Zbytečná krutost (1984)

Na prvotinu hodně slušný kousek. Pro mě dobré herecké výkony, místy docela hustá atmosféra a kvalitní příběh. 84%

Potíže s Arizonou (1987)

Příjemný snímek s nezapomenutelnou scénou při krádeži plenek z obchoďáku. Výborný Nicolas Cage, kterého jsem skoro nepoznal a vůbec slušné herecké obsazení. Není to zrovna vrcholný počin od Coenů, ale kouká se na to příjemě. 75%

Záskok (1994)

Hudsucker Proxy. To je snímek, který jsem viděl od Coenů jako úplně poslední. Moje reakce? Byl jsem nadšen. Jako kdyby se Ethan a Joel oženili s Timem Burtonem. Alespoň tak na mě celý film dýchal. Navíc k tomu takový příběh, který jsem ani nečekal. Výborné vtipy. Hodně mě pobavila část v "útrobách" firmy ze začátku :) Další výbornou věcí bylo "You know for kids". Ani mi nedošlo o co se jedná, protože jsem předtím neviděl přebal filmu. Nevadil mi ani happy end. Nějak mi k tomu prostě sedl. Těch 111 minut mi uteklo tak rychle, že jsem si na konci, krom naprosté spokojenosti, řekl: "to už je konec?" Podivuju se 77% a za sebe dávám 90%.

Big Lebowski (1998)

Jakožto velký fanoušek a obdivovatel práce bratrů Coenů mi nemohl uniknout ani tento snímek. Sám ho řadím do té lepší poloviny co autorská dvojice stihla doposud vyplodit. Ovšem klasicky absurdní Coenovský příběh ve stylu murphyho zákona "vše co se může pokazit, pokazí se" není to jediné co mě na filmu fascinuje. Stejnou měrou mě naprosto oslňuje kamera. Každý záběr je kompozičně výborný, z každého by se dala udělat fotografie. To ovšem ocení divák buď v kině, nebo pokud si sežene film na BlueRay, jak jsem nedávno udělal. Další věcí je krásná hudba, jemný humor a dojemný konec. Na tento film se mohu dívat znovu a znovu a nikdy mě snad neomrzí. Naopak, na kvalitě u mě roste. 95%. Zajímavost: Franzovu přítelkyni (nihilistku), která si nechala uříznou malíček kvůli výkupnému, hraje Aimee Mann. Americká zpěvačka, jejíž hudbu můžete slyšet třeba ve filmu Magnolia [--] Při placení nákupu Dude vypisuje na šek částku 0.69 centů a datum 11. září 1991. O 18 minut později mu ale domácí říká, že zítra už je 10., kvůli zaplacení nájmu. [--] Donny nemá na bowlingu nikdy košili se svým jménem. [--] Dude ninkdy nenosí ve filmu ponožky [--] V obou případech, kdy si dojdou pro Dudea Treehornovi gorili, mají oba dva stejné oblečení.

Po přečtení spalte (2008)

Docela příjemný, avšak pro mě ne zas tak kvalitní snímek z dílny bratrů Coenů. Trošku mi nesedělo herecké obsazení a celkově zpracování. Doufám, že filmy, od Ethana a Joela, které mají vyjít 2009 a 2010 budou lepší... 70%

Trio z Belleville (2003)

Trio z Belleville je asi můj nejoblíbenější animák s neopakovatelným rukopisem. Někomu možná příběh připadá jednoduchý a pokládá to za negativum. Mě naopak ta jednoduchost sedí spolu s takovou poetičností. 91%

(1998)

Hodně efektní a silný snímek. Plno existenciálních pravd a zajímavých úvah. Diváka určitě zaujme výborná kamera a vůbez zpracování obrazu. Jeho syrovost, kontrastnost, špinavost. Zajímavá hudba, která přesně pasuje k snímku tohoto ražení. Pokud bych měl film k někomu připodobnit, byl by to asi David Lynch. Vřele doporučuji! 98%

Futurama (1999) (seriál)

Seriál pro mě o hvězdičku lepší než Simpsonovi. I tím, že byl utnut, čímž nedošlo ke vzniku nekvalitních dílů. Výborný sci-fi seriál, využívající odkazů na spoustu seriálů a filmů ze stejné žánrové skupiny. Znát to, čeho seriál využívá, je podle mě jeden z předpokladů jak si ho řádně užít. Co mě hodně naštvalo, je dabing do češtiny. V originále s titulkama je zážitek o 100% větší. 95%

Paříži, miluji Tě (2006)

Jako celek to na mě působilo celkem dobře. Kdyby měli samostatně fungovat i jednotlivé příběhy, ne všechny by u mě uspěli. -------- 1. Monmartre (Bruno Podalydès) - Povídka, která toho moc neříká, ale má své úsměvné momenty. Tuhle bych řadil spíš k těm slabším. 50% --- 2. Quais de Seine (Gurinder Chadha) - Druhý segment z mozaiky sleduje na krátkém příběhu přistěhovalce v Paříži. Rozhodně má hlubší myšlenku než jemu předcházející. 70%. --- 3. Le Marais (Gus van Sant) - Krátký, nic moc neříkající, ale docela dobře koukatelný filmeček diceka dobře kamerově něvazujícící na další část. 60%. --- 4. Tuileries (Joel & Ethan Coen) - Další díl do skládačky odehrávající se v pařížském metru. Jednoduchý. ale provedením povedený nápad. Naví se Stevem Buscemim :)) 75%. --- 5. Loin du 16éme (Walter Salles a Daniela Thomas) - Docela příjemná podívaná s hezkým nápadem. 75% --- 6. Porte de choisy (Christopger Doyle) - Tohle krátké prapodivné dílko jsem vůbec nepochopil. 15% --- 7. Bastille (Isabel Coixet) - Pro mě moc příjjemné dílko. Celou dobu jsem držel úsměv na tváři. I během toho konce (který tam už úplně nemusel být). --- 8. Place des victories (Nobuhiro Suwa) - Další ze silnější článků této skládačky. Docela smutně dýchající příběh o ztrátě blízkého. O uchylování se do jiných světů, o přijetí pravdy... 72% --- 9. Tour Eiffel (Sylvian Chomet) - Pro mě asi nejoriginálnější část. Příběh dvou mimů, svojí němotou mi skoro připomínající Trio z Belville. 90% --- 10. Parc Monceau (Alfonso Cuaron) - Docela hezký kraťas s pro mě nečekaným koncem :) 63% --- 11. Quartier des enfants rouges (Oliver Assayas) - Docela hezky natočená povídka, která docela příjemě utekla. 70%. --- 12. Place des fetes (Oliver Schmitz) - Moc hezký a lidský člověk s nádhernou hudbou a nápadem. Skoro mi i ke konci ukápla slza :) 90% --- 13. Pigalle (Richard LaGravenese) - Nevím no, tahle část mě ani nenadchla, ani neurazila. Příběh staršího páru, který se ještě něčím snaží ozvláštnit svůj život. 60% --- 14. Quartier de la madeleine (Vincenzo Natali) - Tak tahle upírovina mě popravdě vůbec nevzala... 40% --- 15. Pere-Lachaise (Wen Craven) - Líbila se mi hlavně ta část, než došlo na konec. Ta cynická a pesimistická. 70% --- 16. Faubourg saint-denis (Tom Tykwer) - Tak jako poznám na první "pohled" Coeny, poznám i Tykwera. Svižně sestříhaný snímek s mou oblíbenou Natalií Portman od mého oblíbeného režiséra. K tomu dobře zvolený hudební podkres. Smekám. 92% --- 17. Quartier latin (Frederic Auburtin & Gerard Depardieu) - Na mě trochu mdlý příběh, nějak se mi to nepodařilo k vlastní spokojenosti strávit. 50% --- 18. 14th arrondissement (Alexander Payne) - Moc pěkný příběh nazávěr. Průměrná, ne příliš atraktivní, ale věkem mající na onu neatraktivnost nárok, Američanka, která se vypravila d oPaříže. Vypráví svojí nedokonalou francouzštinou to co zrovna prožívá, to jaký život má v americe až se jí začne stýskat po někom, koho by měla vedle sebe. Ke konci si podle mě říká něco ve stylu "k čemu je ten život, když nikoho nemám. nadruhou stranu je na světě pořád tak hezky"... takový ten hořko sladký pocit... Tenhle dojemný příběh mě k závěru moc potěšil. 90% ------- Pokud bych měl shrnout to co jsem tu vyplodil bylo by to čísly 4, 5, 7, 8, 9, 12, 16, 18 ... tyto povídky mě zaujaly, ten zbytek už moc ne... Celkem, za celý film dávám 70%

Fargo (1996)

Hodně povedený a pro mě asi nejlepší snímek z dílny bratrů Coenů. Výtečná kamera, brilantní herecké výkony, skvělý příběh. Fargo je pro mě opět jeden z filmů, na který se mohu koukat pořád dokola a stále mě baví. Úžasná zimní atmosféra mě k němu táhne stále zpátky. 95%