Návrat (2003)

Režisér predviedol skutočne presvedčivú prácu, aj napriek tomu, že to bol prvý jeho film. Film, ktorý si bezpochyby zaslúžil patričné ocenenie za komornú atmosféru a obrazové vyjadrenie frustrujúceho vzťahu synov a otca. Sivastý tón prostredia s tou pochmúrnou atmosférou náležite podporili dramatickosť filmu. Vozraschcheyniye pracuje ozaj s malým počtom dialógov , ale o to viac povedia obrazy a veľavravné pohyby hlavných predstaviteľov, ktorí zahrali so skutočne veľkou prirodzenosťou.

Hráči se smrtí (1990)

Jemným spôsobom strachnaháňajúce dielo, inteligentnými riešeniami, s nezvyklou témou a hlavne so záverečným zvratom a pointou na zamyslenie. Joel Schumacher z dobrej stránky priblížil daný námet, keďže je to ešte stále neobjasnená téma, účinne a napínavo budoval príbeh, dobre vybral aj "miesta činu" a takisto aj herci boli dobrou voľbou. Tento film je nielen thrillerom, ale aj drámou, ktorá hovorí o ľudskej duši, hriechoch, výčitkách svedomia a odpustení...Podobné filmy: Nagel Heart, Jacob´s Ladder, Wandafuru Raifu, Brainstorm, Altered Sates, Pathology, Wandafuru Raifu, Martyrs, Stay, Night wars, The Peper Chase.

Otevři oči (1997)

O priateľstve a láske, o sne a skutočnosti, o dobrých a zlých rozhodnutiach. Tento film v porovnaní s hollywoodskou tvorbou povie málinko viac o ľudských vzťahoch a ozajstnej láske. Po zhliadnutí filmu som ešte dlho bola pod jeho vplyvom a nútil ma premýšľať o všetkých zvratoch, ktoré film obsahoval, až nakoniec mi bolo všetko jasné a povedala som si: tak toto bol, teda, ohromujúci film, pri ktorom sa hlavne zamyslíte nad miestom človeka vo svete, poslaním a jeho možnosťami či už v reálnom alebo vo virtuálnom svete. ABRE LOS OJOS!!! Podobné filmy: Vanilla Sky, Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Dark City, Providence.

Snížit se (2009)

Malý nenápadný ľudský film, v ktorom divákovu pozornosť udržuje hlavne tajomná atmosféra chlapíka a jeho morbídneho nápadu. Avšak chýbalo tomu viac akčnosti, lebo dej bol mierne rozvláčny, a tým pádom divák očakáva impozantnú pointu, ktorej sa úplne nedočká.

Ukradené léto (2002)

Pekný, ozajstný a ľúbezný príbeh o priateľstve dvoch detí a o ich spoločnej ceste za objavovaním zmyslu sveta. Mohol to byť takýto film, keby nebolo toho maximálne sileného amerického konca, ktorý by v rukách skúsenejšieho režiséra vyzeral rozhodne presvedčivejšie a prijateľnejšie.

Doživotí (1999)

Murphy a Lawrence aj samostatne unesú a oživia nejakú uletenú komédiu, ale v tomto filme okrem toho, že boli perfektne vymaskírovaní, sa udialo viac tragického ako komického. Vo filme vôbec nebol využitý ich komický talent a výsledný efekt bol rozťahaný melodramatický príbeh a miestami dokonca s lacným humorom, ale za niektoré vtipné momenty mierny nadpriemer.

Sedm životů (2008)

Seven Pounds mohol byť vynikajúcim filmom, ale všetko to čo malo byť záverečným zvratom využili hneď v úvode ako východiskový bod, a tým pádom už od prvého momentu sa dej dal úplne predvídať a, žiaľ, neprinesol ani žiaden moment prekvapenia. A tak namiesto strhujúcej vážnej drámy vznikol film, ktorý sa v neskutočnej miere hrá na niečo oveľa viac, čím v skutočnosti je. Dielo doslova kričí do nebies svojím superhrdinstvom a rozvážnym uvážením, kto si zaslúži a naopak, kto nie. V divákovi jedine Will Smith a Rosario Nelson svojím pôsobivým, zdržanlivým hereckým výkonom udržujú pozornosť, ale na to ani oni nestačili, aby naplnili životom rozvláčny a šablónovitý príbeh, rovnako ako nudnú réžiu bez štýlu.

Zamrzlá řeka (2008)

Vzhľadom na to, že je to prvý film režisérky, tak predviedla celkom dobrú prácu. Vôbec to nie je bezchybný film, ale dobre stvárňuje spoločenské rozdiely. Aj dve hlavné hrdinky odviedli dobrú prácu, predovšetkým Melissa Leo v úlohe zúfalej beznádejnej matky. Celkovo je to rozhodne pozitívny film, na zamyslenie o citlivej, spoločenskej téme s menšími chybami a nudnými pásažami. Podobný film: Bubble.

Můj učitel Ibrahim (2003)

Skvelý film o "spárení" 2 rôznych kultúr, s myšlienkou, ktorá pohladí dušu aj myseľ, so životnými pravdami a s nádherným hudobným podfarbením, ktoré vytvára atmosféru 60-tych rokov. Malé nenápadné dielo v hlavnej úlohe so sympatickým Omarom Sharifom, vo filme, ktorý je veľmi humánny, vtipný a zároveň si divák uvedomí, že s úprimným srdcom a priateľstvom je svet krajší. Podobné filmy: Tunel do Číny, House of D, Wool Cap, Osudové stretnutie.

Piano (1993)

Výnimočný film, film je to veľmi jemný, pomalý, citlivý. Vášeň tu režisér zobrazil naozaj citlivo a rozvážne. City medzi dvoma ľuďmi sú vyobrazené taktiež pomaly, už nie podľa zvyknutých klišé a nepochybne sú príkladom toho, že aj v tých najhorších podmienkach môže a je ešte vrúcnosť, krása a oduševnenie. Hudba, zázračná a dokonale podfarbuje prostredie, erotiku a tiež brutalitu. Nevedela by som nič zlé povedať na film, ale taktiež je zbytočné ho vynášať do nebies, je to príklad na film, ktorý nie očami treba vidieť, ale srdcom precítiť. Podobné filmy: Sarah, Plain and Tall , Skylark, Sweet Land, Silent Love, Zandy's Bride, Le violon rouge.