• Krátkometrážní

Dokonalá vražda (1998)

Hitchcocka neznám, proto nemůžu srovnávat. Asi naštěstí. V tomhle filmu všechno funguje tak, jak má. Občas jsem si řekl: "Proč tohle dělá, na to dojede. Kvůli tomu ho chytnou." ale on vzápětí udělal něco, čím se zbavil předchozího problému a čím mne zároveň i dorazil. Ano, mluvím o úžasnému Michaelu Douglasovi, který hraje jako o velký balík manželčiných peněz. Gwyneth mě trochu zklamala, ale Viggo předvádí velmi dobrý výkon. Bohužel pro něj a možná i pro Gwyneth, vedle Michaela je všechno málo.

10 položek a méně (2006)

Pohodový film pro odlehčení. Morgan Freeman aka hasnoucí filmová hvězda (už dlouho nic nenatočil) v něm filosofuje s Paz Vegou aka hasnoucí pokladní v supermarketu (už dlouho nespí s šéfem prodejny) a u toho se stíhá bavit s každým koho potká a sloupávat slevové nálepky z kazet svých filmů. Díky verzi s originálním zněním jsem zjistil, co je na španělské herečce to nejúžasnější - její hlas. Tón jejího hlasu, barva hlasu a roztomilý španělský přízvuk mě občas odváděli od filmu, což bylo sice příjemné, ale nemůžu tím pádem dát plné hodnocení.

Blade: Trinity (2004)

Blade se přidává k bandě frajírků, kteří zabíjejí upíry pro zábavu (a pro pomstu) a kteří touží po jeho uznání. Toho se jim ale (nejdřív) nedostává. Na scénu se taky dostává playboy Drácula, nesmrtelný to upír, který tu byl ze všech krvesajů první. Hláškující Hannibal rozhodně pozvedá tuhle nudu a Jesica Biel taky není špatná. Navíc se na ni dá dívat. Chcete-li to vidět, vyloženě ztracený čas to nebude, ale žít se bez toho rozhodně dá.

Králové ro(c)ku (2006)

Miluju Rock. Nesnáším Jacka Blacka, tedy konkrétně jeho komediální "talent". V King Kongovy byl dobrý, ale jeho humor mi přijde hodně ubohý. Rozhodně mi nevadí, když si někdo dělá srandu z toho, co se mi líbí, ale musí to být vtipný. A tohle teda vtipný není. Začátek je super a zápletka obyčejný standart okořeněný oním trsátkem osudu. Tohle všechno beru, ale jak přijde čas na fóry, válím se leda tak nudou, a ne smíchy. Plus za stylovýho Bena Stilera.

Dr. House (2004) (seriál)

Nerudný a cynický narkoman co je zároveň geniální diagnostik a ještě geniálnější šmírák a znalec lidských charakterů nebo supersložité lékařské oříšky, které musí on a jeho tým vyřešit? Aha, nepoložil jsem otázku... nuže tady je - Co je hlavní tahák tohohle seriálu a co sekunduje onomu hlavnímu taháku? Těžké, ale Greg House nakonec vítězí. Zvláštní, že člověk, kterého bych nechtěl za doktora a nejspíš ani za přítele je mi taky sympatický a tolik se s ním ztotožňuju. Oblíbené postavy (sestupně): House, 13, Wilson, Cameronová, Kutner, Chase, ...

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Symbolem jedničky je pro mě Arwen, symbolem druhého dílu je nejlepší bitva série - bitva o Helmův Žleb. Legolas na štítu je mi teda trnem v oku nejvíc ze všech jeho machrovinek ve všech třech filmech, ale rozhodně mi nezkazí můj blažený pocit. Podlez a Podraz mají ve Dvou Věžích dost místa, i když tohle rozdělení použije Sam jen jednou, a to v rozšířené verzi, ale i tak je Glum super postava. Z Gandalfa Šedého Vševěda se stal Gandalf Bílý Bijec, což mu sedí, protože se ohání holí i mečem jako za mlada. Někdo říká slabší, já říkám trochu přesycené a méně kompaktní. Ale kvalita srovnatelná s prvním dílem.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Peter Jackson natočil nenatočitelné a navíc s takovou noblesou a úctou k předloze, že tenhle film nelze, než milovat. V režisérském sestřihu je té skvělosti ještě na další hvězdičku, kterou mi ale tahle stránka už nedovolí dát. A čím je pro mě jednička opravdu jiná než ostatní díly? Odpovědí je Arwen. Ta je tu v největší míře a hlavně s mečem v ruce na s Frodovým životem na ušlechtilém koni, který snad nikdy neodlepí bradu od krku. Schválně si všimněte jeho běhu, je to jakoby měl teprve zařazenou jedničku důstojně proplouval krajinou. I když jsem každým coulem pro trpaslíky, Arwen jsem podlehl už po prvním shlédnutí (bylo mi 8) a stále to trvá. Viggo taky dobrý a stylový a Nový Zéland je hlavní hvězdou velkého plátna. To prostě musí každý vidět, a ne že ne.

Počátek (2010)

Geniální? Pche. Originální? Místy. Ani nevíte, jak strašně mě štve každý den se koukat na profil tohohle filmu (někdy i 3x denně) a čekat, až spadne z TOP 200. Nebo aspoň z TOP 100. Nebo aspoň z TOP 10. Jedinou satisfakcí mi byl nedávný pokes z osmého na deváté místo. Tenhle film se mi opravdu líbil, ale opravdu se mi nelíbí, kolika lidem se líbil až tak moc. Vše je děsně umělé, emoce to postrádá úplně a ke genialitě to má blízko asi jako já - je jí na dohled, ale nemá šanci na ni dosáhnout. Nikdy. Pochopili jste to? Pak vám to přijde nedotažené. Nepochopili jste to? Pak to bude tím, že pointa vám byla v kině položena na sedačku a vy jste jí zasedli. Schválně se koukněte na zadek, jestli tam ještě pořád není přilepená. Pokud ale po čtvrt hodině vím konec a ve zbytku filmu se jen kochám skvělým provedením a po cestě domů spíš přemýšlím, jestli mi někde neunikla ta skrytá a dokonalá pointa místo té umělé, co jsem si na ni sednul, pak se omlouvám, pane Nolane, ale tohle prostě NENÍ GENIÁLNÍ FILM ani za mák. Zajímavý komentář - Dero... Pod jeho kritiku bohužel spadám i já. --- No konečně je to aspoň za Pulp Fiction, takže to dvanácté si může klidně nechat. Odpustím mu to.

Transformers (2007)

Megafilm se vším všudy a typická Bruckheimerovka k tomu. Ale ono je to tak dokonalý a ty přeměny transformerů tak působivý a promakaný, že tomu nejde odolat. Odpouštím tomu i tu naivitu, která se rozhodně do 3,5 tuny nevejde. Stejně je ale jediná scéna, kterou si kdo může vybavit jako první, ta s porouchaným autem a Megan sklánějící se nad kapotou. ___ O tři roky později nejsem schopný koukat na tuhle vymaštěnou krávovinu déle, jak čtvrt hodiny. Hodnocení ale prozatím nechávám.

12 úkolů pro Asterixe (1976)

První Asterix, kterého jsem kdy viděl, nejčastěji viděný Asterix a hlavně ten nejlepší ze všech. Obelix perlí jako nikdy a epizodní postava Brutus je osvěžením celé té svěží srandy. TOP 10