Do pohádek málokdy pronikala ponurá baladičnost, která neústila do šťastných konců. V tomto případě však černobílý materiál ještě umocnil tragické vyznění příběhu o zrazené lásce. Podle předlohy Jana Drdy natočil režisér Jiří Weiss film o prostém ovčákovi, jenž získá přízeň lesní víly - a od ní dokonce čarovné kapradí. Jenže daru si nerozvážný protagonista neváží, lehkomyslně se nechá naverbovat na vojnu, kde jej okouzlí vypočítavá a sobecká generálova dcera, takže na divoženku zapomene... V hlavní roli se představí někdejší herecký idol Vít Olmer, pozdější režisér. (oficiální text distributora)

HonzaBez

"Mě se nikdo smát nebude. Nikdo!“ Neříkám, že si Jiří Weiss zaslouží za tento svůj počin posměch. To ani náhodou. Jen bych to, jak tu píše většina komentujících, ani náhodou nenazýval pohádkou, ale spíš baladistickým historickým dramatem. Pár pohádkových motivů tu samozřejmě je, ale ten závěr? Jako k čemu dojde k Jurovu oživení, když vše končí jeho zoufalým opakovaným voláním "Lesanko"? Film má určitě neskutečně ponurou atmosféru a třeba v té jedné scéně z úvodu, kdy se nad Lesankou s Jurou sklání jakási masožravá rostlina, to působí docela hororově. Též bych ocenil výbornou kameru, která tu snímá obraz z vrchu dolů, tu zase opačně. Ale celkově to na mě bylo protentokrát asi až moc umělecké, hlavně pokud jde o velmi pomalé tempo filmu. ()

Vesecký

Pohádková balada, která mě dost nudila. Na druhou stranu musím vyzvednout uměleckou kvalitu Weissova snímku, kterí předznamenávala Novou českou vlnu 60. let. Pro mne příliš lyrična, Drdova pohádka jako by byla jistou modernizací Erbenovy Kytice zvláště zvýrazněním jisté osudovosti, která předeznamenávala děj, jehož jádrem byla snítka zlatého kapradí, která očarovala pasákovu košili. A také oním tajemnem, vycházejícího ze záhadnosti Lesanky... ()

mh.mail

50% — Až příliš baladické, až příliš ponuré. Navíc při nočních scénách toho moc vidět není a musíme si spíš domýšlet. Pro děti to určitě není a pro dospělého jen za předpokladu naladění na stejnou strunu. ()

MickeyStuma

Pohádkový příběh Jana Drdy převedený do poetické balady překvapuje na svou dobu vzniku naprosto všemi svými aspekty a směry. Milostné drama lidského srdce v drsné realitě válečných dob se zachováním pohádkovosti původního příběhu dokáže upoutat pozornost a hlavně chytit za srdce. Tvůrci vlastně přepracovali pohádku cíleně dospělému divákovi a až neskutečně se jim to povedlo. Lehkomyslnost, znevážení důvěry a lásky trochu naznačuje nevypočitatelnost běžných lidí a tak se trochu i tímto příběhem moralizuje. Řemeslně naprosto vynikající dílo, které je hodno toho největšího uznání. ()

GIK

Co to je za ptačí křik na začátku? To je strýček Jedlička? Ptáci čekají do poslední chvíle, až jim Vít skočí na hlavu. Ochočení holubi uprostřed lesa. Jde do nejtemnějšího lesa pro kapradí, pak se s ním ohání, takže z něj udělá řezanku. Doma opět ukázkově nepoškozené kapradí. Zapalování ohníčku: křesá u nohy, ale ohýnek potvůrka se rozhoří z druhé strany. Kapela na tancovačce do toho mydlí těžce nevěrohodně, hlavně flétnista. 41:30 Smolík teda pěkně kleje. Následuje útok na ležení Turků kvůli kusu hadru. Radost ze získání hadru obrovská. S příchodem Smutné na scénu se to láme k lepšímu. Perfektní výkon. ()

Adiemus

Skvělé pasáže se střídají se zbytečně zdlouhavými; na rozdíl od předlohy není vysvětlen účinek zlatého kapradí a liší se i konec - ten filmový připomíná spíš Kvapilovu Princeznu Pampelišku než Drdovu pohádku. ()

Karmin

Pohádka to tedy není. Je to krutý a ponurý příběh poměrně věrně zobrazující chudé a opilecké Horní Uhry a těžký život vojáka ve vojsku císařovny Terezie kdesi na břehu Dunaje na dostřel tureckých kanónů. Místo dobrého konce jen morální poučení o tom, že si člověk má vážit toho, co má, nezpychnout a nebýt debil. Brrr. ()

rivah

Nejde o pohádku, je to BÁJ, tedy morální podobenství! Pohlcující vizualita do té doby v českém filmu nevídaná - kamera B. Baťky plně využívá možnosti širokoúhlého záběru. Kvalitní scénář, režie i herecké výkony. Weiss se proslavil jinými filmy, ale tento považuji za nejdokonalejší a nejživotnější. Pozapomenutý skvost českého filmu, doplňuji výstižný, byť ojedinělý ohlas: https://www.imdb.com/title/tt0176345/reviews?ref_=ttexrv_sa_3 ()

Rodin

Zajímavé zpracování mnohem zajímavějšího originálního Drdova příběhu. 65% dám, ovšem zdá se mi to na Weisse jako nevyužitá šance. ()

Pitryx

Tak ještě, že jsem si přečetl, že jde o pohádku, jinak bych tomu nevěřil. Některé scény připomínaly spíše horor. Celková koncepce mne rozhodně zaujala. A přiznám se že i paní Chadimová. Podle mého je to však zbytečně dlouhé a u některých pasáží také silně nudné. ()

Anworon

Oceňuji režisérovo atypické zpracování pohádkové předlohy, ale výsledek je mdlý, byť syrový. Zajímavost: Víta Olmera namluvil Jan Tříska. ()

honzic

Chvílemi hezky ztvárněné, ale pak to ztrácí, film si neudrží kvalitu po celou dobu. Škoda. Hodnocení: 60 % ()

fabienne223

Jiří Weiss se zhostil svého úkolu určitě se ctí. Hvězdičku ubírám hlavně proto, že literární předlohu mám přeci jen o mnoho radši. ()

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu