Zlomené květiny (2005)

Príjemný komorný koncert, kde orchester staršej generácie hercov na čele s Billom Murrayom (ten predvádza ako sa dá z ničoho vyťažiť maximum, pričom sledovať jeho tvár je vskutku zážitok) a jednou Lolitou diriguje sám veľký Jarmush, ktorý sa pohráva s komerciou a to svojským minimalisticko-komickým spôsobom. Príbeh Dona Juana Johnstona (teda 5 žien... a Don Juan? ;)) a jeho nostalgické putovanie za záhadou ružového listu pri zvukoch Etiópskeho jazzu (vraj dobrý na srdce), ktorý sa pomalým tempom dostane až ku trochu príliš rýchlemu a "otvorenému" záveru. 8/10

Keulraesik (2003)

Aj keď je príbeh prvoplánovo slzopudno-presladený a stopáž nadmieru dlhá, aj tak sa necháte uniesť dvomi paralelne prelínajúcimi sa romantickými líniami príbehu (palce som držal pôvodnej) a s najväčšou pravdepodobnosťou sa neubránite použitiu papierových vreckoviek spojeneného s prečistením očných kanálikov ;). Škoda len, že režisér, herci a celý štáb podriadili celú svoju snahu miestami až príliš melodramatickej a melancholickej nálade (z hudby by sa dali piecť medovníky). Ako však povedala Ji-hae pri čítaní listov svojej mamy: "To nie je klišé ale klasika", takže otázkou je, či vám táto kórejská "klasika" sadne alebo nie... U mňa to fugovalo a to aj napriek vedomiu, že zámer na mňa vyskakoval z každého políčka filmu ;) 9/10

Tajemné okno (2004)

Film, ktorý nie je ani thriller, ani horror, ani dráma, ani ničím zaujimavý a naštastie nie je ani dlhý. Nemastná neslaná adaptácia Kinga, kde už ani Depp nepomôže. Priemer, ktorý nezostane v myšlienkach ani do nasledujúceho dňa. A ani hodnotenie nemôže byť iné ;) 5/10

Noční hlídka (2004)

Dajte do rúk ruským tvorcom lopatku, piesoček, zopár miliónov dolárov (nie moc, okolo 4-och stačí ;)), "vypožičané" holywoodske nápady a počkajte čo z toho vznikne ;) S detskym entuziazmom vám potom vytvoria dielo, ktoré síce vo vašej pamäti dlho nevydrží a časom sa rozpadne, ale na prvý pohľad vás zaujme svojou vizuálnou stránkou. Suma sumárum... viacmenej vydarený pokus ruskej kinematografie popasovať sa s americkou komerciou. 6/10

Domino (2005)

Keira Knightley, sa nám v tomto ináč asi najhoršie natočenom filme za posledné obdobie, snaží dokázať (a úspešne), že herectvo spolu s postavou lovkyne ľudí sú jej úplne cudzie a skôr sa hodí ako okrasná ikona do vedlajších úloh typu "Love Actually" alebo "Pirates of Caribbean". Čo sa týka režiséra Tonyho Scotta, tak ten si podľa všetkého uhol toho meskalínu viac ako hlavné postavy a "mierne" to prehnal s ozaj bleskovým strihom scén a psychadelickou kamerou ala Reality Show ;) Celý film od ťažkého pádu na hubu zachraňuje Micky Rourke a zopár vydarených vtipných scén. 4.5/10

Crash (2004)

Netradičný pohľad na rôznorodú "farebnosť" rozmýšlania rozdielnych ľudí, rozdielnych rás, a ich vzájomného pôsobenia, kde každá akcia vyvoláva reakciu a dôsledok si "hľadá" príčinu. Toto prepletené klbko ľudských osudov v jednom meste a v priebehu pár dní sa snaží Paul Haggis rozmotať a upliesť z toho celistvý príbeh. Občas mu síce nejaká tá dejová niť ujde, ale nakoniec to zvláda pomerne slušne, a to aj napriek občas prílišnej vykonštruovanosti jednotlivých príbehov. Príjemné prekvapenie. 8/10

Dong seung (2002)

Aj keď asi patrím medzi "často" a "nesprávne", ale nemôžem neporovnávať Little Monka s Kim KiDukovým Jar,Leto... najmä ak mi pripadá ako jeho snaživá napodobenina ;) Takže tu máme postavu majstra (dokonca ju hrá aj ten istý herec) a jeho konflikt so starším z mníchov kôli žene (aj keď dôvod stáleho drankania peňazí od majstra bol viac ako praktický ;))... ďalej tam bol mladší mních, týrajúci zvieratká (rybičky v topánke, chytanie zajacov pre ich kožu)... žena ako zdroj pokušenia a túžob... a v neposlednom rade využitie nádherných exteriérov. No aj napriek týmto podobnostiam sa na film ako na celok pozeralo príjemne (určite aj kôli spoločnosti ľudí, čo na tom boli so mnou ;))... 7/10

Občanská výchova (2004)

Mladícke ideály a chuť búriť sa proti realite "Systému" plus nevera, odpustenie, priteľstvo, láska v kombinácii so zločinom a možným trestom, to všetko zabalené do citlivého humoru a nadsázky? Áno, môže byť. Necháte sa ukolísať vtipným príbehom a nádhernými prírodnými scenériami, až na krátky okamžik začnete veriť... ale niektorí ľudia sa nikdy nepoučia ;) Ja áno a s radosťou zisťujem, že nemecký film je rozhodne na vzostupe a tento snímok to len potvrdzuje. A pozor, keď si doma nenájdete veci tam kde majú byť, v bazéne vám pláva gauč, ale pritom vám nič nechýba, tak neprepadajte panike! Len máte asi príliš veľa peňazí :))) 9/10

Země nikoho (2001)

Kde bolelo, tam bolelo, bola jedna vojna, dve znepriatelené strany, zákop a 3 vojaci v ňom... "Ako ti je?" "Super. Nikdy mi nebolo lepšie... najskôr po mne strieľajú a potom sa preberiem na míne... celý svet na mňa pozerá, potrebujem sa vysr*ť a ty ma seri*š tými debilnými kecami." Znie to ako komedia, nie? Lenže toto je trpká komédia, kde vládne televízia a štáby, kde politici a generáli tvrdia "však by sa nič nezmenilo" a všetkým (alebo takmer) je to jedno... však "zákop ako zákop" "mŕtvola ako mŕtvola" a "vojna ako vojna". Politika nezasahovania a jej absurdné riešenia v Absurdistane zvanom vojna. Film sálajúci chladom a cynizmom, s tragikomickou príchuťou, ktorý vás rozhodne nenaplní príjemnými pocitmi. 9/10

Městský lovec (1993)

Nevedel som či mám plakať, alebo sa smiať. Toto vážne nemohlo byť myslené vážne... režisér asi večer zaspal pri nejakom filme od Eda Wooda (ale predtým si zahral Streetfightera a vypil fľašu lacnej whisky) a na druhý deň sa snažil dostať svoje nočné mory na plátno :)) Tento film sa vážne nedá hodnotiť vážne ;) 0-10/10