Reklama

Reklama

Lída Baarová

Lída Baarová

nar. 07.09.1914
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Rakousko-Uhersko

zem. 27.10.2000 (86 let)
Salzburg, Salzburg, Rakousko

Zajímavosti (51)

  • Po její smrti napsal tehdejší novinář Jaroslav Sedláček pro měsíčník Cinema tento "dopis" (kráceno): "Milá paní Baarová, jako teď vidím před sebou ten okamžik, kdy jsem poprvé zůstal stát před dveřmi vašeho salcburského bytu a měl stisknout zvonek u štítku s vaším jménem. Bez obalu přiznávám, že se mi trémou třásl hlas z toho pro mě vskutku historického setkání: vždyť za chvíli stanu tváří v tvář ženě, která na jedné straně pracovala s Oldřichem Novým, Hugo Haasem, Vlastou Burianem, Martinem Fričem či Federicem Fellinim, ale na druhé straně se znala i s Josefem Goebbelsem a Adolfem Hitlerem. (...) A také nikdy nezapomenu, jak jste mi toto 'svaté přijímání' ve vteřině rozprášila na kousky, když jste na mě spustila bandurskou, kde jsem tak dlouho. Vymluvil jsem se tehdy na mlhu cestou, ale skutečnost byla taková, že jsem při tom brzkém vstávání doma v roztržitosti zapomněl tu obrovskou kytici k vašim 80. narozeninám a musel se pro ni třicet kilometrů vracet. Přijala jste ji s ledovou samozřejmostí. Až mě to zamrzelo. Ale série rozčarování nebrala konce. Ještě teď mě polévá studený pot, když si vzpomenu na okamžik, ve kterém jsem zjistil, že mi nefunguje diktafon. Stalo se mi to vůbec poprvé v životě! (...) Tenhle profesionální trapas se ovšem nakonec ukázal obrovskou výhodou, neboť moje pomalá ruka vám dal dostatečk času na přemýšlení a formulování odpovědí. A v tom okamžiku se začalo naše setkání lámat. Zapalovala jste si jednu cigaretu od druhé, abyste je po dvou třech šlucích zase chvatně típala do popelníku, a vyprávěla (...). Prožila jste víc než jeden život. A ačkoliv jsem to zprvu nemohl dobře pochopit, nakonec jsem se s vaší upřímnou touhou po smrti, která probleskovala z každé vaší druhé věty, vlastně ztotožnil. Od určité chvíle už jste neměla pro koho a pro co žít. Vzpomínky vám jen vháněly slzy do očí. Sama jste poznala, že už není návratu. K milované profesi ani do milované vlasti. Nevím, zda jste se skutečně něčím provinila. Ale i kdyby, tresty, které vás za to stihly, patřily k těm nejtěžším, protože jste přišla doslova o všechno. Zničila vás vaše krása. A politická naivita, která neviděla nic špatného na tom spolupracovat koncem 30. let s jednou z největších filmových společností Evropy - UFA. Kdybyste tehdy přijala tu ošidnou, ale ve výsledku bezpochyby jistější nabídku odejít do Hollywoodu... Nic se nedá vrátit. A vy sama jste to dobře věděla. Když jsme se tehdy na rušné salcburské ulici loučili, naprosto zřetelně jsem ve vašich očích četl: 'Pozdravujte Vltavu a Hradčany.' V tu chvíli jste mi strašně záviděla. Záviděla jste mi, že se vracím domů a vy ne. Když jsem se 28. října 2000 dočetl, že předchozího večera konečně Bůh vyslyšel vaše nejvroucnější přání, vzpomněl jsem si na ten úpěnlivý pohled znovu. Přiznám se vám, že jsem z toho nemohl usnout. Svědomí mi nedalo a já jsem nakonec na nábřeží k Vltavě přece jen zavítal, abych ten nevyřízený pozdrav se zpožděním doručil." (NIRO)
  • Její vila stojí v Dejvicích na Hanspaulce v ulici Neherovská 677/87. Bydlela v ní se svými rodiči a sestrou Zorkou Janů, která si zde  vzala život. Vilu stavěl architekt Ladislav Žák, který projektoval vilu režiséra Martina Friče. Vila byla Baarové po roce 1948 konfiskována a léta chátrala. V roce 2005 ji nechali noví majitelé citlivě rekonstruovat ve spolupráci s architektem Lábusem, bratrem herce Jiřího. Režisér Renč zde točil i část filmu věnovaný herečce. (sator)

Lída Baarová (2016)

  • Skutečná Lída Baarová (ve filmu Táňa Pauhofová) v roce 1995 v rozhovoru, který s ní u příležitosti jejích 80. narozenin vedl Jaroslav Sedláček, řekla, že s Goebbelsem (ve filmu Karl Markovics) "jsem nikdy nic neměla. Už proto, že jsem tehdy velice vroucně milovala Fröhlicha." Pověst o jejich poměru prý vznikla na základě toho, že "jsem se mu líbila, což mi později sám řekl, a začal mě zvát na všechny možné i nemožné společenské akce, které pořádal, nebo kterých se účastnil. Moji účast si vymáhal všemi prostředky, klidně přerušil i celé filmování. V tomto směru byl neskutečně bezohledný. Snažila jsem se vymlouvat, jak se dalo, ale byl nesmlouvavý a tvrdohlavý. Hledala jsem tehdy pomoc i u Fröhlicha, ale ten mi říkal, že zatím o nic vážného nejde a že by nebylo rozumné si ho rozhněvat." Nakonec přesto dostala zákaz hrát i vycestovat: "Goebbels se vyznal manželce ze své lásky ke mně a řekl, že se s ní chce nechat rozvést. Magda, jeho manželka, za mnou přišla, abych mu prý věhověla, že když mě bude mít za milenku, nebude trvat na rozvodu. Odmítla jsem to. Magda pak ze zoufalství zašla za samotným Hitlerem, který si Goebbelse pozval na kobereček a Goebbels mu tam musel v zájmu Říše svatosvatě slíbit, že už se nikdy neuvídíme. Zákaz hraní nebyl otázkou nějakého papíru, aspoň jsem nikdy žádný neviděla. Byl to jenom logický důsledek tehdejší politické situace. Nikdo si netroufl postavit se Hitlerovi. Ani zákaz vycestovat jsem nikdy neviděla na papíře. Kompetentní osoba mi pouze řekla, že mi to nedoporučuje, že by se mi při útěku mohlo něco hodně ošklivého stát." (NIRO)

Lída Baarová (2016)

  • Ve vypjaté scéně milenecké hádky Lída Baarová (Tatiana Pauhofová) vyčítá Gustavu Fröhlichovi (Gedeon Burkhard), že kvůli němu podstoupila potrat. Lída Baarová skutečně s Frölichem čekala dítě, avšak ve skutečnosti se jednalo o spontánní potrat, kdy Baarová se o tom, že byla těhotná, dozvěděla až po svém převozu do nemocnice kvůli intenzivnímu krvácení. (sarianna)

Lída Baarová (2016)

  • Táňa Pauhofová (v roli Lídy Baarové) měla na sobě 85 kostýmů v hodnotě 1 700 000 korun. Vynosila také 35 klobouků. Nejluxusnější kostým z celého šatníku byla kožešinová pelerína v hodnotě 50 000 korun. (M.B)

Darmošlapové (1953)

  • Lída Baarová sa vyjadrila, že v tomto filme hrala po prvýkrát charakternú úlohu. S Fellinim mala počas nakrúcania aj konflikt, pretože bola odchovaná maskérskou školou, čo znamenalo, že postavy, ktoré predtým stvárňovala, boli za každých okolnosti vždy pekné a hlavne dobre nalíčené. Fellini od nej požadoval reálne stvárnenie bez maskérskych zásahov, s čím Lída nesúhlasila. Z jej strany došlo aj na plač, čo Fellini hneď šikovne využil a keď doplakala, prikázal scénu natočiť. Nakoniec sa Baarová dočkala odškodnenia a keď sa jej postava zúčastnila plesu, nalíčili ju presne tak, ako bola dovtedy zvyknutá. O Fellinim sa vyjadrila, že to bol pán režisér, ktorý vedel čo chce a vyznal sa v ženách. (JančiBači)

13. revír (1946)

  • O působení Lídy Baarové řekl filmový odborník z NFA Wolf, že Baarové byl role odejmutá ve chvíli, kdy přišel z Německa pro Baarovou zákaz filmování. Roli přebrala Dana Medřická, přesto některé záběry, zvláště ty z dálky nebo zády ke kameře, zůstaly ve filmu zachovány. (sator)

13. revír (1946)

  • Podle slov Jaroslava Marvana se s Lídou Baarovou natáčelo pouze na oko, bez materiálu v kameře. Když jednou natáčení přerušily sirény oznamující nálet spojenců, odebral se štáb do krytu pod Barrandovem. Tam rozrušený kameraman Stallich prozradil Baarové pravdu. Zbytek natáčení byl poznamenán trýznivým čekáním na příchod gestapa, které však nikdy nepřišlo. (Xell)

Související novinky

Finále Plzeň 2016

Finále Plzeň 2016

08.04.2016

Letošní 29. ročník festivalu Finále Plzeň se uskuteční od 15. do 21. dubna 2016 v Plzni. Festival se poprvé koná od pátku do čtvrtka a jeho stěžejní programovou částí bude již tradičně soutěžní… (více)

Herečka

Filmy
1957

Batalion stínu

 

Krvavá rapsodie

 

Nebe v plamenech

1956

Cesta snoubenců

 

Strach

 

Všichni jsme důležití

1955

Míšenka

1953

Darmošlapové

 

Soucit s padlými

Reklama

Reklama

1951

Nevinní musejí platit

 

Pomsta bláznivé ženy

1950

Milenci z Ravella

 

Náklaďák

1944

Pekařka

1943

Její cesta

 

Kněžský klobouk

 

Mě neoklameš!

 

Nosorožec

 

Půvab

1941

Paličova dcera

 

Turbina

1940

Artur a Leontýna

 

Maskovaná milenka

 

Za tichých nocí

 

Život je krásný

1939

Dívka v modrém

 

Ohnivé léto

1938

Hazardér

 

Pruský příběh lásky

1937

Lidé na kře

 

Netopýr

 

Panenství

 

Zlomená křídla

1936

Komediantská princezna

 

Meziaktí

 

Zrádce

 

Švadlenka

1935

Barkarola

 

Muž přes palubu

 

Poručík Bobby, čertův chlapík

1934

Dokud máš maminku

 

Grandhotel Nevada

 

Na růžích ustláno

 

Pokušení paní Antonie

 

Pán na roztrhání

 

Zlatá Kateřina

1933

Její lékař

 

Jsem děvče s čertem v těle

 

Madla z cihelny

 

Okénko

 

Sedmá velmoc

1932

Funebrák

 

Lelíček ve službách Sherlocka Holmese

 

Malostranští mušketýři

 

Růžové kombiné

 

Zapadlí vlastenci

 

Šenkýřka „U divoké krásy“

1931

Kariéra Pavla Čamrdy

 

Obrácení Ferdyše Pištory

Dokumentární
2023

Hana Podolská, legenda české módy (TV film) - a.z.

2017

Hitlerův Hollywood - a.z.

2016

Zkáza krásou - herec, a.z.

2014

Filmy pod taktovkou FOK - a.z.

2013

Příběhy slavných (seriál) - a.z.

 

Ta, která odmítla Hollywood - a.z. (S13E02)

2012

Stopy, fakta, tajemství (seriál) - a.z.

2011

Inventura Febia (seriál)

 

Otakar Vávra a Lída Baarová (E08)

2010

Lída Baarová – Dáma v modrém (TV film) - a.z.

2001

Hitlerovy ženy (seriál)

 

Sláva i prokletí (TV film) - a.z.

2000

Příběhy slavných (seriál)

 

Herec Karel Höger (S01E20)

1996

Hitlerovi muži (seriál)

1995

Muž s velkou klikou (TV film) - a.z.

 

Sladké hořkosti Lídy Baarové (TV film)

1991

Joseph Goebbels gesehen von dem Ufa-Star Lida Baarova (TV film)

1990

Vstaň a jdi dál (TV film)

1941

II. Filmové žně

1939

Zajatý hlas

1936

Jak se dělá film

Krátkometrážní
1934

Baby

Host

Pořady
1997

Úsměvy

1995

GENUS

1994

Na vlastní oči

Související novinky

Finále Plzeň 2016

Finále Plzeň 2016

08.04.2016

Letošní 29. ročník festivalu Finále Plzeň se uskuteční od 15. do 21. dubna 2016 v Plzni. Festival se poprvé koná od pátku do čtvrtka a jeho stěžejní programovou částí bude již tradičně soutěžní… (více)

Reklama

Reklama