• Western

Šestka - znamení zla (2004) odpad!

Absolútny odpad. Filmov na tému dikatatúry, vymývania mozgov a ovládania blbej masy obyvateľstva je veľa, ale tento film je z nich asi najhorší. Druhá polôovica filmu silne smrdela náboženskou ideológiou, až som získal dojem, že film asi financoval Vatikán alebo rímsko-katolícka cirkev. Zdá sa, že firma "DVD EDICE" zaplavuje mediálny trh podobnými odpadmi úplne pravidelne. Záverom môžem len odporučiť, ak niekde na DVD uvidíde DVD EDICe, tak to rýchle zahoďne a ušetríte si nielen peniaze ale aj nervy pri pozeraní paškvilov, ktoré púšťajú do sveta.

Inkoustové srdce (2008)

Úbohý, podpriemerný film, ktorý ničím mimoriadnym človeka nezaujme. Vraj rodinný film. Slabučký dej, exteriéry nič moc. Musím sa priznať, že ešte pred polovicou som zaspal a zobudil sa asi 10 minút pred koncom, ale podľa ostatných príslušníkov našej rodiny som aj tak o nič neprišiel. Ale ako uspávadlo to bolo dobré...

Tajemství dvou oceánů (1955)

Filmové spracovanie románu G.B. Adamova: Tajomstvo dvoch oceánov. Sovietsky film v štýle "20 000 míľ pod morom", ako zlí imperialisti s pomocou podplatených domácich zradcov chceli zničiť najmodernejšiu sovietsku ponorku, ale hrdinská posádka ponorky prekoná všetka nástrahy nepriateľov, rovnako ako morských hlbín.

Taras Bulba (2009)

Nové ruské spracovanie svetoznámej novely Nikolaja Gogola. Slušne spracované, milovníci historických filmov a bojových scén si určite prídu na svoje. V porovnaní s americkým spracovaním z roku 1962 je film oveľa temnejší a zahŕňa dlhšie časové obdobie. Končí tragicky upálením Tarasa Bulbu Poliakmi.

Obitajemyj ostrov. Schvatka (2009)

Bližšie info k deju 2. časti filmu: V závere prvej časti filmu "Obydlený ostrov" Maxim Kammerer uteká na tanku so svojim priateľom cez hranicu do neznámych južných pustatín, ktoré majú byť zamorené mutantami, aby našiel pomoc do boja proti vláde "Neznámych otcov", ktorí pomocou vyšieľania žiarenia z vysieľacích veží ovládajú obyvateľstvo. zisťuje však, že sú tu len mestá zničené atomovými zbraňami, v ktorých sotva prežíva pár postihnutých ľudí a od nich nie je možné očakávať žiadnu pomoc. Pokračuje ďalej, aby sa stretol so zástupcami vyspelej "Ostrovnej ríše", ale na palube zničenej bielej ponorky z ostrovnej ríše zisťuje, že ide o rasu krutých bojovníkov, ktorí povraždia všetkých ľudí na každom území, kde sa dostanú a sú horší ako diví mutanti. Dostanú sa do opäť do rúk vojenskej gardy a spolu s ostatnými väzňami, ovplyvnený žiarením z vysieľačov sú nahnaní do tankov, aby sa zúčastnili útoku na susednú krajinu. Zfanatizovaný väzni pod vplyvom žiarenia na tankoch vniknú na územie protivníka, ale celá tanková armáda je zničená atomovou bombou. Maxim zachraňuje svojho priateľa a niektorých ďaľších bojovníkov odboja. Vracajú sa do hlavného mesta, kde sa Maxim rozhodne zničiť centrálu, odkiaľ sa riadi vysieľanie, ktoré ovplyvňuje myseľ bežných obyvateľov, aby ich tým oslobodil od útlaku "Nezmánych otcov". Podarí sa mu ju nakoniec vyhodiť do vzduchu a zničiť, ale ukáže sa, že o jej zničenie nemalo záujem ani vedenie odboja, ktoré chcelo vysieľace veže využiť na vlastné účely, rovnako ako stará vláda. Nakoniec sa ukáže, že človek, ktorý bol jeho hlavný protivník, nie je jeho nepriateľ, ale ďalší prieskumník zo Zeme, ktorý sa už 20 rokov snažil pomáhať miestnym obyvateľom a Maxim svojím konaním, keď nebral do úvahy žiadne iné možnosti a názory, len svoj vlastný, nevedomky zničil celú jeho prácu. Film "Obývaný ostrov" podobne ako iné diela bratov Strugackých, rieši hlavnú otázku, či môže vyspelejšia civilizácia zasahovať do vývoja zaostalejšej civilizácie a usmerňovať a meniť jej vývoj. Je to dobré ale zlé? Poukazujú na to, že ani najlepšie myšlienky a snaha urobiť pre druhých to najlepšie, nemusí mať pre inú civilizáciu, alebo inú kultúru skutočný prospech a zvyčajne vyspelejšia civilizácia zničí tú menej vyspelú civilizáciu, hoci má "tie najlepšie úmysly". Osobne mi vadilo prevedenie filmu. Poznám a mám všetky knihy bratov Strugackých. Žiaľ filmári sa nechali ovplyvniť priveľmi americkým hollywoodským akčným štýlom a z celého diela sa tak vytratila ľudskosť. A neustále sa hlúpo usmievajúci hlavný hrdina, konajúci ako debilný rambo, to je už škoda komentovať.... Nebyť toho, dal by som 4*. Ale pokiaľ sa týka filmových adaptácií diel bratov Strugackých, tak podľa mňa absolútne najhoršie je nemecké spracovanie románu "Je ťěžké být bohem" - Es ist nicht leicht, ein Gott zu sein.

Tajemný ostrov (2008)

Sci-fi román bratov Strugackých Obydlený ostrov patril v mladosti medzi moje najobľúbenejšie knihy spolu s ďalšími ich románmi voľne k tomu naväzujúcimi, ktoré mali jednu spoločnú základnú tému: môžu vyspelí obyvatelia jednej planéty ovplyvňovať a zasahovať do vývoja obyvateľov inej, oveľa zaostalejšej planéty, alebo ich majú ovládať? Videl som len prvý diel tohto dvojdielneho filmu a ako odchovanec a milovník románov Arkadija a Borisa Strugackých, ktorých v žiadnom prípade nemožno označiť za "komunistických" autorov a propagátorov celosvetového komunizmu, ako niektorých iných ruských autorov (za čo boli v bývalom režime často perzekuovaný, pretože sa nebáli poukazovať na zločinnosť každej diktatúry), tak filmové spracovanie ich románu žiaľ ma veľmi sklamalo. Celý film príliš smrdí americkým hollywoodskym štýlom akčných filmov, čo mu je veľmi na škodu. V knihe bol hlavný hrdina - Andrej, prieskumník ďalekých planét oveľa ľudskejší a menej akčnejší a nebol to žiadny nabúchaný rambo. Veľká škoda, toto dielo bratov Strugackých a takisto aj iné ich diela by si rozhodne zaslúžilo lepšie spracovanie. *** len preto, že je to sci-fi.

Válečná planeta (2008)

Napriek tomu, že mám veľmi rád Sci-Fi, tak tento film ma vôbec neoslovil ani ničím mimoriadnym nezaujal.

Čch' pi (2008)

Len pred niekoľkými dňami sa mi dostali do rúk 2 diely tohto historického čínskeho veľkofilmu a musím povedať, že je to super nárez (spolu viac ako 4 hodiny). Čínske filmy veľmi nemusím, väčšinou sú veľmi komplikované a nezrozumiteľné pre každého, kto sa nevyzná detailne v čínskej histórii alebo v ich mytológii, ale tento film bol skutočne veľmi milým prekvapením. Jednoznačne odporúčam všetkým milovníkom historických a bojových filmov.

Kmen Andromeda (2008) (TV film)

Nakoľko vlastním a veľmi dobre poznám knižnú predlohu a aj prvú adaptáciu tohto románu Michaela Crichtona nedá mi a musím porovnávať. Pôvodná verzia zo 70. rokov bola v svojom čase bombou čo do techniky spracovania o čom slúžia aj ocenenie. Pomerne verne sa pridržiava knižnej predlohy, aj keď sú niektoré menej významné epizódy vynechané (objavili sa v novom spracovaní). Film v čase, keď 99 percent ľudí v živote nepočulo slovo počítač, software a podobne a keď reálne počítače zaberali priestory veľké ako telocvičňa a vedelo s nimi pracovať len niekoľko sto vyvolených na svete, načrtol a opísal obrovské možnosti výpočtovej techniky, na čo sme vtedy pozerali s otvorenými ústami a vtedy to bolo skutočné "Sci-Fi". Dnes sa tomu zasmejú aj malé 5-ročné deti, lebo je to pre všetkých samozrejmosťou. Nová verzia sa v prvej polovici pridŕža knižnej predlohy a sú tam doplnené aj scény, ktoré v prvej verzii filmu neboli (napr. tá ako šialený policajt v motoreste postrieľa všetkých hostí a potom si strelí guľku do hlavy, alebo rozpadajúce sa gumenné časti na vojenskej stíhačke) ale v druhej časti scenáristi začali úplne zbytočne pridávať typické hollywoodské klišé, čím zbytočne film natiahli a znehodnotili. Prvej polovici by som dal 4*, ale druhá sa nebezpečne blížila k odpadu. Podľa mňa úplne zbytočne do toho primiešali čierne diery, útok mimozemšťanov, resp. pomoc z budúcnosti, zlých zločineckých generálov a plukovníkov, hrdinských a neohrozených novinárskych gerojov (s takých je mi na vracanie), ktorý obetujú všetko v mene pravdy (prdlajs - za prachy na drogy), strieľanie všetkých svedkov atď. Film evidentne sponzorovali z Greenpeace alebo podobnej organizácie zelených hláv, lebo nakoniec sa všetko zvrhlo na to, že za vznik virusu Andromeda a vyhubenie celého ľudstva môže amerických prezident, lebo chcel aby sa na morskom dne ťažil mangán, pričom by pri tom mohli byť ohrozené určité podmorské baktérie. (Len pre bližšie informovanie, podľa prírodovedcov každý deň zanikajú na svete desaťtisíce druhov nižších živočíchov a nové zase vznikajú).

Bohové a generálové (2003)

Ako najvýstižnejšie zhodnotiť tento film, aký dojem som mal z neho: príliš dlhé a rozvláčne, čím film stráca úplne na dynamike, plné zbytočných, nabubrelých a idiotských vlasteneckých žvástov, hlboko podpriemerné výkony tzv. "hercov" - skôr pozbieraných dedinských divadelných amatérov a aj to dosť úbohých. Nepodarený guláš, niečo medzi dokumentárnym filmom, vojnovým filmom a amateérskym záznamom o stretnutí historických fanúšikov, ktorí sa rozhodli zahrať divadlo svojim príbuzným a urobiť dosť nepodarenú rekonštrukciu nejakej historickej bitky. Jedna * aspoňa za snahu, inak obyčajný odpad.