Reklama

Reklama

Fred Zinnemann

Fred Zinnemann

nar. 29.04.1907
Vídeň, Rakousko-Uhersko

zem. 14.03.1997 (89 let)
Londýn, England, Velká Británie

Zajímavosti (13)

Šakal (1997)

  • Režisér Fred Zinnemann několik měsíců před svou smrtí přemluvil Universal ke změně názvu filmu, protože nechtěl, aby se nový remake jmenoval stejně jako původní film Den šakala (1973), který režíroval. (fannah)

Gándhí (1982)

  • Režisér David Attenborough vzpomínal, že "jsem byl vlastně až třetím režisérem, jenž přicházel v úvahu. Prvním byl Fred Zinnemann. Ten však od filmu poměrně brzy odstoupil a vlastně nikdo přesně neví proč. Druhým kandidátem byl klasik filmové režie David Lean, jenže před natáčením chtěl ještě dokončit takové malé filmové odbočení v podobě snímku Ryanova dcera. Při své příslovečné preciznosti však k tomu potřeboval tři roky, takže volba padla na třetího v pořadí." (NIRO)

Den Šakala (1973)

  • Do role Šakala (Edward Fox) byl zvažován i Roger Moore. Fred Zinnemann ho odmítl z důvodu, že jednak byl příliš známý ze seriálu The Saint (1962 - 1969), a navíc byl příliš vysoký. Režisérova představa byl malý nenápadný muž, který dokáže snadno splynout s davem. (mahler)

Kmotr (1972)

  • Legendární scéna s koňskou hlavou v posteli, která měla vynutit roli Johnnymu Fontaneovi (Al Martino), má údajně čerpat ze skutečných praktik Johnnyho Roselliho přezdívaného Don Giovanni, který patřil mezi jednu z nejmocnějších postav mafie a svou základnu měl v Los Angeles a Las Vegas. Tento mafián podobným způsobem údajně přesvědčil režiséra a producenta filmu Odtud až na věčnost (1953) Freda Zinnemanna, aby do jedné z hlavních rolí obsadil Franka Sinatru. (Gyshin)

Příběh jeptišky (1959)

  • Režisér Fred Zinnemann chtěl, aby úvodní evropská část filmu byla černo-bílá. Film by začal být barevný v momentě, kdy sestra Luke (Audrey Hepburn) přijede do Konga. Studio to zamítlo. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)

Příběh jeptišky (1959)

  • Režisér Zinnemann velmi pečlivě dbal na to, aby byly všechny klášterní rituály vykonávány přesně s přísnou choreografíí. Na to dohlížely dvě dominikánské jeptišky. Zbytek sboru byly tanečnice z baletního souboru římské Opery. (Zdroj: Audrey Hepburn - Barry Paris) (Mirokukii)

Otakar Vávra

  • Jeho student Jiří Menzel ve své autobiografii "Rozmarná léta" vzpomínal na svou cestu do USA v souvislosti s filmem Ostře sledované vlaky (1966). V den jeho třicátých narozenin tehdy Cech amerických režisérů (Director's Guild of America) uspořádal oběd, na kterém "se mnou kolem stolu seděly režisérské hvězdy, výkvět amerického filmu. Delbert Mann, Billy Wilder, King Vidor, Arthur Penn, Mike Nichols, Fred Zinnemann, nevím, jestli si je všechny dobře pamatuju. Můj průvodce mi je představoval a já byl na rozpacích, protože jsem sice znal některá jména, ale vůbec jsem neznal jejich filmy. U nás se promítal jenom Mannův film Marty, jinak byly americké filmy v kinech vidět zřídka a na FAMU jsme se o amerických filmech taky moc neučili. (...) Všichni mi upřímně dávali najevo, že se jim náš film líbil. Byl jsem pro ně exot a po Kadárově filmu byli zvědaví na tu malou evropskou republiku, kde se rodí dobré filmy. Cítil jsem hrdost na to, že jsem Čechoslovák. Říkali mi, že jsem jistě poučený z amerických filmů, a mysleli to jako pochvalu. Říkali mi, že Vlaky mají scénář vystavěný podle vzorů nejlepších filmů Johna Forda, ale já jsem od Forda kromě jediného filmu, Přepadení, nic neznal. Poděkoval jsem za tu pochvalu, ale v duchu jsem si říkal: Ford neford, měli byste, blbci, vědět, že to všechno mne naučil můj pan profesor Vávra." (NIRO)

Související novinky

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Režisér

Producent

Herec

Scenárista

Filmy
1936

Redes

Host

Související novinky

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (více)

Reklama

Reklama