Herecký výkony? úctyhodný ale zároveň mně logika některých fascinovala. Zřejmě scénář a s tím herci nic neudělají. Příběh? Už poměrně ochranný z jiných filmů jen zase trochu jiné místo a jiná linie ale neurazilo to. Bylo to OK. Jen tomu chyběla šťáva pořádná. 45-50% ()

borec999

"To musel urobiť Kristian, naša Margot by to nemohla, ona je také citlivé dievča!" Veľmi zaujímavý film, osobitne pre diváka z východnej a strednej Európy, kde je podobná výchova typická. Rodičia aj napriek tomu, že svoje deti vlastne majú radi nadovšetko, im nevenujú toľko pozornosti, koľko by mali, a tak sa deti vychovávajú takpovediac samé a hrajú sa celé dni na ulici a ktovie kde inde absolútne bez dozoru. Pre niekoho nepochopiteľné, no sám nemám až tak ďaleko od detstva a pamätám si, že minimálne na dedine, keď som šiel na prázdniny k bratrancom to takto nejako fungovalo. Ale späť k filmu. Mladí herci sú autentickí, príbeh konfrontácie spočiatku detskej nevinnej hry a vážnej udalosti, za ktorú je treba prevziať zodpovednosť, pútavý a v závere i napínavý. Plus tiež sa pekne ukazuje, že deti sú niekedy horšie ako dospelí, keďže si vekom ešte neuvedomujú závažnosť svojho správania. Alebo že rodičia majú o svojich deťoch vždy tú najlepšiu mienku aj napriek tomu, že realita je iná. Skrátka film zabŕda do množstva zaujímavých oblastí, ktoré mi boli povedomé a pri ktorých som si povedal, že scenárista má recht a presne takto to vyzerá aj v realite. Obrátená veža celkovo nie je dychberúci triler u ktorého by ste si obhrýzali nechty, ale za videnie podľa mňa stojí. Čo by som možno filmu jemne vyčítal je záver, kde som sa nedozvedel o osudoch jednotlivých postáv a vyšetrovaní polície toľko, koľko by som si predstavoval... PS: nenechajte sa odradiť Estónskom, natočené je to kompetentne... 70% ()

Arsenal83

Film vyzerá, že je skôr pre deti školského veku, ale vôbec tomu nie je tak. Je práve pre dospelých, aby si všimli, že ako The Offspring kedysi spievali - The Kids Aren’t Alright. Deti totiž vedia vymyslieť hocijakú "klukovinu", ktorá môže prerásť až do tragédie. A bez škrupúľ vo svedomí. Zaujímavo poňatý film, ktorý mohol mať ale silnejší záver. ()

BOURQUE

Nadpriemerne vedený a vykonštruovaný príbeh, kde najväčším morálny úpadok neprezentujú dospelý ľudia, ale malé deti. Je až neskutočné, že ako sebavedome tí mladí herci (a herečky) hrajú – jednoducho tej hereckej hry je možné veriť. (Nielen kvôli tomu) sa niektoré momenty filmu sledovali obzvlášť ťažko. Záverečné vyvrcholenie z určitého pohľadu nemá dostatočnú silu, no aspoň posledné snímky (pohľad z autobusu) budia dojem toho, že jeden z vinných si nakoniec nájde tú správnu cestu v živote. Osobné hodnotenie: 82% (****)  ()

janesX

Tento "detský thriller" vás môže celkom pobaviť, ale tak isto vás tieto tyranské decká môžu ľahko iritovať, alebo dokonca aj naštvať. Najhorší spratek a najzákernejšie dieťa je tu rozmerovo najväčšia Ariel. Tá je fakt hrůza a ak by sa detičky mohli biť (😅), táto by si nepochybne výprask zaslúžila. Tak dobre - skôr nejakú alternatívnu lekciu. Jej morálnym (a tak trochu aj psychologickým) súperom je hlavná postava Kristjan, jediný z týchto decák, ktorý už pomaly začína dostávať dospelácky (zodpovednejší) rozum. No žiaľ dlho váha, aby ho aj použil. A o tom ten film je. No a ja som šťastným človekom, že moje dieťa je oproti týmto čistý anjel a aj také pripomenutie vám ten film môže dať. Inak, pre začínajúceho scenáristu toto môže byť ukážkový začiatok ako napísať niečo, čo nebude potrebovať veľké peniaze na realizovanie a pri tom divákovi niečo prinesie. Aj keď je tento dej prostučký a mohol (napríklad) aspoň viac pritlačiť na nejaké emócie, nudiť sa vám tie deťúrence veľmi nedovolia. Dobré tri hviezdy si Obrátená veža zaslúži. ()

• Natáčení probíhalo především v estonských obcích Laitse a Hellenurme. Opuštěný průmyslový komplex zobrazen ve filmu je bývalá rozhlasová stanice Laitse též v Estonsku. (Homerking)