• Rodinný

Stín létajícího ptáčka (1977)

Nemůžu si pomoct, ale film se mi nelíbil. Děj byl víc než nepřesvědčivý. Zdálo se mi, že se vleče. I přes to, že námět filmu je zajímavý, i přes to, že ve filmu hraje vynikající herečka Věra Galatíková, mě film nenadchl a nezaujal.

Zlé pondělí (1960)

V mých očích vynikající, ale skutečně vynikající a pozoruhodný film. Myslím, že zcela přesvědčivě a pravdivě vypovídá o tom, co se honí v hlavách kluků, kteří zaviní, že se jejich spolužák stane obětí dopravní nehody. Velmi mě překvapilo, že Ladislav Pešek hraje zápornou postavu. Film je zajímavý i z jiných hledisek. Např. záběry na Brno v roce 1960; ještě staré tramvaje, do kterých se mohlo naskakovat a vyskakovat za jízdy, autobusy s vlečňáky, skutečnost, že rodiče hned nešíleli, když se dítě někde zdrželo, případně také to, že bylo zcela běžné, že děti chodily pro pivo; nebo takový (tehdy zcela běžný nebo snad módní?) tzv. pytel – místo tašky nebo batohu Jen nevím, zda by film bavil i dnešní devítileté děti. Myslím, že by také lecčemu nerozuměly; např. projednávání na výboru. Přesto že ve filmu byly i dějové nebo spíš časové nesrovnalosti, hodnotím film pěti hvězdičkami a myslím, že tento film je určitým způsobem nadčasový a dá se vidět i více než 50 let po svém vzniku a to dokonce i několikrát.

Červená kůlna (1968)

Moc pěkný film, v kterém excelují jak David Schneider, tak i Bohuš Záhorský. Snad škoda, že tam více příležitosti nedostal Darek Vostřel. I když je tento film tak trochu věkovitý, ukazuje stále platnou pravdu, a to, že děti potřebují někoho, s kým by si mohli povídat, hrát si – no prostě někoho, kdo by se jim věnoval. Bohužel tím někým je dnes v mnoha případech počítač.

Nemocný bílý slon (1989)

Zajímavý a jistě neprávem opomíjený film. Nastavuje zrcadlo tehdy běžným socialistickým a soudružským praktikám. Děj filmu sice nemá kdovíjaký spád, ale sledovat bez problémů se dá, Zvlášť pěkný a přesvědčivý herecký výkon podal Miloslav Štibich. Z filmu jasně vyplývá, že za socializmu opravdu nebylo všechno vpořádku.

Případy 1. oddělení (2014) (seriál)

Zatím jsem zhlédl 9 dílů a musím říct, že mi seriál moc líbí. Pěkně natočený, pěkný výběr herců, pěkné herecké výkony, pěkná kamera, svižný děj, natočeno podle pravdivých příběhů. Díly mají přiměřenou délku a ku podivu v nich nechybí ani špetka humoru. Pokud bych měl něco seriálu vytknout, tak to je fakt, že se policisté mezi sebou vyjadřují zbytečně nebo přespříliš vulgárně.

Konfident (2011)

Podle upoutávek v České televizi jsem se na film docela těšil. Nadšení z filmu však ze mne vyprchalo již po několika málo minutách děje. Ten je zejména ze začátku velmi zkratkovitě podaný, což vnáší do filmu zmatek. Ve filmu mně vadila i hromada chyb a historických nepřesností a velmi silná nepravděpodobnost děje. Škoda, námět byl pěkný.

Řeka Morava (1983)

S řekou Moravou je spojeno celé moje dětství. Film o ní mě však nesmírně zklamal. Záběry nejsou doprovázeny žádným komentářem, takže pokud daná místa neznáte osobně, tak se ani nedovíte, co vlastně vidíte. Přesto že je film barevný, je takový temný a ponurý.

Obecná škola (1991)

Skvělý film. Líbí se mi, že z něj čiší Svěrákovská propracovanost, promyšlenost, pěkné dialogy ... Zcela mimořádně mě zaujal pan učitel Hnízdo v jedinečném podání Jana Třísky. Musím se přiznat, že Jan Tříska zrovna nepatří mezi mé oblíbené herce, ale v tomto filmu se mi jeho herecký výkon vyloženě líbil. Vůbec si myslím, že se panu Svěrákovi poštěstilo správně obsadit jednotlivé role. Film se dá vidět mnohokrát. Divák bude rád vnímat i to, co už několikrát viděl.

Mumu (2010)

Napsat, že se jedná o takový průměrný film, který neurazí, nenaštve, ale také příliš nenadchne, se mi zdá docela málo. Jenže co napsat víc? Jistou malou podobnost filmem Obecná škola; http://www.csfd.cz/film/8806-obecna-skola/? Já jsem měl dojem, že se děj ve filmu pořád nikam nehýbe. Přišlo mi to tak, že se děj (rošťárny kluků i jejich dialogy) točí pořád kolem jedné věci. Rok 1947 jsem nezažil, ale vzhledem k tomu že když šli kluci na nákup, dávala jim Mumu s penězi i potravinové lístky, myslím si, že byl jistý nedostatek potravin. V souvislosti s tím mě docela udivovala „baculatost“ mnohých kluků. Myslel jsem, že mi film přinese větší divácký zážitek.

Svatá čtveřice (2012)

V mých očích velmi nepovedený film, a to po všech stránkách. Příliš mnoho hluchých míst vyplňovaných kdečím. Herecké výkony nulové, nenápaditá kamera, mizerný scénář. Od mého hodnocení „odpad!“ film zachránily dialogy, které mi přišly jako opravdu ze života. Jsem přesvědčen, že tento film už nikdy dobrovolně nespatřím.