Vojna a mír III: Rok 1812

• Česko Vojna a mír III: Borodino (více)

Holandsko, Rakousko, Itálie, Polsko, Španělsko i Německo byly pokořeny Napoleonem. 12. června 1812 překročila armáda velkého dobyvatele ruské hranice a začala vlastenecká válka. Vlast je v nebezpečí a mladý Péťa Rostov oznamuje rodičům svůj úmysl nastoupit vojenskou službu. Za těžkých bojů ruská vojska ustupují, hoří Vitebsk, Smolensk ... Před rozhodující borodinskou bitvou se vojáci, důstojníci, domobrana i polní maršál Kutuzov modlí k iverské ikoně Matky Boží. Ve svém sídle umírá starý kníže Bolkonskij. Mezi Natašou Rostovovou a Pierrem Bezuchovem vzniká důvěrný vztah.

Toto gigantické, výpravné filmové dílo, natočené na motivy stejnojmenného románu velkého ruského spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého, vzbudilo nadšené ovace filmových kritiků po celém světě. K natáčení scén z bitev, jako například Bitvy u Borodina nebo požáru Moskvy v roce 1812 byla povolána pravidelná armáda a také jízdní pluk, vytvořený speciálně pro tento účel. Exteriérových natáčení se v davových scénách účastnilo více než 120 000 vojáků. Pro potřeby produkce bylo vytvořeno více než 35 000 kostýmů. Detaily z všedního, každodenního života v Rusku devatenáctého století, dobové kostýmy, společnost a její zvyky, psychologické portréty a hrdinství národa, sláva ruských zbraní – to vše přitahuje diváka stejnou měrou jako milostný příběh úchvatné Nataši Rostovové a knížete Andreje Bolkonského. (oficiální text distributora)

helrohir

Určite najlepšia časť tejto štvordielnej ságy. Prím tu hrá samozrejme veľkolepé stvárnenie bitky u Borodina. Úchvatné panoramatické zábery na tisíce štatistov, krásne nájazdy kamery zachytávajúce bojové scény v takej ohromujúcej prehnanosti, že diváka doslova vťahujú medzi ten chaos a dym. Film vyniká veľkolepými scénami rovnako ako dobovými detailmi. Ale osobne si myslím, že väčšinu týchto pozitív dokázal Bondarčuk dotiahnuť k úplnej dokonalosti až vo Waterloo. 80%. ()

Jungler

Neuvěřitelná megalomanie. Bitva u Borodina je tak majestátní, že jsem jí sledoval se zatajeným dechem. Záběry ve kterých je najednou přes 100000 komparzistů jsou prostě neuvěřitelný. Dost dobře nechápu jak se jim tenkrát podařilo takovou masu lidí tak dokonale zkoordinovat. 99% To jedno procento si nechávám do rezervy pro poslední díl :) ()

muti

Bondarčuk to rozjel ako Napoleon, alebo Natália v predošlej časti. Keď sa prechádzal po bojisku tak som mal pocit že sa tam prechádzam s ním. Strašné bitky kde najväčšia palebna sila tkvie v kanonade. Žiadne zbrane masového ničenia, žiadni medici v každej jednotke, 100 rokov pred zakopmi. brutálne a chladné. Klobúk dole, pán režisér, vyžmýkali ste z toho maximum ()

rigby

...a je to tady. 12. červen 1812. Napoleon vstupuje na ruské území a postupuje směrem k Moskvě. Rozhodující bitvou je bitva u Borodina. Úžasná podívaná zejména při představě, že obrovské armády nejsou vygenerovány počítačem. Nekonečné orgie výbuchů, dýmu, krve, křiku. Asi takto mohla vypadat skutečná válka... ()

eexDon

Für mich - 85%, - /vlastně jen úvodních 35 minut, než se rozjede bitva u Borodina/, + /bitva u Borodina - začátek poněkud vlažnější, ale pak se to rozjede, zvýší se tempo, dramatická hudba k tomu, pobíhající masy vojáků, to ovšem Sergejovi nestačí a tak před koncem bitvy, vyvrcholením ještě přidá pod kotel, co to snese, nasadí všecko co má - výbuchy, dým, požáry, letecké záběry, záběry na jízdu a přihodí dalších 20 000 komparzistů a jede co ruskej kotel snese - výborně zvládnutá bitva, vrchol celé série/, hodnocení - rozvláčnější rozjezd, zase s promluvami a rozmluvami v duchu čekání na vrchol, velká spokojenost, poznámky - Pierre, jenž se pořád motal na bojišti, ten se mě líbil, civilista uprostřed super bitvy ()

Tadeusz

Za mě za 5, už jenom protože se už nikdy nic tak autenticky masového nenatočí.  A k tomu to je ještě dokonale filmařsky zpracované. ()