Bílé maso (2008)

"Nádherný" depresivní zážitek, kdy výsledkem je zmar a beznaděj trunící na netradičně postaveném scénáři (a vlastně s malým světýlkem na konci cesty...)

Divá zvěř (1997)

Mé třetí a nejslabší setkání s Dukem. Po dvou plnotučných peckách tady forma hodně zaostává za obsahem. Jednak mám pocit, že si není vůbec jistý v Evropských kramflecích a zadruhé mám velký problém s vedením herců, to snad nejvíce v akčních scénách (potyčkách a soubojích), které mi připadají natočeny až téměř amatérsky. Výtvarným pojetím věci se však dává blýskat na lepší časy, které dozajista ve svých dalších počinech pan režisér plně zúročil. Jsem po zhlédnutí hodně rozpačitý a tři packy jsou teda s odřenýma ušima.

Kodex (2002)

Poměrně hodně emočně vystavěná, moderní a multikulturní gangsterka. Ovlivněnost Scorseseho Mafiány apod. je zřejmá. Tohle to je rozevlátá Francie a né přímočará Amerika. Děj z počátku proto nechvátá nijak dramatickým tempem. Stupňující se agrese a brutalita vyplouvá na povrch až nějak mimoděk, ale k nezvratnému konci. Ty rodinné vazby a pouta mi ale právě nepřipadají pragmatické a strojené. Jak napsal igi B., je to až neuvěřitelně civilní, ale přesto nevíme zda máme fandit či ne. Boj o čestnou nebo rychlou cestu k hodnotám, o místo na slunci a právu ji vůbec najít.

Nejlepší způsob, jak zemřít (2000)

Film plný antihrdinů, sarkasmu, ale tak i napínavých a neotřelých situací. Skvěle jsem se opravdu od některých rádoby áček pobavil. Hlavní protagonisté sice nebyli úplně moje kafe, uprostřed ztratil film spád, ale pro mne hodně poctivé tři hvězdy (Doporučuji určitě s originálním zvukem).

Šest dní, sedm nocí (1998)

Naprosto podprůměrný film s přehrávající hlavní hrdinkou. Forde, jak hluboko jsi klesnul (!?)

Smrt přichází v bílém (2003)

Nevěděl jsem do čeho jdu. Jen jsem se nechal ovlivnit bodovým hodnocením. Už přebal dývka, kde slibují, že je to film od tvůrců Jeepers Creepers 2 ve mě nějak nevzbudil důvěru. Zrovna neujíždím na těhle typech teenegerských subhororů. Takže na rovinu: u filmu jsem třikrát usnul, ale statečně jsem se dodíval do konce (po vrácení děje). O nějakém napětí nemůže být téměř řeč, za to opravdu "vtipných" hlášek si užijete do sytosti. Přímočará dějová linie mne neděsí, vyšel bych i světším minimem, viďte mistře Fulci (Dveře do ticha). Pointa tak zralá do studia Kamarád. Celkově výrazně slaboulinké béčko. Ty bodíky jsou za ten pěkný auťák.

Bojovník (1997)

Zdlouhavé, příliš patetické, nevyhnutelný konec....ale přesto dávám za čtyři, jednak mám rád Deppa a chválím ho za to, že ve čtyřiatřiceti letech se vrhnul sám do "direktorského" křesla (nakonec ne jen do tohoto :-P), námět a vlastně i kostra scénáře je pojetím cesty z bludiště, ve kterém jsou východy pevně zazděné (ono to tak někdy bývá)... a také hudba toho starého kořaly (Iggyho) má velmi silná místa. Dobře tady někdo napsal, že je to vnitřní zpověď. Podotýkám, že Jarmuschův Mrtvý muž, zanechal v Johnovi dozajista nesmazatelné stopy, které musely vyplavat na povrch, tak brzy. Ta mladická nadšenost a nezkušenost sama odpouští vlastním debutním chybkám. (Profesorské filmy se určitě brzy přejí). A pro pó, nestor klasiky Göthe určitě z věčného nebe tleská a to minimálně kmotru Brandovi, za zobrazení zašitého pekelníka v lidské kůži.

Jezero smrti (2008)

Ehh konečně zase proti proudu...(??) Tak co tenhle snímek určitě není, tak to je horror. Je to spíše sociální drama s prvky thrilleru. Samozřejmě, vykašleme se na šuplíky. Námět není zase tak hrozný, resp. je velmi aktuální, ale to celkové zpracování nese stopy naprosté prostoduchosti. Neuvěřitelně mne iritovaly kiksy, kdy hlavní hrdinové během setiny vteřiny byli schopni v kritických situacích jednat jako cvičení profesionálové z Vietnamu, ne-li jako jeden pan se jménem Leon (… to se už nebavím o způsobených zraněních), a jindy naopak se chovajíc jako naprostí troubové. Další nelogické aspekty raději pomíjím. Exploatace a násilí samozřejmě není samoúčelné, efekt sněhové koule je neopominutelný... ale proto nemusím film chválit. Chuť mi spravil závěr s dospělýma, ne už ten zbytečný epilog s nesympatickým adolescentem. Sympatie určitě vzbuzovat neměl, to vím, ale nevěřil jsem mu… Pusťte si raději Pána much.

Apocalypto (2006)

Je to pohádka, legenda, báje...a proto tak k tomu přistupuji. Proto akceptuji logické díry, nesrovnalosti a hlavně ten relativně sladký konec. A pro pó masky vynikající, herci neotřelí, výprava více než slušná. Nebojím se dát za čtyři. Bojím se toho, že pravda (doba) mohla být (bude) obdobná.

Hořký měsíc (1992)

Mít rejžu v Topu a nedát mu za pět by se asi vymykalo logice. Zaznělo někde tady, že je to Polanského Everest. Ano. Snímek, kdy jsem se styděl za to že jsem muž. Film při kterém jsem pochopil co znamená vášeň. Dílo ve kterém se propadnete až na pomyslné dno pokušení.Příběh plný posedlosti,ale i provinilého pokání. Tam kde jiná dimenze splývá s realitou, sny se stávají skutečností a pomyslná fakta se tříští na střepy. Tak chutná hořký měsíc.