• Krátkometrážní

Panika v městečku (2002) (seriál)

Totální ujeťárna, přiznám se, že takhle skvělou a vtipnou šílenost bych od frankofonních oblastí nikdy nečekal.

Fridrich Barbarossa (2009)

Kéž by to v mé bakalářce (ano, skutečně píšu bakalářku o této personě, takže si troufám říct, že o tom tak trochu něco vím ;)) šlo říct tak jednoduše jako v tomto filmu: Béďa Rudovous byl prostě břídil, který byl ve vleku své panovačné burgundské manželky a svého kancléře (který mimochodem vypadá spíše jako velkomoravský velmož než kolínský arcibiskup), Italové jsou prostě nejlepší válečníci na světě a samozřejmě i u nich platí, že čím nižší společenská vrstva, tím větší bijec a lepší stratég.

Záhady Toma Wizarda (2007) (pořad)

„Dobrý den, já jsem Honza Vrabec, záhadolog.“ – „Záhadolog? No, tak to pojďte dál!“ (díl Vyvraždění Slavníkovců, 21. září 2009). Skutečně by mě zajímalo, jak bych tento pořad vnímal jako dítě nebo náctiletý. Dnes se na to pokouším dívat s nadhledem, což se u některých dílů daří lépe, u jiných skoro vůbec. Každopádně z hlediska populárně-naučného se tomu dá vytknout máloco, na slovíčko jsou zváni nejrůznější odborníci, kteří se pokoušejí danou problematiku neodborně (a překvapivě bych řekl i úspěšně) vysvětlit. Na úplně opačném konci hodnocení by se pak nacházely hrané scénky „jak to tehdy vlastně proběhlo“.

Minotaur (2006)

U tohoto snímku jsem měl pocit, že první desetinu režíroval kvalitní filmař, skvělý vypravěč s dobrou představivostí, ale pak se něco zvrtlo a producenti se rozhodli zbytek natáčení hodit na Uwe Bolla nebo Zdeňka Trošku. Aneb pokud máte rádi fantasy tématiku a staré řecké báje a pověsti, tak ruce pryč od toho!

Sbal prachy a vypadni (1998)

Proč jen mám po každém filmu od Guy Ritchie pocit, že se v Británii nikdo neživí legálně?

Máj (2008)

Tento film jsem viděl několikrát a pokaždé se nestačím divit, nakolik byla Jarmila blízko tomu stát se vysněnou ženou každého muže. Škoda jen, že se neuměla po sexu proměnit v basu piv a partu kamarádů...

Duna (1984)

Viděl jsem dvě verze, „krátkou“ 137 minut trvající kinoverzi a téměř tříhodinovou televizní verzi, a musím říct, že mám pocit jako bych shlédnul dva naprosto rozdílné snímky. Kratší verze sice rychleji uteče, ale nečtenáři Herbertovy ságy budou mít nepochybně problémy pochopit motivace a chování jednotlivých postav a občas i následnost jednotlivých scén, zatímco delší verze zabere více času, ale na druhou stranu už to nebude takové plýtvání touto drahocennou fyzikální veličinou jako v prvním případě a divák si jednoznačně film více užije.

Historie.cs (2008) (pořad)

Pro mne jako historika je sledování tohoto pořadu téměř povinností, zvlášť se to týká dílů, ve kterých se vyskytují moji vyučující: ČEŠI – NÁROD ATEISTŮ?; BŮH, KNÍŽE, MORAVA; KOLAPS VELKÉ MORAVY; ZLATÁ BULA SICILSKÁ; ČESKÉ PRINCEZNY; CYRIL A METODĚJ. (UPDATE: 19. květen 2013)

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008) odpad!

Opravdu je mi smutno z toho, kam to specifický a svého času inovativní žánr, jakým bezesporu česká (československá) pohádka je (byla), dopracoval. Za ten rozpočet se určitě dala pořídit lepší animace, scénář i režie. Plus to naše věčné a osudové zaklínání se „moudry“ typu „Zlaté české ručičky!“...

Souboj Titánů (1981)

Horor mého dětství, většina dětí předškolního věku se po nocích bála vlkodlaků a upírů, já jsem se bál Medúzy pod postelí :). Kultovní záležitost a není se čemu divit, za všechny stačí zmínit hlášku „Vypusťte Krakena!“ a vizuální zpracování medúz a gorgon v nejrůznějších PC hrách.