Reklama

Reklama

Farma zvířat

  • Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Obsahy(1)

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

(více)

Recenze (279)

honajz2 

všechny recenze uživatele

Nějak nevím, jak se k tomu postavit. Na jednu stranu je jasné, co ten film chce říct, jako podobenství to funguje dobře a má to příjemnou stopáž a od určité části (jelikož jsem knihu nečetl) to je i celkem napínavé. Jenže na druhou stranu mě to nějak výrazněji neuchvátilo a u některých scén jsem absolutně nechápal, proč tam jsou. Proč ta válka zvířat a lidí? Proč jde farmář Jones pak k mlýnu, aby tam zapálil dynamit a vybuchl tam? Nevím, k čemu tam byly, asi aby se tam něco dělo. Jenže je to podobenství, to klidně může rezignovat na nějakou logiku děje, ale tyhle scény mi tam připadaly zbytečné. To už rovnou mohli říct, co se stalo s Kulišem (nebo pokud chcete, Snowballem). A nejen tyhle, bylo jich víc. Navíc to celé mohlo být drsnější (nevím ale jaká je kniha, znovu připomínám), sice to vzniklo v padesátých letech, ale taky to byl animovaný film, tam by snad víc krve nevadilo. S čím jsem měl taky problém je to, jak doslovné a jednoduché k pochopení to je, bez žádných dalších myšlenek na pozadí, o kterých by se dalo nějakou dobu přemýšlet. Bylo to prostě podané tak trochu povrchně, bez pořádné hloubky, jen té, aby ji pochopil každý (s prominutím) idiot. Teda jo, na konci se v pozadí rýsovala myšlenka, že se vše odehraje znova, ale s tím ten film jaksi nepočítal. A ty vtípky s nemotorným káčátkem to taky dost kazily, naštěstí v druhé polovině nebyly (asi kačátko vyhnali). Vidím to na silné 3*, strašně rád bych dal vyšší hodnocení, ale prostě nemohu. A co se té knihy týče - já bych si ji jednou strašně rád přečetl, stejně jako 1984. Jenže co jsem viděl ta filmová zpracování, vůbec na to nemám chuť. Filmová Farma zvířat je strašně jednoduchá bez nějakého silnějšího dojmu a 1984 je zase strašně nezajímavé a nudné. A když odevšad slyšíte, jak úžasné a nadčasové to je, spíš se vám to ještě víc zhnusí. Aspoň mě teda jo a proto se ke knihám jen tak neodhodlám. Radši si znova přečtu Pána much. Silné 3* ()

kvasiva 

všechny recenze uživatele

Relativně nedávno jsem četl knižní předlohu od G. Orwella, která byla vynikající a možná i proto mě tento film malinko zklamal. Děj se drží knihy celkem věrně, ale mě osobně přišlo, že to bylo takové nemastné neslané a proti knize asi i něco chybělo. V tomto případě platí, že kniha je mnohem lepší než film. ()

Reklama

Kimon 

všechny recenze uživatele

Ano, nádherná alegorie vzniklá v roce 1954, ovšem absolutně nepostrádající aktuálnost i v dnešní době. Po přečtení některých komentářů (Radek99 či sportovec) si však neodpustím poznámku, že zneužít momentální (chcete-li politickohospodářské) situace ve společnosti ve svůj osobní mocenský prospěch se dá nejenom v systému, kde vládne totalitní systém, tedy komunistický či jakýkoliv jiný totalitní systém s vládou jedné strany či osoby, ale zneužít se dá i tzv. demokratický systém. Typickou ukázkou takového zneužití k mocenskému a osobnímu prospěchu jednotlivců na úkor většinové společnosti je současná hospodářská situace v ČR (více jak 20 let po tzv. sametové revoluci v roce 1989) a nejenom v ČR. Pod pláštíkem demokracie se dá tak nádherně převzít moc, nakrást a zbohatnout na úkor většiny, že by se tomu kreslená zvířátka velmi divila. Ano, dějiny se opakují stále dokola a lidé, kteří naletí demagogickým chamtivým politikům nezbývá časem nic jiného, než uváženější hlas ve volbách nebo :-) defenestrace. To aby vzápětí opět došli k názoru, že následnou změnu někteří další Napoleonové opět využili jen a jen ke svému osobnímu prospěchu. Tak už to je, s tím se musíme smířit. Mezi lidmi žijí prasata. Výhodou demokratického systému ovšem je, že společnost má větší možnosti se vypasených prasat zbavit rychleji a nekrvavou cestou. Tak, jak se tomu stalo nyní v ČR (alespoň ve změnu doufám) v předčasných volbách roku 2013. ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

No, moc mě to nenadchlo. Sice jsem nečetla knížku, ale je jasné, že musí být lepší... Možná je to tím, že něco takového je kreslené, možná je to tím, že jsem od Orwella četla 1984 a stále na ten odlišný příběh během sledování myslela, ale tohle mě prostě moc nezaujalo, neuchvátilo a ani ve mně nic nenechalo. Slabé 3* ... Škoda, byla jsem totiž dosti zvědavá a natěšená. ()

Bajda 

všechny recenze uživatele

Projekt 100 2009. Když pomineme poselství filmu, které nemá cenu hodnotit, protože je převzato z knihy, o nic světoborného se nejedná. Disneyovskou animací prostě nejde dosáhnout té správné atmosféry. Farma zvířat není kniha ani film pro děti a proto nechápu, proč se ve filmu vyskytovaly některé scény (například s nemotorným kačátkem). Někteří v něm viděli další symbol, ale já opravdu ne. Celou dobu mě navíc iritoval naprosto nadbytečný hlas vypravěče, který pouze komentoval to, co se děje na plátně. Zklamání. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (11)

  • Mnoho profesí animovaného filmu ve Velké Británii vzniklo poprvé teprve při výrobě tohoto filmu. (hippyman)
  • Prase Major zosobňuje kromě Lenina také Karla Marxe, Pištík zosobňuje Vyacheslava Molotova, který byl Stalinovým chráněncem a vedoucím komunistické propagandy. Kůň Boxer je zase přirovnáván k Alexeymu Stachanovovi, pilnému a nadšenému vzoru stachanovského hnutí. Farmář Jones zase zosobňuje ruského cara Mikuláše II., který abdikoval po únorové revoluci v roce 1917 a dne 17. července 1918 byl spolu se zbytkem své rodiny zavražděn bolševiky. Kruté zacházení se zvířaty na sousední farmě je zase alegorie na Adolfa Hitlera a porušování lidských práv v Německu. První útok na farmu zvířat je zase odkaz na operaci Barbarossa. (Jan.Kanak)
  • Celosvětová premiéra proběhla 29. prosince 1954 v New Yorku. (Varan)

Související novinky

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (více)

Reklama

Reklama