10 pravidel jak sbalit holku (2014)

Poznáte tzv. "Bechdelovej test"? Ten zisťuje, či sa v diele nachádzajú dialógy žien, ktoré sa zaoberajú niečím iným ako mužom, myslím, že tento film by dostal v tomto teste 0%. Hlavná ženská postava je tak 2D, že nedokáže robiť žiadne autonómne rozhodnutia. Taká česká nuda, plná klišé a divných skokov v časopriestore v Prahe (byt na Žižkove má výhľad na Prašnú bránu a pod.) Jediné, čo to relatívne zachraňuje je sympatická zostava na byte hlavnej postavy, keďže v podobných huličských bytoch už som bola nespočetne krát.

Osadné (2009)

Nemyslím si, že má film poslúžiť ako rusínska variácia na Borata. Toto je dokument, ktorý je o ľuďoch z dediny ktorá vymiera; z etnika ktoré vymiera. A takýchto dedín je na Slovensku, ale v celej EÚ nemálo. Pripomína migráciu mladých a šikovných do miest, ktoré sú výrazne moderné, európske, západné. Nemám koho osočovať, ja som jedna z nich. Obaja moji rodičia pochádzajú z dedín, ktoré neskôr opustili pre väčšie mesto. Nová doba, skutočne. A je dobré, že takýto film existuje. Smutno-veselý aký je. Aj tak vidím zrnko nádeje, že tieto dediny neľahnú popolom ľahko, ale bojujúc. A príde mi, že sa nemáme prečo vysmievať týmto snaživým ľuďom, ak keď kamera na nás občas požmurkáva. Nemôžem sa smiať, keď vidím, že majú to, čo nám chýba. Úcta ku vlasti, ku svojej krajine, nestigmatizovaná národniarskym nádychom.

Čtyři lvi (2010)

Aaaa, tak ako ma na zaciatku roku milo prekvapilo "In the loop", "Four Lions" je rovnako kvalitny pocin. Skvela komedia, nabita gagmi, ktora ale pojednava o vaznych temach. Isto odporucam!

Seriózní muž (2009)

Krasny typicky Cohenovky ukecany... Pre Spielberga je Schindlerov zoznam, Cohenovci sa so svojim zidovstvom popasovali takto - postmoderne. Hadam najlepsi film co som zatial videla o ludskej bezmocnosti... A Sal zatial vyhrava bitku o najlepsieho "villain-a" roku, mozno okrem Tarantinovho Hanza Landu.

Umění lhát (2009)

No skoda skoda - Rickymu Gervaisovi to zatial velmi v americkom filme nevychadza. Invention of lying je typicky high concept, ktory sa nevie preniest cez svoju premisu. Svet ktory scenaristi stvorili nedava zmysel a jeho interne pravidla su plne dier (to ze niekto nemoze klamat neznamena ze musi kompulzivne povedat vsetko co mu napadne). Nebola som velmi presvedcena ani postavami - hlavne romanticky zaujem (J. Garner) je nicim vynimocna osoba, ktora je sebecka a zahladena do seba a divakom rozhodne neobjasni preco je pre Gervaisovu postavu taka cenna.

Schindlerův seznam (1993)

Neskutocne dobry film, az lutujem ze som sa nan odhodlavala tak dlho. Spielberg si tuto citlivu temu zobral na svoje plecia a venoval sa jej skutocne zodpovedne. Sila film nespociva v tom, ze "pravdivo" zobrazi presne to co sa stalo, ale ze "humanizuje" a znovu oziva pribehy, ktore je velmi dolezite vyrozpravat. Ako os príbehu a postavu, ktora sluzi ako oko divaka si vybera komplikovanu postavu Oskara Schindlera, ktory prechadza dlhu cestu od bezohladneho kapitalistu ku zachrancu tisicky ludskych zivotov. Napriek tomu ho S. neidealizuje a zretelne vykresluje fakt, ze prvotnym impulzom pre zachranu zidov bola chamtivost a kapitalisticka tuzba nieco dosiahnut. Treba vyzvihnut aj herecke vykony L. Neesona, Kingleyho a najma Ralph Fiennes sa popasoval s postavou Amona Goetha bravurne - obcas sa mu len nieco mihne v ociach a tym vyjadri vsetky jeho emocie. Pre zaujemcov tiez odporucam dokument "Inheritance", ktory pojednava o Goethovej dcere, ktora sa snazi vyrovnat s tym, cim bol jej otec a stretava sa aj s Helenou Jonas (na ktorej je postavena postava mladej Goetheovej sluzky).

Michael Jackson's This Is It (2009)

Film vyslovene pre fanusikov MJ-a, ostatnych pravdepodobne odstrasi fakt ze film je nedovareny a v podstate polotovar,a fakt ze Michael - neda sa to vyjadrit inak ako ze vyzera skutocne zvlastne a ocividne si na nacviky oblieka prve na co mu padne ruka - vid kriklavo orandzovo tight pants a vrsok najlepsie nieco nechutne trblietave. Ale to jednoducho patri k rozporuplnej osobnosti Jacksona. Co ma neskutocne fascinuje je ze aj napriek tomu vsetkemu, v 50tich rokoch - a ocividne s drogami v obehu sa MJ hybe a spieva s takou istotou, ze jediny ton nie je zly a este stale strci do vrecka hockoho.

Královna ročníku (2007)

Zaujimavy pohlad na americku obdobu demokratickeho systemu - idealizmus, populizmus postaveny na averzii voci elitam, ktory ma na cele charizmatickeho leadera, ktory sa prezentuje ako "average-Joe" s "hard-working background". :D