• Krátkometrážní

Planeta pokladů (2002)

DOOOST podceňovaná disneyovka, která přestože se k tématu snažila přistoupit netradičně, většinou se drží své předlohy těsně jako mořský… ehm, pardon – vesmírný vlk flašky rumu. Velké plus pak tvoří soundtrack: v některých ohledech typický pro Disneyho filmy, ve většině částí však nezpívaný (sic!), čistě akustický – leč vynikající – doprovod.

Epic Rap Battles of History (2010) (seriál)

Odkazy na historická fakta (i „fakta“) a současnou populární kulturu na jednom místě? SHUT UP AND TAKE MY MONEY!

Prozření Charlieho Swana III (2012)

Joseph Campbell kdysi řekl: „Pokud se zeptáte umělce, co vlastně jeho dílo mělo znamenat či symbolizovat, a on Vás chce urazit, tak Vám to do nejposlednějšího detailu vyloží.“ U tohoto snímku bych docela rád udělal výjimku a klidně bych si jej vysvětlit nechal. Například: v čem vlastně spočívalo ono prozření? V (znovu)objevení veršů Miro Žbirky „čo bolí, to prebolí“? Za 86 minut hrubého času bych čekal víc, než toto vskutku šokující zjištění a vtipně ujeté výjevy z imaginace hlavního protagonisty.

Věc: Počátek (2011)

Ano, CGI v některých případech strašně rychle stárne. Ano, lidské postavy se nechovají moc logicky – vzhledem k jejich situaci celkem pochopitelná záležitost, ne každý den vás v práci po kanceláři honí vašich buněk chtivý mimozemšťan s vizáží kolegy či kolegyně. Ano, bohužel se (a to je horší) ani sama Věc nechová skoro vůbec sebezáchovně, chvílemi se její modus operandi podobá standardnímu záporáku z vyvražďovačky pro puberťáky. A ano, některé zápletky zůstaly nedořešeny, což ale můžeme vyčíst i jeho předchůdci (z hlediska chronologického však pokračování :)). Přesto: snaha o co největší navázání na Carpenterův film (doporučuji dohledat sekci „Deleted scenes“), něco málo z jeho atmosféry a postava Kate Ripley/Ellen Lloyd nakonec vynesly tomuto snímku (slabší) 3 hvězdičky.

Debilní kecy (2012) (seriál)

Pokaždé, když jen vidím náhled na video v sekci „Popular on YouTube – Czech Republic“, chce se mi brečet... a ptám se: proč? Neříkám, že každý YouTuber musí tvořit něco převratnýho a světobornýho (spousta z nich nedělá nic jiného než vlogy – proti gustu...), ale div ne ještě veřejné chlubení se tím, že jde v nemalé míře (světlou výjimku tvoří např. díl „Debilní kecy Pražáků“) de facto o překlad obsahu videí jiných tvůrců, je zvrácené.

Pýchavka (2007)

Opět klasický výplod dodnes silného a hlasitého hnutí „umění pro umění“ aneb že já vůl jsem se zas nechal ukecat na nadšené recenze přátel a známých...

Jak to viděl středověk (2010) (seriál)

Neviděl jsem tuto dokumentární sérii celou, nicméně si ji po dvou dílech dovolím ohodnotit a okomentovat: první díl o (bez)moci (bez)mocných sice na jednu stranu dobře popsal některé základní mechanismy a principy středověkého světa (wergeld, Reisekönigtum), bohužel ale s pomocí nešťastně zvolené terminologie či zjednodušených vysvětlení. Další díl (téma „Sex“) mě naštěstí příjemně překvapil, tato problematika se autorům podařila probrat pouze s výjimečným zjednodušováním či pranýřováním doby a jejích poměrů. Ke shlédnutí ostatních dílů se během času snad ještě dostanu...

Správci osudu (2011)

P. K. Dick romantický? Proč ne, na světě jsou i divnější věci... Každopádně příjemné oddechové romantické sci-fi drama, ze kterého v mnoha momentech na míle číší rukopis paranoidního a v mnoha oblastech až ponuře prorockého autora.

Andělé a démoni (2009)

Jediné dva důvody, proč koukat na tento snímek? Řím a soundtrack O:)