Africká Královna (1951)

Před prvním shlédnutím ještě v československé televizi (ČST)jako malý kluk, jsem si myslel, že to bude film o afrických domorodcích, kterým vládne nějaká polonahá královna! Ještě že tomu tak nebylo! Z královny se nakonec ve filmu vyklubala stará loď vznešeného jména! Úžasný film s mým oblíbeným Humphreym Bogartem a famózní Katherine Hepburn! Film, ke kterému se vždycky rád vracím! Jenom teda škoda toho chlastu, který skončil v řece!!!

Kmotr III (1990)

Poslední díl mafiánského opusu líčí snahu Michaela (opět víc než famózní Al Pacino) se penězi poskytnutými církvi vykoupit ze svých hříchů. Trochu slabší než předešlé dva filmy, ale v konečném výsledku stále nadprůměrný film ze zapamětihodným závěrem, kde vynikajícím střihem je dosaženo silného emocionálního prožitku.

Kmotr II (1974)

Můj nejoblíbenější...Dokonalé navázání na předchozí film, precizní vedení herců a nádherná kamera jsou hlavními devizami tohoto díla. Forma je úplně jiná než v první části a střídání časových rovin vyžaduje opravdu soustředění od první minuty. Odměnou je ale velkolepý zážitek. A Bob De Niro? Pacino? Musí se vidět, je to nepopsatelné. Herecké výkony při kterých se doslova tají dech. Pro mě nejsilnější scéna, když se Key (Diane Keaton) tajně vidí se svými dětmi a Michael (Pacino) jí zabouchne dveře před nosem. Z toho mrazí. Beze slov, oba hrají očima ..Síla!

Kmotr (1972)

Kmotr! Co říct, abych se neopakoval? Aspoň jednou za rok celou trilogii si povinně pustím! Výborná kniha Maria Puza, které se dostalo vynikajícího filmového zpracování s bravurními hereckými výkony všech zúčastněných. A dobrá zpráva je, že je právě k mání zcela nové vydání, kde první dva filmy jsou kompletně zremasterované a po konzultaci s kameramanem Gordonem Willisem, upravené tak, aby vypadaly, jako před léty v kinech. Restaurátorský tým si dal práci a Kmotr se tedy na DVD a BD dostává v nebývalé obrazové a zvukové kvalitě. Původní negativ, z kterého se vyráběly neustále filmové kopie, byl takřka v místech perfomace zničený a tým restaurátorů odvedl vynikající práci. Už se těším na nové a fakt nevím kolikáté setkání s rodinou Corleonů! Zajímavost: Byl rok 1975 a já na plakátě ve vývěsce místního kina viděl v sekci připravujeme pěkný český plakát na Kmotra. Bohužel mě nebylo 18 abych na film mohl zajít. Ale stejně i kdyby bylo, film se nakonec stejně u nás nehrál, protože nějaký straník jej zakázal...Možná, že se někde promítal...Dlouho jsem si myslel, že se mi to zdálo, ale v informacích na IMDb je skutečně rok 1975 uvedený jako premiéra v Československu. * V roce 2022 kdy je tomu 50 let co The Godfather vstoupil do kin studio Paramount připravilo nádherné vydání všech Kmotrů na 4K UHD...