Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Princ Afron s mladším bratrem Otmarem vezou na hrad krále Jorgena darem překrásného ptáka Ohniváka, který umí přivolávat lásku a zaplašit smrt. Po cestě se Afron zamiluje do neznámé krásky. Ukáže se, že je to princezna Elena, kterou si jako svou vyvolenou vybral i zlý černokněžník Skeleton. Princ Afron se vydává na nebezpečnou cestu, aby svou lásku vysvobodil z jeho temných kouzel… Výpravnou filmovou pohádku na motivy bratří Grimmů natočil v roce 1997 osvědčený „pohádkový“ režisér Václav Vorlíček. Jeho stálý spolupracovník Miloš Macourek příběh obohatil o vtipné dialogy. Princeznu stejně jako v Kouzelném měšci hraje německá herečka Tina Rulandová, jejího otce, krále Jorgena, Horst Buchholz. V záporné roli černého vládce Skeletona exceluje Karel Roden a v roli babky Jadwigy Jiřina Bohdalová. (Česká televize)

(více)

Recenze (168)

Mo. 

všechny recenze uživatele

Nejdřív jsem si myslel, že jsem tu jednu hvězdičku dal za to, že se mi na tom líbí ta princezna. Ale pak jsem si uvědomil, že nejsem na blondýny a ona ani na tu blondýnu není zrovna nic moc. Potom jsem si říkal, že jsem zřejmě ocenil Rodena v roli černokněžníka. Jenomže on nepůsobí děsivě, inteligentně a nebezpečně, spíš jako by měl nějakou nepříjemnou až trapnou duševní chorobu, kterou si vypěstoval potom, co ho jako batole počůral jeho první pes. A pak mi to konečně došlo - tenhle film si tu hvězdičku zaslouží čistě proto, že vám může zvednou statistiky a počet vašich komentářů a vy se můžete cítit jako zase o něco větší filmovej znalec - protože upřímně řečeno, k ničemu jinému se tenhle film skutečně nehodí. ()

chrispe 

všechny recenze uživatele

Jedna z pohádek natočená takovou tou "správnou kamerou", která se mi líbí. Samotné vyprávění příběhu pro mě nemá dostatečné kouzlo, takže i když je Tina Ruland pěkná princezna a na mladičkého Ondřeje Brouska alias princova bratra je radost pohledět, tak Pták ohnivák se mezi mé oblíbené pohádky neřadí. ()

Reklama

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Taková známá pohádka z pera našeho slavného pohádkáře K. J. Erbena, kterou Pták Ohnivák je, si podle mě zasloužila lepší zpracování. Obzvláště když za kamerou stál náš přední pohádkový režisér Václav Vorlíček. Ale bohužel vrcholná Vorlíčkova éra byla sedmdesátá léta a ne polovina let devadesátých. Sice se hodně snažil. Do pohádky obsadil Rodena, Bohdalovou, Langmajera, Zounara, na chvíli Bočanovou a role prince a princezny opepřil pro Čechy neznámými tvářemi z Německa. Ačkoliv Tinu Ruland jsme už znali z rok staré pohádky KOUZELNÝ MĚŠEC, kde si ji Vorlíček mohl otestovat a asi věřil, že i v Ohnivákovi zahraje takhle dobře. Jenže se zklamal. Zde to byla průměrná princezna. Horší byl už jen ten samotný pták, ta vycpaná atrapa z kabinetu přírodopisu, kterou někdo přestříkal na oranžovo. [7567. hodnocení, 149. komentář, 42%] ()

v.indruchova 

všechny recenze uživatele

Na koprodukční pohádku je vcelku povedená. Onoho inkriminovaného ptáka každý zná hlavně v knižní podobě. Karel roden svým hereckým umem opravdu září. Jinak ostatní se spíš jen tak blesknou a někteří se jen objeví a hned zmizí. Nevím zda bude vhodné pohádku dětem pouštět asi až velkým.jako jsem já. :) ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

A další z hnojové kupky porevolučních pohádek, se kterými si výpravné totalitní s přehledem mohou vytřít konečník... Německé ksichty + české ksichty = podprůměrná, sterilní pohádka s efekty bídnými tak, že snad i v dobách "Pyšné princezny" by filmaři zvládli udělat lepší. Třeba by uštrikovali maňásky z fuseklí, to by na trumfnutí "Ptáka Ohníváka" úplně stačilo. A proč se Rodenův černokněžník musí chovat jako dement, to mi zůstane věčnou záhadou. Chce dědice, ale místo toho, aby unesenou princeznu ošustil a devět měsíců počkal, co z ní vypadne, tak za ní furt trapně leze s požadavky na svatbu, vyžvaní jí svá nejsoukromější tajemství a vědom si blížících se zachránců, nepodnikne proti nim radši vůbec nic a přenechá roli hlavního záporáka lstivému princi Langmajerovi. Opruz! 40% ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • Postava Skeletona (Karel Roden) je narážkou na Kostěje, postavu slovanského folklóru, který měl stejně jako filmový Skeleton životní sílu skrytou v předmětu mimo své tělo. (Nick321)
  • Pohádka se natáčela na moravském hradě Pernštejn. (Monika22)

Reklama

Reklama