Řekni, kdo tě zabil (2007) (seriál)

Bryan Fuller a spol. se jednou takhle zkouřili a řekli si, že natočej opravdu skvělej seriál. Namíchali černej a záhrobní humor od Dead like me a Odpočívej v pokoji. Dále tam zamíchali Tima Burtna a Amélii, přidali satirický hlášky černocha a nějakou tu romantiku, a světe div se ono to opravdu funguje. S výčtem žánru ještě nemohu skončit, protože se seriál tváří jako detektivka (lepší Psych s.r.o.) a taky má prvky dramatu se skvělími postavami. A každou minutu se smějete :-) Postavy sou různorodé a pestré, jejich dětství bizardní což dává seriálu větší náboj. Opravdu jsem ho shlédla jedním dechem a musím říct, že je to seriálová perla. Každý si tam něco najde a nikdo se rozhodně nudit nebude. Fuller využil to co ostaní tvůrci , v každém díle je překvapivý konec , takže netrpělivě čekáte na další díl (ale tady to není tak účelové jako vi víte co). Je hrozná škoda, že seriál skončil druhou sérii (možná je to dobře, v nejlepším se má přestat). Humorný, fantasktní, pestrobarevný, cynický, satirický, morbidní, romantický, lehký, dějový se originálními postavami atd.

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Není to jen film o politice. Přesto by člověk měl něco vědět o McCarthnyho době, jinak bude trochu ve filmu plavat. Clooney se snaží o autentičnost pomocí černobílé kamery a dobové hudby. Kromě toho ve filmu použil i dobové záznamy. Film mě opravdu vtáhl do padesátých let a tehdejší hysterie, kdy mohl být obviněn kdokoliv bez možnosti se spravedlivě hájit. Clooney opravdu dokázal, že umí nejen skvěle hrát, ale i režírovat. Přesvědčivě vystihl strach lidí z pronásledování. Hlavně scény, kdy členové štábu čekaly na reakci McCarthnyho a novin.

Scrubs: Doktůrci (2001) (seriál)

Tenhle seriál je pro mě nejlepší. A proč? Je to opravdu vtipný sitcom (miluju sitcomy). Je to sice seriál z lékařského prostředí a občas se tam vyskytnou vážné i dojímavé situace, přesto se vyhýbá klišé a patosu jako v ER či v Chirurzích. Jsou zde odkazy a hlášky na jiný filmy a seriály (moje kávička bez cukru se smetanou :-)). Například díky tomu poznám i odkaz na Risky Business, i když sem ho ještě neviděla, či na cheers - a ty sem viděla (parodie na cheers se mi ale víc líbila v HIMYM). Dálším důvodem proč se mi ten seriál líbil jsou postavy - snílek a cíťa JD, jeno cool nejlepší přítel Turk (ano přítel, protože je víc než kamarád), vřískavá republikánka Elliot, silná a tvrdohlavá Carla či doktor Cox, jak tu někdo psal předobraz House. Taky by byla asi ostuda nezmínit postavu Janitor, který celých 8 sezón pronásleduje JDho :-).Postupem času se v seriálu začalo oběvovat více postav nebo vedlejší dostaly více prostoru. Asi nejlepší je chemie mezi Turkem a JD, u nich je poznat, že sou opravdu přátelé. S každým dílem sem se bavila, jen 7 a 8 série se příliš odchýlily od skvělých prvních sérií, myslím, že tvůrcům začal docházet dech. Přesto sem ten seriál asi viděla 6x nebo 7x nebo 8x? Fakt nevím.

Rozvod po francouzsku (2003)

V popisku je napsáno drama, romantický a komedie. V tomhle filmu sem se zasmála asi jednou a ani si tem vtip nepamatuju (tak to zas skvělý nebylo). Na drama je to příliš nudné a vleklé a romantika?. Proboha jestli je tohle film o romantice, jestli je to sonda o francouské a americké kultuře a jejich střetu, musím žel konstatovat že ani jedni o romantice nic neví. A to ti jedni o sobě hovoří, že jsou v lásce mistři! A ještě mě dostalo, jak Glenn Close (američanka) tvrdila, že francouzi maj chudou slovní zásobu! Tenhle film je pro mě zklamáním, rozhodně sem čekala víc.

Vyvolený (2000)

Podle mě nejlepší film od M. Night Shyamalana, kde nečekáný konec byl pořád ještě něco skvělýho. Finální souboj hlavního hrdiny a ,,komiksového,, zločince mě naprosto dostal (už kvůli tomo stojí za to ten film vidět). Je to temný filmový obraz o komiksech, milovníků komiksů a těch co maj rádi Shyamalana. Troufám si říct, že je to lepší než Šestý smysl, možná jeho nejlepší film, i když asi méně známý. Duo Willis -Jackson funguje a role jim sedli. Skvělá temná atmosféra, kdy jste každou minutu odhalovali nové roviny tohoto filmu. Temnou a tajemnou atmosféru doprovázela stejně skvělá Howardova hudba.

Velká ryba (2003)

Tim Burton opět nezklamal. V tomto filmu oslavuje neomezenou představivost a fantazii. Prolínají se tu dvě linie – imaginární dobrodružná cesta Edwarda Blooma a druhá linie je o vztahu otce a syna Willa, který svého otce konfrontuje s realitou. Postupem času Will zjišťuje, že jeho otec pomocí přikrášlování příběhu se snažil udělat svůj život zajímavější a příběhy mu pomáhaly překonávat překážky. Tento film není podepsán typickým Burtonským rukopisem, přesto z něho je cítit Burtonův styl. Různorodé postavy, některé až neskutečné, se dostávají ještě do bizardnějších situací. S těmito postavami se postupně hlavní hrdina setkává a prožívá s nimi nejrůznější dobrodružství. V tomto aspektu mi tento film připomíná Forresta Gumpa. V jiných částech bych ho přirovnala ke Spielbergově dílu. V tomto filmu se Burton vyhnul své typické ponurosti a ještě ponuřejšímu konci. A to samé hudba, která má jemnou pohádkovou kompozici. Tento film je pestrobarevná retrospekce se silnými sentimentálními momenty. Nejsem sice velký fanda slzavých filmů, ale tento jsem sledovala jedním dechem i s nějakou tou slzou.

Spaced (1999) (seriál)

Tak spaced není pro každýho. Pro mě je to skvělej seriál plný anglickýho humoru a odkazů na filmy (moje největší úchylka). Bohužel tento seriál odkazuje i na filmy, který vůbec neznám (takže mi asi dost věcí uniklo). Všechny postavy mají svůj styl humoru, ať se jedná o podivínskího malíře, nedospělého kreslíře komiksů (Simon Pegg), jeho spolubydlící, která není schopná si najít práci a hledá výmluvu, aby nemusela nic dělat natož uspořádat si život. Kromě těchot bizardních postaviček, avšak mnohým lidem blízkých, se zde vyskytují zábavné a bizardní situace. Přesto tento britcom získal mnoho příznivců a stal se kultem, protože každý najde něco ze sebe z těch postav nebo sám zatím hledá své mnísto ve společnosti (a vo tom to je). Asi nejvtipnější byla scéna kdy se pěkně zkouřily (stejně pěkná scéna s hulením je v breakfast clubu).

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Quentin Tarantino ví jak dělat filmy. A hlavně ví, jak udělat kultovní! Káždá z povídek vytváří skládačku k celému filmu a je nabita Tarantovským humorem. Pokuď máte rádi drsný humor, klasický gansterky a skvělý dialogy, je tento film právě pro vás.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Když sem shlédla zatím dvě první série, tak jsem chtěla začít jít studovat fyziku :-). Asi bych nechtěla být až takovej geek jako Sheldon, který je naprostý extrém člověka, jehož IQ je nezměřitelné, ale EQ téměř nulové. Je opravdu zázrak, že se našla osoba, která s ním dokáže mluvit a dokonce bydlet. Další hlavní postava je Leonard, který je beznadějně zamilován do pěkné sousedky Penny. Kromě těchto postav je tam Rajesh, neschopný mluvit se ženami a úchylný Howard (je fakt divnej). Skvělý seriál, který staví neschopnosti socializace hlavních postav a většina vtipů na tom staví. Podobný seriál je IT crowd (svým způsobem i black books, ale jedná se o jiné asociály), i když v obou poznáte jasný rozdíl mezi britcomem a sitcomem. Stále sleduji celý seriál, a musím uznat, že mě nepřestal bavit. Jak to u mnohých jiných seriálů bývá, kdy začínají ztrácet dech po tředí či čtvrté sérii, tak tento je pravým opakem. A ještě tu nebyl vzpomínkoví díl s nejlepšími scénami! Je vidět, že autoři mají pořád inspiraci. Taky se mi líbí chemie mezi postavami. Během dalších sérií přibyly další zajímvé postavy, ale díky tomu je seriál bohatší. Snad toto tempo vydrží. P.S. Ano vydrželp. Je pravda, že poslední 8. série už trochu ztrácí dech, ale přijde mi že serial se stával lepším a lepším t každou sérií. Kde na ty nápady chodí???