Helena Trojská (2003) (TV film)

Prijde mi, ze cely nazev by mel znit: Helena Trojska: Pravdivy pribeh. Je tu zjevna snaha o historicky verne podani zalezitosti kolem trojske valky (kvuli penezum a moci, ne kvuli Helene), ovsem do toho mi znacne nesedne ponechani bohu jako prostredniku seznameni se Parida a Heleny, vidiny Kassandry apod. Bud meli udelat "historicky vernou" rekonstrukci nebo meli udelat mytus se vsim vsudy, takhle mi to prijde jako znacny kockopes. Ale vyprava je pekna, to se musi nechat, a Malta ma taky neco do sebe :-) Na druhou stranu kamera po vetsinu casu nic moc (a obcas se kameraman fakt odvaze, ale na neco jineho naz na Gladiatora se zrejme v poslednich letech nedival), nektere triky (recka flotila) pusobi jako intro pocitacove hry tak pet let zpatky... ovsem zase par pasazi se opravdu povedlo, ale na tri hodiny cisteho casu je to vazne malo...

Pán velryb (2002)

Film ne pro kazdeho a predevsim ne pro kazdou naladu. Nekdo muze byt znechucen misty az prehnanym brnkanim na city, ale nekomu to zase vadit nebude. Bohuzel tomuto filmu chybi (resp. je v nem toho malo) ta tresnicka na dortu, kterou na (velke casti) NZ filmu nejvice ocenuji - totiz urcita davka opravdove syrovosti (tim nemyslim primo Once Were Warriors, ale napr. Topless Women, Broken English, Piano) - ta je zde ve velke casti "prizabita" az moc romantickym hudebnim doprovodem, ktery je sice sam o sobe pekny, ale k filmu moc nesedne, me osobne sem tam "vytrhaval" ven. BTW Keisha Castle-Hughes by si toho Oscara za hlavni roli IMO opravdu zaslouzila (Diana Rowan pri castingu detske role opet trefila presne do cerneho, podobne jako kdysi pri obsazeni male Anny Paquin do Piana)

Poklad z Yankee Zephyru (1981)

Prijemna pohodova oddechovka o nekolika lidech, kteri chteji poklad pro sebe, ale nejak se jim o neho nechce delit :-)

Piano (1993)

Hodne pusobivy film, drama az na kost, ke konci mi az bylo lito Sama Neilla. Novozelandske filmy maji v sobe neco zvlastniho, nenapodobitelneho, snad az magickeho, skoda, ze se jich u nas neobjevuje mnohem vice.

Obnažené ženy mluví o svém životě (1997)

Tak tenhle film zeru i s chlupama. Pribeh o dospivajici novozelandske mladezi nataceny pomerne hodne dokumentarnim stylem (k cemuz prispel i fakt, ze herci dostavali scenar na dany den az rano onoho dne, nemluve o tom, ze kdyz predstavitelka hlavni postavy otehotnela, tak to bylo do filmu rovnou zapracovano). Opravdu pekna prehlidka ruznych podivnych typku. Asi muj nejoblibenejsi NZ film.

Lawless (1999) (TV film)

Standartni detektivka, jejiz jedinou prednosti (aspon pro me) je hodne znamych tvari z Xeny a Hercula. Jako vzdy charismaticky Kevin Smith a jako vzdy psychopaticky Joel Tobeck :-))

Všeuměl (2000) (seriál)

Jeden z mnozstvi nedocenenych/neznamych serialu, u kazdeho dilu, ktery jsem videl, jsem se skvele bavil, sice jde mnohdy o humor pomerne hrubeho zrna, ale podavany s velkou eleganci, svezesti a hlavne vtipnosti ;-) Pro me osobne asi nejvtipnejsi (a rozhodne nejujetejsi) hrany serial co jsem kdy videl, i diky naprosto uzasnemu prehravani vetsiny hercu (obzvlaste tech hrajicich Francouze :-) ).

Déšť (2001)

Dost zvlastni film, skvele vyvolava podivne tizivou atmosferu.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

'When you have to shoot - shoot. Don't talk.' Spolecne s Tenkrat na Zapade nejlepsi western co znam. Skvele napsana ustredni trojice, skvele napsane situace, a predevsim se zbytecne nemluvi, ale jedna. Eli Wallach podava IMO svuj zivotni vykon, a i ostatni dva hraji skvele, Lee Van Cleef je opravdu hnusak az z nej misty beha mraz po zadech, Clint Eastwood je zahadny az na pudu ;-). Leoneho rezie je bozska (obzvlaste momenty, kdy nekolik minut v kuse nepadne ani jedno jedine slovo) a nezbyva mi nez bezmezne obdivovat jeho cit pro kompozici sirokouhleho obrazu (v TV se diky orezani opravdu hodne ztraci). A tresnickou je samozrejme Morriconeho hudba, z niz nektere motivy se uz zazraly tak hluboko, ze v ramci westernu uz zlidovely. Srovnavat s Tenkrat na Zapade se IMO moc neda, jde o dva hodne rozdilne filmy, GB&U je vtipnejsi, sviznejsi, cynictejsi, TnZ je epictejsi, monumentalnejsi... ja je proste mam rad oba stejne :-) 'Lide se deli na ty, kteri maji nabitou pistoli, a na ty, kteri kopou. Ty kopes.'

Pravdivé lži (1994)

Hodne lidi sice chvali Arnolda, ale mne prisel tradicne dreveny, proste vrcholem jeho hereckych moznosti je Terminator (jednicka!!), proc musi jinak hrad jen kladaky, kteri mu proste nesednou ani kdyby se na usi stavel... a diky jeho drevenosti pusobily parodicke sceny na Bonda docela trapne a upocene... ale jinak celkem dobra relaxacni zabava...