Memento (2000)

Zvláště ze začátku jsem se neuvěřitelně nudil. Zajímavé zpracování jinak fádního příběhu, který se ke konci snaží přidat nějakou hodnotu, něco, nad čím divák bude přemýšlet. No, já nad tím asi přemýšlet nebudu, přesto uznávám, že snímek určitou hodnotu má a konečně, ztráta času to nebyla.

Gattaca (1997)

Téma, které zdařile kritizuje kdysi tak oblíbenou myšlenku sociálního darwinismu a eugeniky a zároveň ukazuje, že mezi genotypem a fenotypem není taková souvislost, jak se lidé domnívali. Když ale pominu zajímavé, antiutopické téma, tak skončím u jinak průměrného dramatu. Celý film je stavěn tak, že by člověk čekal, že hrdinu na konci chytí a systém ho zničí. Takhle je divákovi dán konec, který je pěkný, ukazuje naději a východisko, ale film díky němu ztratí na síle sdělení. A poslední větu bych úplně škrtl. Herecké výkony musím pochválit stejně jako hudbu.

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Ačkoliv je dokument zajímavý a téma bezesporu silné, celkově mě neuspokojil. A dávat vysokou známku jen pro dojemné téma, to se mi nechce.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Po dokoukání první série: Po rozpačitém prvním dílu se nám ukazuje dynamický fantasy seriál, který je svým prostředím tak trochu neokoukaný - žádní elfové, trpaslík jen jeden, magie nelétá na každém rohu, je to mnohem více pro dospělé, uvidíte hodně sexu, politiky a intrik, složitý příběh, který vás vtáhne. Charaktery postav jsou propracované, celým seriálem nás provází skvěle napsaná hudba a dobrá výprava zaručí, že je na co se koukat. HBO tak poskytuje seriál takové kvality, jakou od ní můžeme čekat. Pátý nejlepší seriál to asi není, nemá tomu ale daleko.

Mr. Nice (2010)

První polovina je zoufale utahaná, druhá polovina se pak snaží zachránit, co se dá. Částečně se to daří, nemohl jsem se ale ubránit pocitu, že snímek vyznívá do ztracena. Informací o tom, že je film dle skutečné události by se neměl nikdo snažit omlouvat mizerný scénář. Dramatické momenty mi připadaly umělé, komediálních prvků moc nebylo (i když těch pár bylo povedených). Slabší tři hvězdy.

Zdrojový kód (2011)

Jake Gyllenhaal zde skvěle hraje v jinak průměrném akčním snímku, který si hraje s paralelními realitami. Jako v podobných filmech jsem měl ale pocit, že nejen divák, ale i autor se možná v těch realitách ztrácí. Konec byl hrozný, i když jinak to dopadnout nemohlo. Slušná podívaná se skvělou hudbou, vezměte si mísu popkornu a nudit se nebudete.

Andělin popel (1999)

Silné drama, možná až příliš silné. Naturalistický přístup, naturalistický kruh (ze kterého je ovšem na konci východisko), postava vypravěče, to vše vytváří určitý odstup, vinou kterého má divák občas problém ztotožnit se s postavami, ačkoliv jindy mu to nedělá problém. Tato nevyváženost je problémem jinak dobrého snímku, který je skvělým obrazem doby a prostředí. Jak už tu bylo napsáno, hudba je skutečně nádherná.

Dexter (2006) (seriál)

Hodnotím po shlédnutí první série. První tři díly se tak zoufale vlekly, že jsem na to koukal spíš jen, abych věděl, o čem je řeč. Pak se to nějak zlepšilo a nabralo to tempo, a tím pádem se na to koukalo lépe. Hrdina je zde víceméně obyčejný, trochu vyšinutý mstitel, jehož asociálnost je až příliš otravně pořád cpána formou "myšlenkových pochodů" ... Michael podává skvělý výkon a dodává tomuto seriálu určité body, celkově se ale nemůžu zbavit dojmu, že je to pěkný průměrný seriál, který se snaží šokovat, který se snaží být zajímavý, ale k obojímu mu něco chybí. Edit: Po shlédnutí celého seriálu musím hvězdu přidat - zejména druhá a čtvrtá série byly skvělé a i když třetí až tak skvělá nebyla a pátá byla slabší (zejména konec), tak jsem si seriál užil.

Ať vejde ten pravý (2008)

Kdyby autor ubral hororových prvků a nechal to dramatem tak jak to stojí, bylo by to na 5 hvězd. Příběh dětského přátelství, které nezná rozdílu, romantika mezi chlapcem a upírkou, úplně odlišný od jiných upírských příběhů dnešních dní i minulosti. Lina Leandersson je ve své roli tou pravou a Kare Hedebrant jí zdatně sekunduje. Pomalé snad tempo je zde následováním přesně určeného cíle, dětské romance, dětského dramatu na pozadí chladného sídliště.

Přátelé (1994) (seriál)

Z různých známých sitcomů jsem tento viděl snad jako poslední, byv upozorňován, že je to spíše pro nepříliš inteligentní lidi. Podíval jsem se ze zvědavosti na prvních pár dílů a pak jsem to dokoukal až do konce. Postavy, které se vyvíjejí, máte v jednu chvíli rádi a příště je nenávidíte, abyste je zase za pár dílů vzali na milost (jediný, koho jsem neměl rád nikdy, byl Ross). Vtipy byly většinou vtipné, jen jsem měl pocit, že je již odněkud znám. Z novějších sitcomů. A i toto dokazuje, jak je tento výjimečný.