Borg/McEnroe (2017)

Tak jsem si zavzpomínal na dětství, když jsem pilně sledoval zápasy tenisového bouřliváka a magora Johna McEnroa, který byl ovšem talent od Boha a dodnes odborníci tvrdí, že měl nejlepší cit pro úder a patřil a patří mezi absolutně nejlepší tenisty historie. Björna Borga už jsem na kurtech nezažil, protože skončil příliš brzy (v 26 letech) a tudíž jsem ani neviděl finále Wimbledonu v roce 1980. Tímhle skvělým filmem jsem si obě ikony tohoto sportu připomněl a v závěru mi i slza ukápla, byť byl film důsledně natočen bez zbytečných nánosů patosu, což je jinak ve sportovních dramatech poměrně častým jevem (naštěstí to není hollywoodská produkce :) ). Spíše než o tenise je snímek věnován životu a charakterům obou géniů, který by se dal pejorativně nazvat "autista vs. neurotik". Debutant z Dánska Janus Metz natočil strhující, nepovrchní drama i pro ty diváky, kteří neví, co je to tie-break. Herci jsou skvěle vybraní i fyziognomicky, navíc šli oba až na dřeň. A jak vůbec nemusím Shiu LaBeoufa, tak z jeho převtělení se do "Big Maca" jsem nadšený. Bravo a dávám pět! :-) https://www.youtube.com/watch?v=nFeLpTjH2pk

Mokřina (2014)

Takhle nějak si to představuji, když se řekne kriminální thriller. Ponurá, atmosférická filmařská lahůdka, vizuálně dokonalá, neprvoplánová s opravdu silnými momenty. Neokoukané herecké tváře. Srovnání se seriálem True Detective není od věci. Pro mě velmi příjemné překvapení ze Španělska.

Vzpomeň si (2015)

Jednoznačně nejlepší Atomův film za posledních 15 let. O vyrovnání se s minulostí... Originální, nápadité, překvapující a gradující drama s geniálním scénářem, na které nezapomenete a na jehož konci budete koukat s otevřenou pusou, jako já. Excelentní Christopher Plummer!

Sicilské přízraky (2017)

Atmosférické artové drama o lásce a krutosti. Sílu mu dává uvědomění si toho, že to je podle skutečné události, příběh je v podstatě velmi jednoduchý a jasný, byť neskutečně silný a krutý. Celý film jsem si lámal hlavu nad tím, kdo stál za kamerou, protože ten vizuál byl zkrátka perfektní a ejhle, on to geniální Luca Bigazzi, za nímž stojí snímky jako Božský, Velká nádhera, Mládí či Krásný únik.

Summit (2017)

O dilematech. O prioritách a kompromisech. O politice jako schizofrennímu fenoménu dneška. O paralelních světech a lidských démonech. Atmosférický a silný film s duchovním přesahem v krásném prostředí chilských hor.

Dabing Street - Ženské zbraně (2018) (epizoda)

Hele, Petr Zelenka nasírá "artové hnědopichy", bravo! :-D Perfektní bžunda, taková ze života, malinko ubráno z plynu, o žádném dnu ale nemůže býti řeč.

Bright (2017)

Co naplat, Ayer akci prostě umí, očekávat od něj sofistikovaný biják asi nemá smysl, ale proč taky, někdo "tohle" točit musí a my jsme za něj rádi.

Nejtemnější hodina (2017)

Nejtemnější hodina je opravdu nabušený film od začátku do konce, kterému vévodí geniální Gary Oldman, ten si zcela jistě dojde v březnu pro sošku. Vše se točí kolem zásadního postoje Británie vůči hitlerovskému Německu a snahy Winstona Churchilla přesvědčit parlament, Chamberlaina a jeho konzervativce, Vicomta Halifaxe, krále Jiřího "Bertieho" VI., a hlavně lid, aby si ponechali svoji důstojnost... Co jim za to slíbil, víme.

Dabing Street - Jiří Arch (2018) (epizoda)

Geniální Petr Zelenka, ostatně jako vždy! Moc se těším na další díly...

Rande naslepo (2017)

Příjemná záležitost motající se vesměs kolem gastronomie, v které přes 20 let pracuji, posledních 15 let jako sommelier, takže pro mě srdcovka!