Zběsilý útěk (2006)

První hodinka a půl je jako splněný sen každýho fandy nekompromisních gangsterek.Parádní tempo,které nezpomalí ani na vteřinu,relativně přehledný příběh i akce,charisma rozhazující hlavní hrdina (teda Walkere,od tebe bych to nečekal!),nádherná Vera Farmiga a až nečekaně inteligentní dialogy.K tomu hodně nekompromisní režie Waynea Kramera,který se s ničím nepáře,ať už s krví nebo drsným slovníkem.Pasáž u pedofilů je pak jedna z nejmrazivějších sekvencí,jakou jsem v poslední době viděl.O to více pak mrzí ta závěrečná půlhodina,počínaje příliš vyhrocenou scénou na zimním stadionu,která prakticky neustále popírá předchozí děj,je plná zbytečných zvratů a hlavně až moc doslovná.Ten rádoby cool způsob točení filmů,kdy se s kamerou dělají zbytečné triky a nájezdy,které nemají bližší opodstatnění mi taky dvakrát nesedl a postava Karla Rodena je bohužel spíš karikatura.Nejvíc na zabití je ale určitě ten konec,což je velká škoda,náběh na kultovku tady byl značný. 65 %

Mys hrůzy (1991)

Geniální,geniální,geniální. Mys hrůzy je možná vůbec nejlepší Scorsese,jakého jsem zatím viděl.Mistr se neskutečně mazlí s každou scénou,hraje si s klišé,úžasně buduje napětí a atmosféru neustálého strachu a z herců dostává maximum.Jako by se v něm spojila filmařská genialita Alfreda Hitchcocka a žánrové cítění Braina De Palmy,z čehož vznikl Mys hrůzy.Úplně všichni herci hrají skvěle,všem samosebou kraluje Robert De Niro,který předvádí jeden ze svých vrcholných výkonů,hraje parádně a stylově,s doutníkem v puse a namakaným tělemm vypadá zatraceně nebezpečně.Ve filmu do sebe všechno nádherně zapadá,parádní hudba,skvělý střih,kamerové hrátky,vizuálně film vypadá prostě skvěle.Některé scény (školní divadlo) diváka napínají tak,že je skoro těžký se na ně koukat.Strhující thriller,u kterého jsem se bál víc než u většiny hororů. 95 %

Ničitel Conan (1984)

Barbara Conana jsem viděl před týdnem a za tu dobu jsem si ho stihl zamilovat.Skvělá fantasy plná skvělých postav,kde se s výjimkou akce najde i čas na krásné a poetické řeči o bozích a o světě,ve kterém se film odehrává.Tohle všechno ale ve druhém dílu zmizelo a zbyl jen stále stejně charismatický Arnie a pár povedených šermířských duelů.Kam pro všechno na světě zmizel Subotaj? A kde je ta kouzelná atmosféra? Hudba znovu není špatná,ale spíš jen vykrádá geniální motiv z Barbara.Vedlejší postavy jsou buď směšné nebo totálně na zabití a ke konci je film už vyložená nuda.Za všechny tyhle prasárny vůči prvnímu dílu by si Ničitel zasloužil možná i jednu hvězdičku,ale musím se přiznat,že občas jsem se ve skrytu duše docela bavil,takže dám ty dvě,ale už nikdy víc! 35 %

Skvělí Ambersonové (1942)

Film,který se mi líbil víc než Občan Kane.Příjemně melancholická freska o tom,že všechno jednou končí a i na ty největší rodiny se zapomíná,je prostoupená špičkovými hereckými výkony,Wellesovým úžasným a působivým hlasem a jeho ještě nezaměnitelnější režií plnou jemných náznaků a hraní si se stíny a podobnými detaily.Mohl to být dokonalý film,kdyby nedošlo k onomu legendárnímu zkrácení,které je hodně vidět na některých pasážích a postavách,které přímo volají po větším rozvedení.I tak ale krásný zážitek,který si ještě určitě někdy zopakuju. 85 %

Zloději času (1981)

Ehm,takže... Tohle bylo CO?? Nevím jakej matroš Terry na začátku 80. let hulil,ale muselo to být dost silný,jinak si tenhle podivnej patvar nedokážu vysvětlit.Od filmu jsem čekal hlavně roztomile naivní gilliamovskou fantasy,dostal jsem ale totálně nevyvážený guláš,ve kterém se infantilní a dětinské momenty děsivou rychlostí střídají s pythonovskými i vyloženě vážnými a dospělými.OK,kdyby to bylo namícháno ve správném poměru mohla to být skvělá zábava,ale Zloději času absolutně postrádají jakékoliv tempo nebo nějakou sevřenější dějovou linii,od které by se celý film odvíjel,důsledkem čehož musí být zákonitě nuda.Vážně jsem se těžce nudil a to se mi u Gilliama ještě nestalo.Na nějaké vysvětlování a objasňování zákonitostí světa,ve kterém se film odehrává,režisér rezignoval úplně.V tomhle ohledu na tom byla i všeobecně zavrhovaná Kletba bratří Grimmů mnohem lépe.Jednotlivá časová období nedrží pohromadě ani trochu a jsou kvalitativně zatraceně nevyrovnaná,třeba úvodní dostavení u Napoleona je totálně mimo a nechápal jsem jeho smysl.Naproti tomu pasáž s Robinem Hoodem je vyloženě geniální pro tu montypythonovost,John Cleese je super.Ani pasáž v Řecku se Seanem Connerym není zlá,ale závěrečná třetina je šíleně zdlouhavá a občas zbytečně vyhrocená a tak vynuceně vtipná,až je trapná.Některé fórky sice míří přímo do černého,ale většina se absolutně minula účinkem a hádám,že spoustu dalších ještě zničil příšerný dabing.Jako celek jsou pro mě Zloději času velé zklamání,jen zbytečná šílenost odsouzená k zapomenutí.Jednoznačně nejslabší Gilliam. 40 %

700 mil v sedle (1975)

Velice zábavný a v rámci žánru docela originální western,který mohl být o takovou čtvrthodinku kratší a aspiroval by na klasiku.Takhle se film občas trochu táhne a tempo závodu v některých momentech docela vázne.Změny v charakteru některých postav navíc nepůsobí ale vůbec věrohodně,přesto má film po většinu času spád a ve slabších chvílích jej vždy podrží charismatický Gene Hackman a hlavně skvostný James Coburn,který si svou roli sebevědomého a zkušeného kovboje vyloženě vychutnal.A humorná stránka filmu taky nabírá body k dobru,takže ve výsledku spokojenost. 75 %

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Co si budeme povídat,letošní léto je na akční filmy překvapivě slabé.Žádná vyloženě oddychová pecka,která by dokázala člověka přikovat k sedačce jako bylo třeba předloni Wanted nebo loni G.I. Joe.Prostě zábavný film se spoustou úmyslně nadsazené akce,která prostě baví.A dost,řekl jsem si,když takový film nenajdu mezi tím,co jsem vyhlížel,zkusím film,o kterém jsem se dozvěděl docela nedávno a moc jsem o něm nevěděl,jen to co bylo naznačeno v zábavném teasteru.A víte co? Docela to klaplo! Knight and Day rozhodně není nějaká přelomová bomba,která by člověku nějak převrátila žebříček hodnot,ale do kina jsem šel s tím,že se chci hlavně nenáročně pobavit a ten účel byl splněn do puntíku.Od začátku do konce svižná a příjemně staromódní zábava říznutá řádnou porcí romantiky.Hlavně první půlhodinka je neskutečně nadupaná jak akcí tak hláškami,od špičkově sestříhaného úvodu v letadle až po adrenalinovou dálniční honičku,kdy Cruise skáče z auta na auto.Film ale bohužel zhruba po přestřelce v továrně docela brutálně ztratí tempo a pořádně ho chytne až v opět parádně našlapaném závěru na motorce s býky.Snímek ovšem i ve slabším momentech drží nad vodou skvostný Tom Cruise,který nikdy nebyl tak cool a svoji odlehčenou verzi Ethana Hunta si naplno užívá.TOHLE je vrchol jeho agentských schopností.A režisér James Mangold doslova srší nápady jak v akčních tak v dialogových scénách,dokáže ve filmu udržet dynamiku a když se jeden ze záporáků snaží zachránit tím,že se v pádu z okna čapne pásu buřtů,je myslím všem jasné,že nesledují jen tak nějaký akční film.Problémem je,že zbytek hereckého obsazení docela dost zaostává,což bohužel platí i pro Cameron Diaz,která po boku hláškujícího Cruise nevypadá zrovna svěže a na tenhle typ role začíná být přece jenom trochu stará.I od Petera Sarsgaarda jsem si sliboval víc než stěží tuctového záporáka,potěší tak už jen zábavně sjetě působící Paul Dano.Jako celek je to ale velmi příjemný mix akce a romantiky,který nedosahuje kvalit Pravdivých lží,ale Mr. and Mrs. Smith strčí do kapsy docela v pohodě.Je to cheesy,je to hodně nadsazené a digitální triky mají občas k dokonalosti docela daleko,ale přesně v tom je kouzlo a hlavně je to dobrá zábava.A vzhledem k tomu,že letos je to fakt bída a Knight and Day je o dost lepší než Predátoři a hlavně než Iron Man 2,tak ty slabší čtyři docela rád plácnu.P.S.: Není divné,že jsem během dvou měsícu viděl v kině dva filmy,kde se hlavní hrdina jmenoval Roy Miller? 75 %

Barbar Conan (1982)

Přesně tohle se už dneska bohužel netočí.Heroická fantasy plná krve,nahoty a velkých hrdinů.Zatraceně nekompromisní klasika,ve které se toho moc neřekne,ale hodně se toho děje.Z filmu přímo dýchá tajemná atmosféra dávných časů,kdy nadpřirozené síly nebyly žádný mýtus,ale krutá realita.Johna Miliuse musel při natáčení osvítit snad sám Crom,aby dokázal natočit něco tak kouzelným způsobem naivního a zároveň geniálního.James Earl Jones je démon.A ta hudba! Hojně se tu píše o nejlepším soundtracku všech dob a není to tak úplně nadsazené,protože něco takového se vážně jen tak neslyší.Jeden z absolutních vrcholů žánru a spolu s Terminátorem a Predátorem Arnoldova nejzásadnější role. 90 %

Počátek (2010)

"You mustn't be afraid to dream a little bigger,darling!" Jestli má současná generace talentovaných režisérů nějaké krále,jsou jimi pro mě bezpochyby David Fincher a Christopher Nolan.Ale po tomhle Nolanově přímém úderu bude mít Fincher co dělat,aby nezačal ztrácet.Protože z Nolanova "odpočinkového filmu mezi dvěma Batmany" se vyklubal opus,který s přehledem strká do kapsy veškeré letošní blockbustery a nakopává novou dekádu přesně tím způsobem,jakým Matrix napoknul tu minulou.Od začátku do konce naprosto unikátní a strhující počin,jehož audiovizuální složka dokáže i obyčejný rozhovor dvou postav vygradovat neskutečným způsobem a povýšit ho na něco víc.Hudba je nesmírně mocný nástroj,který dokáže lidem vsugerovat,že něco velkého se děje i v těch nejobyčejnějších okamžicích.Nolan to ví a proto postavil hudební složku jako jeden z nejdůležitějších bodů svého majstrštyku.Vedle osudového nádechu,jakým vládne Inception,vypadá Temný rytíř jako nějaký chudý příbuzný a takovou osudovost z každého záběru jsem naposledy cítil asi z Fontány.Podivné přirovnání,já vím,ale mě vážně sedí.V kině se zdálo,že ty dvě a půl hodiny utekly ve vteřině a u závěrečných titulků jsem chtěl víc.Ještě aspoň chvíli strávit v tom světě,kde se sny a realita prolínají.Kde ty nejsilnější emoce dopadají na diváka každou chvíli jako to nejtěžší kladivo.Kde se města otáčí,kde se levitující postavy rvou v chodbě,kde přílivové vlny narážejí do rozpadajících se mrakodrapů.Takové momenty člověk z hlavy nevymaže,kvůli takovým momentům byla vytvořena kina.Všechno tohle ale bledne ve srovnání s hereckým koncertem,který předvádí Leonardo.Ten chlapík si už v pětatřiceti dokázal vybudovat takové postavení,že může být řazen k těm největším velikánům filmového plátna.A tady předvádí skutečně světový výkon.Nějaké ty ceny by si ho konečně měly najít.Ale vůbec všichni herci jsou famózní.Od jako vždy nádherné Marion Cotillard,přes dokonale přesného Cilliana Murphyho,elegantního Kena Watanabe,svěžího Toma Hardyho,špičkového Josepha-Gordona Levitta až po samozřejmě šíleně sympatickou a jako vždy sladkou Ellen Page.Ta holka se s takovým tempem za chvíli stane mou nejoblíbenější herečkou! Ale i přes všechny ty herecké výkony zůstává Inception filmem velkého režiséra.Christopher Nolan ještě nenatočil horší než výborný film a vybudoval si pozici,kdy už mohl natočit prakticky cokoliv.A natočil nezapomenutelný film,který potěší jak popkorn milujícího diváka,tak sci-fi intelektuála,který chce u filmů myslet.Pravda,po lehce zmatečném úvodu,který vrhne diváka přímo do děje a nechá ho,aby si sám poradil a pochopil základní principy jeho světa se to trochu uklidní a se složitostí to není nijak horké,ale stejně je Inception jedním z nejchytřejších blockbusterů jaké jsem viděl.Graduje od začátku do konce,je dokonale vyvážený co do akce a dialogů a když někdo dokáže,aby děj,který se odehrává dost možná až v pěti různých rovinách současně,byl dokonale přehledný a zároveň napínavý,to je jasný důkaz tvůrčí geniality.Chyby se hledají vážně těžko,za tu největší pak jednoznačně považuju absolutně nesmyslný český název,který s filmem nemá nic společného a je jen dalším důkazem nemohoucnosti českých distributorů.Jen těžko Inception letos něco překoná a troufám si tvrdit,že až budeme na konci dekády vyhlašovat všechny její důležité milníky,bude se na Inception vzpomínat jako na jeden z těch největších. 95 %

Psanec Josey Wales (1976)

Ze začátku poměrně netradiční western se s přibývající stopáží mění v naprosto čistou žánrovku.Z filmu je od začátku do konce cítit láska a úcta k žánru,kterému Clint očividně rozumí a má ho rád.Občas se sice kupí klišé a některé postavy jsou spíše šablony než plnohodnotní hrdinové,to ale vynahrazuje od začátku do konce stylový Josey a naprosto nepředvídatelný Fletcher v podání Johna Vernona.A rozhodně potěšil i Will Sampson jako komančský náčelník.Takže jako fanoušek žánru jsem spokojený,protože jsem zase jednou viděl poctivý žánrový kousek. 80 %