Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Princ Afron s mladším bratrem Otmarem vezou na hrad krále Jorgena darem překrásného ptáka Ohniváka, který umí přivolávat lásku a zaplašit smrt. Po cestě se Afron zamiluje do neznámé krásky. Ukáže se, že je to princezna Elena, kterou si jako svou vyvolenou vybral i zlý černokněžník Skeleton. Princ Afron se vydává na nebezpečnou cestu, aby svou lásku vysvobodil z jeho temných kouzel… Výpravnou filmovou pohádku na motivy bratří Grimmů natočil v roce 1997 osvědčený „pohádkový“ režisér Václav Vorlíček. Jeho stálý spolupracovník Miloš Macourek příběh obohatil o vtipné dialogy. Princeznu stejně jako v Kouzelném měšci hraje německá herečka Tina Rulandová, jejího otce, krále Jorgena, Horst Buchholz. V záporné roli černého vládce Skeletona exceluje Karel Roden a v roli babky Jadwigy Jiřina Bohdalová. (Česká televize)

(více)

Recenze (168)

Gig 

všechny recenze uživatele

Skvělý námět, velký potenciál. Ale tady to bohužel končí. Tak to je, když to vezmou do ruky producenti z Německa. Vše musí být temné. Proč ne, ale propánajána, ten scénář? Panu Macoukovi sluší komedie ala Saxana, Konec vodníků v Čechách, Jessie apd. Ale proč do všeho musí dávat mix příběhů ala dar od Gulivera, Odysea či podobně. Osobně mám mnohem radši českého ptáka Ohniváka od Erbena než toho od bratří Grimmů. A tohle mělo být něco mezi. Proto asi pro mě zůstane pohádka o ptáku, jenž unáší zlatá jablka, asi ta stará televizní O ptáku Ohniváku s Ivanem Luťanským. Liška Ryška byla sice loutka, ale pohádka měla cosi do sebe. Ale hudba a Roden byl fajn. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

"Půjdu pro ni až na kraj světa, nasadím pro její záchranu svůj život. Miluju ji. Znám ji totiž už od včerejška." Na Tinu Ruland je radost pohledět, to všichni víme už z Kouzelného měštce. Ovšem i tak si měl Miloš Macourek dát se scénářem větší práci. Děj se řítí dopředu a protože ani Václav Vorlíček neodvedl zrovna prvotřídní výkon, na pohádkovou poetiku se zapomnělo. A nebo na ni nezbyl čas. Hodina a půl je na tak rozvětvené dobrodružství zkrátka málo. Herci jsou vesměs zklamání, ale vinit je z toho nemůžu. Buď ani neměli pořádně co hrát, nebo toho naopak bylo tolik, že sotva oddrmolili text a přišel střih. Plusem je povedený hudební motiv a parádní temná atmosféra. ()

Reklama

rodo 

všechny recenze uživatele

Velké zklamání, které bych od režiséra takových kvalit nečekal. Je to ale opravdu jen důkaz, že od určitého zlomového bodu stojí Vorlíčkovy projekty za starou belu. Pohádka je opravdu nudná, ponurá a nehorázně odfláknutý zastřený zvuk celý snímek absolutně pohřbívá. A přítomnost zahraničních herců je spíš ke škodě. Ach jo, kde jsou Tři oříšky pro Popelku, Jak se budí princezny a ostatní pohádky s nadhledem, vtipem a opravdovým šarmem :-( ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Tohle měla být pohádka podle Boženy Němcové, i když dosti nešťastně panem Macourkem upravena ? No podle mě to je horror ! Já být malé dítě, tak mě chytne vřed ! Nechce se mi věřit, že tohle udělal v r.1997 tentýž režisér, který udělal pohádku (prý nejkrásnější) "Tři oříšky pro Popelku" v r.1973. To těch 24 let tolik změnilo dětské chápání a dětskou duši, že musí mít na obrazovce většinou tmu a triky levné a pitomé, zřejmě, aby nebylo vidět jak je to celé dílko odfláknuté? ! Je mi jedno kolik natočení takové pohádky stojí ! Jistě to nejsou malé peníze.... ale jestliže nechceme nebo neumíme už natočit krásnou českou klasickou pohádku, tak to nedělejme vůbec, aby se naši slavní pohádkaři Němcová s Erbenem nezačínali v hrobě obráceti. ()

cinema_cz 

všechny recenze uživatele

Celkový dojem? Pták Ohnivák měl všechny předpoklady stát se prototypem vskutku moderní pohádky, jednak nabité akcí, jednak nepostrádající romantiku. Pták Ohnivák jakoby vypůjčený ze zoologického oddělení vycpanin Národního muzea však snahu tvůrců srazil o hodně dolů. 60 % (Jaroslav Sedláček, Ci 03/1997, str. 56) ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)
  • Postava Skeletona (Karel Roden) je narážkou na Kostěje, postavu slovanského folklóru, který měl stejně jako filmový Skeleton životní sílu skrytou v předmětu mimo své tělo. (Nick321)

Reklama

Reklama