Zmizení (2013)

Vtipné, i když často poněkud předvídatelné. Škoda, že jsme se vlastně nic moc nedozvěděli, a celý příběh tak je doopravdy jen o hledání. To přináší zajímavé chvíle, ale u podobných děl přeci jen čekám víc. Zvyknout si na Jackmana bylo zprvu obtížné, nakonec se ale předvedl lépe než ve Wolverínovi.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Vtipné. Je zajímavé, že i zde, byť je vyšetřujícím příslušník policie, je zachována trojstrannost vztahu zločin – právo – spravedlnost. Tento vztah, v detektivkách jinak běžný, zde získává nový rozměr coby kritika určitých reálií v době natočení. Tu podtrhuje i osobní rovina, kdy chudák inspektor přijde i o boty. Toho si cením snad více, než všech těch humorů samotných.

Světová válka Z (2013)

Skvělí zombíci, konečně takoví, kterých se lze bát. Severokorejské řešení problému je geniální!

Muž z oceli (2013)

Poměrně slušná akce. Jen mě při sledování snímku napadlo, jestli by jim na té zemi bez toho hrdiny nebylo lépe. Při těch bitvách muselo zemřít desetitisíce lidí. Jistě, mohlo to dopadnout ještě hůře a mohl být zničen svět, a hrdina to zachránil. Můžeme ho ale nazývat hrdinou? A ti jeho rodiče se také zachovali jako kukačky, pokus o záchranu jejich lidí málem vedl ke konci jiné civilizace. Tyhlety destrukční tendence jsou nicméně všude, asi se to stává kulturní normou. Přesto si myslím, že by bylo pěkné, kdyby ti hrdinové přestali soutěžit v tom, kdo při záchraně světa ho zničí víc.

Millerovi na tripu (2013)

Vtipné. Na několika málo místech trochu křečovitá, ale celkově svižná komedie. Skvěle sehraní herci.

Velký Gatsby (2013)

Příběh, který by snad mohl být zajímavý či podnětný zde jako by se ztrácel v estetice, kvůli které jsem prostě nemohl tomu prostředí věřit. A vlastně nevím, jestli to byl příběh nenaplněné lásky, nebo příběh bohatého, leč samotného člověka, nebo prostě jen určitá dobová mozaika.

Elysium (2013)

Podobná sociální dramata jsou v poslední době populární. Toto spojuje malý příběh s velkým příběhem. Bohužel, příběh obyčejného člověka, který se snaží vyléčit (a dalších lidí, kteří se snaží vyléčit, v tom filmu se všichni léčí, možná to nakonec bude reklama na nějakou zdravotnickou službu), je sice v lidské rovině dojemný, ale pro film nestačí; na takovou věc se nemusím dívat ve filmu, pro takové příběhy stačí zajít do místní nemocnice. Nakonec to je docela plochý snímek, kterému se (možná přílišnou zaměřeností na ten malý příběh) ani nepodařilo přesvědčivě vykreslit tu sociální situaci.

Wolverine (2013)

Je to pěkná akce, ale tak zoufale plná nesmyslů, že se jeden musí smát. Ten příběh mi nedával moc smysl, teď jsem se tu dočetl, že se Wolverine potkal se svou největší nemesis. Já teda nevím, kdo to v tom filmu byl. Kdyby tu alespoň bylo více mutantů, nad jejichž schopnostmi bychom se mohli podivovat. PS: Ten úvod považuji za velice necitlivý, až urážlivý vůči obětem útoků atomovou bombou. Jasně naznačuje, že to vlastně nic nebylo, že se stačilo schovat do kanálu pod starý dekl. Je to rovněž zajímavé sdělení v kontextu globální politické situace.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Přes to, jak strhující snímek je, přes to, že vlastně obhajuje určitý právní princip, který stále není samozřejmý, se autor na konci nedovede vyrovnat s rolí hodnotitele tohoto principu, a tak jej nehodnotí a nechá to na divákovi. Kromě této výhrady je to ale dobré dílo s vynikajícími výkony, které by se mělo připomínat.

Rivalové (2013)

Skvělé herecké výkony, poutavý příběh, rychlá vozidla, silné osobnosti. K tomu skvělá hudba Hanse Zimmera. Jenže pak jsem se zamyslel, jestli by to bylo stejně napínavé, kdyby oni "rivalové" hráli šachy. Asi ne. Neznamenalo by to ale, že onu napínavost vykouzlila především rychlost a nebezpečnost formulí spíše než filmařské umění? To ale asi nevadí, silný příběh o odhodlání a soupeření zde pořád zůstává. No, a taky tedy nemyslím, že by toto byl třetí nejlepší film (asi to ještě klesne).