Vrchní, prchni! (1980)

Nemůžu si pomoct, ale pro mě je to nejlepší česká komedie z období normalizace. Ale i přesto by byla docela zajímavá alternativní verze s Petrem Nárožným.

Báječní muži na létajících strojích (1965)

Je to zábavné, titulní píseň je komická sama o sobě, stajně jako malý předfilm. Trochu to připomíná Járu Cimrmana. Jinak pozor v titulkách je chybně napsáno, že novináře Gascoynea hraje Benny Hill. To není pravda, toho hraje William Rushton. Hill hraje velitele hasičů u fekální nádrže.

Tajný závod (1976)

Ačkoli zde nehraje žádná velká komediální hvězda, je to moc vtipná komedie, typická pro 70. léta. A to, že tu nejsou hvězdy ani moc nevadí, protože je to přesně typově obsazené, což se u takovýchto filmů ne vždy podaří (viz Velký závod, Milionový závod). A navíc se povedl český dabing.

Milionový závod (2001)

Mám ten film docela rád, protože tu hrají mí oblíbenci Rowan Atkinson a John Cleese. Film se nese v duchu starých závodnických taškařic (nejvíc připomíná To je ale bláznivý svět) a úroveň gagů se nese většinou ve starých dobrých liniích. Pochvalu si zaslouží i další komik Jon Lovitz, jehož scénky jsou nejvtipnější. Ale na druhou stranu mě na tom filmu dost věcí štve. Např. Whoopi Goldberg. Dřív jsem jí měl rád, teď už ji moc nemusím, přesto uznávám, že je celkem dobrá herečka a komička. Ale prostě mi v tomhle filmu nezapadla do party s ostatními (totéž trochu cítím i Cuby Gooding Jr., i když byl pefektní). Dál jsou to Seth Green a hlavně Vince Vieluf (ty piercingové gagy jsou z filmu nejhorší), kteří hrají své postavy jinak, než by se dalo čekat. Kdyby byli jejich zlodějíčci udělaný jako podle Guye Ritchieho, filmu by to jen prospělo. A ten konec film tak shodí, že se cítíte jak v úplně jiném filmu a připadá vám, že je tam jen proto, aby Smash Mouth mohli zazpívat All Star. (Copak to nemohlo skončit nějakou černohumornou pointou?) Suma sumárum: Kdyby byl film víc černější a místo Jerryho Zuckera ho natočil někdo méně sentimentální bylo by to o hodně hodně lepší. Přesto dávám čtyři kvůli gagům a reinkarnaci mého oblíbeného žánru.

Poprask v mincovně (1967)

Abych řekl pravdu moc se mi to nelíbilo. Gagy mi přišli nudné, herci nepřesvědčiví. Kam se to hrabe na jiné zlodějské komedie té doby. Jamie Farr tu navíc celou dobu mluví italsky...

Velký bazar (1973)

"Buď pozdravena chvíle, kdy vstoupili jste k nám, jen račte dámy milé, jsme k dispozici Vám." Touto písní vás uvítají v bistru u Kamila. Šéfuje mu samotný velitel četníků Michel Galabru a pomáhají mu Les Charlots. A právě Velký bazar je jejich nejlepší film. Gagy jsou možná nejlepší z celé jejich kariéry, ale co je nejhlavnější, tenhle film má celkem smysluplný příběh na rozdíl od ostatních. Galabru je opět velmi vtipný (obvzvlášť jeho taneční kreace v muzikálové scéně či paodie na Tenkrát na západě) a Michel Serrault seká hlášky jako Baťa cvičky. Nechybí ani tradiční charlotovský nahravač Jacques Seiller. A ten dabing to dělá ještě lepší (Charlots klasicky Štěpánek, Oliva, Štěpnička, Trávníček a Galabruho také klasicky Soběslav Sejk).

Blázniví bažanti (1971)

"Od teď salutujte už jen levou!" "MERDE". Děj jako vždy nulový, ale gagy spousta gagů od vyloženě trapných k vyloženě vtipným. Navíc se mi líbily i ostatní skupiny na soutěži. Navíc Bažanti se později neprojevovali až tak hipísácky jako tady. V tomto filmu je členem Les Charlots ještě Luis Rego, který se později udělal pro sebe (hrál v několika Richardových filmech). Dabing stejný jako u prvního dílu mušketýrů, čili klasicky (rozuměj Rinaldi - Petr Štěpánek, Fechner - Petr Oliva, Sarrus - Jiří Štěpnička) a jen Gérarda Filipelliho mluví místo Pavla Trávníčka Viktor Preiss.

Rabín Jákob (1973)

Není to nejlepší film Gérarda Ouryho, ale nejnavštěvovanější film Louise de Funése. Oury natočil road movie s akčními prvky, což je pro něj typické. Podobně jako v Esu es či Velkém flámu si i trochu zamoralizoval, což zde bylo ku prospěchu věci. Funés ve žvýkačkách je opravdu k popukání, stejně jako při židovských tancích. Hezky hraje i Claude Piéplu jako komisař Andreáni. Film se mi ale trochu okoukal, což se u mi u Četníka či Senzačních prázdnin nestalo. Podíl na tom má asi dabing Jiřího Krampola na DVD od Uranie, která film distribuovala nepochopitelně jako Rabín Jákob, když ho nějaký čas předtím uvedla ČT jako Dobrodružství rabína Jákoba. Navíc se zde Funésova role jmenovala debilně Victor Žluna. V ČT sice také dabval Krampol, ale tady mi jeho dabing zas tak nevadil (i když to samozřejmě Filipovský nebyl).

Policajt (1972)

S tímto filmem se mi vždy vybaví scény, kdy Delon a Paul Crauchet jedou v autě a zazvoní telefon. Delona sice nemluvil Trávníček, ale Michal Dlouhý. Moc velký rozdíl jsem necítil, protože pro mě zůstane nejlepším delonovským dabérem Josef Abrhám z Povídky o policajtovi.

Rvačka v Panamě (1966)

Gangsterská lahůdka podle románu autora Sicilského klanu Augusta Le Bretona, typická pro 60.léta. Svým způsobem je to bondovka, ale bez Jamese. Agenta hraje Claudio Brook známý z Velkého flámu, ale není moc sympatický, což je nejspíš záměr, abyste fandili gangsterskému bossovi v geniálním podání Jeana Gabina (vynikající dabing Josefa Vinkláře!). V menších rolích je výkvět hereckých hvězd francouzské kinematografie: Daniel Ceccaldi jako komisař, Mireille Darcová jako prostitutka, Marcel Bozzuffi jako Gabinův bodyguard a Claude Brasseur málem zabitý v telefonní budce. A co teprve Goldfinger Gert Fröbe a psí dečka Colombo George Raft. P.S. Ačkoli se film odehává v Paříži, Tokiu, Mnichově a Londýně zároveň, z Panamy není ani jeden záběr.