Splašený vlak (1985)

Aj napriek priemernému scenáru z veľkého priemeru vybočujúci a vynikajúci zážitok poskytujúci kus. Pre veľkú rozmanitosť žánrov vo filme, vynikajúci základ dajú skvelo stvárnené charaktery, ktoré prinášajú do filmu množstvo dynamiky. Nekonečná ľadová a bezútešná Aljaška a rachotajúci nezastaviteľný vlak vytvárajú fantastickú atmosféru aj zásluhou skvelého hudobného podkladu. A ohromujúce dramatické zakončenie je jednoducho najlepšou časťou filmu, ktorá dáva zabudnúť na všetky nedostatky, kde fyzikálne zákony jednoducho neexistovali. Podobné filmy: Speed, Auto na úteku.

Slečna Drsňák (2000)

Miss Congeniality je celkom vydarená komédia vhodná na popoludňajší relax. V skutočnosti Michael Cane oživuje film presnejšie scenár, ktorý postráda akúkoľvek originalitu. Divák sa pobaví na niektorých veľmi podarených momentoch, ale záver, ktorý máme možnosť vidieť v každom druhom filme a niektoré vynútené vtípky zhadzujú film späť do priemeru.

Sladká Jane (1998)

Pochvalu si zaslúžia určite 2 mladí hlavní predstavitelia, ktorí zahrali veľmi presvedčivo. Avšak, napriek silnému námetu, záver a celkovo aj film na mňa pôsobil dosť chladno. Určite za to môžu dosť amatérsky poriešené situácie vo veľmi krátkej stopáži, kde príbeh sa nemal možnosť rozvinúť. Aj napriek spomínanej amatérskej práci je to krásny film s dobrým spádom a osviežený jemným humorom, ktorý odporúčam len maximálne nenáročnému divákovi.

Mladý Andersen (2005)

Veľmi dobre stvárnená dobová atmosféra s dobrými hereckými výkonmi, avšak postačujúca by bola aj rozhodne kratšia stopáž bez mnohých tých hluchých miest. Film na mňa pôsobil prekvapivo, ale nijak výrazne ma neoslovil, do istej miery asi za to môže postava Andersena, pre ktorého som od začiatku do konca nemala pochopenie.

Klíč (2005)

Obľubujem aj nie podobné filmy, ktoré celý čas budia dojem, že nie sú ničím viac ako ostatné svojho druhu a na záver prekvapia. Film nemá síce pútavý úvod, ale o to viac prekvapia zvraty a celkom prekvapivo vysoké napätie, ktoré sa udrží dokonca. Nápad je veľmi dobrý, prevedenie ale mohlo byť už lepšie, ale medzi mystickými thrillermi sa môže tento film určite zaradiť medzi tie lepšie a kvalitnejšie.

Pelle Dobyvatel (1987)

Úžasný a znepokojujúci film o utrpení, živote, smrti, snoch a šanci mladých dosiahnuť viac ako rodičia aj o tomto hovorí tento krásny príbeh. Držanie ruky otca a syna Pelleho na záver dokonale zobrazuje pospolitosť, odlúčenie rovnako ako aj nádej na lepšiu budúcnosť. Pútavá so značnou dávkou dramatičnosti filmová lahôdka s čarovnou atmosférou, dobrým hudobným podkladom a veľmi dobre zvládnutými náročnými rolami vytvára nevynechateľnú klasiku s posolstvom pre nadšencov tohto žánra.

Pravidla moštárny (1999)

Krásny, ľudský príbeh o prijatí, o svetskej rozmanitosti, v ktorom to krásne je rovnako zastúpené ako to bolestivé. Tobey Maguire prináša svoju najlepšiu formu, rovnako ako aj Michael Caine. Hudba Rachel Portman a Hallströmova réžia taktiež majstrovská. Režisér výborne našiel rovnováhu medzi hercami, rozprávaním a krásou prostredia, a tak celý príbeh v tomto dokonalom súlade perfektne funguje. Tichá dráma s veľmi pokojnou a príjemnou atmosférou, ktorá prichádza z hĺbky srdca. "Goodnight, you princes of Maine. You kings of New England."

Lásce na stopě (2001)

Rozkošný film vo všetkých svojich smeroch, ktorý ma vždy dokáže učarovať svojou atmosférou a príbehom. New York, aký sme už dávno nemali možnosť vidieť: predvianočný zhon, Central Park a hlavne krásna panoráma mesta. Spolu s vynikajúcou hudbou a zábavnou hrou romantického párika je to svieži film po všetkých tých silených romantických filmov poslednej doby. Vzájomné hľadanie a množstvo náhod sú síce nemysliteľné, a preto film treba vnímať s nadsádzkou, a potom aj tak takýto záver padne veľmi dobre a uspokojivo. Podobné filmy: Wicker Park, Byt.

Million Dollar Baby (2004)

Je možné, že niekto po toľkých rokoch herectva a réžie je stále na vrchole? Pokiaľ ten niekto sa volá Clint Eastwood tak určite áno. Nech nikto neočakáva ľahkú jazdu, lebo film až do samotného konca ponúka kompletnú emociálnu oddanosť s veľmi silným účinkom, ktorý ešte aj po pozretí dlho pretrváva v divákovi. Film dokáže bez akýchkoľvek otrelých zvratov diváka "učiť" a núti ho zamýšľať sa ponad vážnymi a takisto aj bežnými problémami a to všetko bez hluchých miest. Million Dollar Baby možno interpretovať aj ako metaforu ľudskej existencie: bolestivý, ale aj veľmi krásny príbeh, jedinečný a neopakovateľný každou svojou časťou.

Ledová bouře (1997)

Ľadová búrka je pesimistická, komorná dráma s vážnou témou o takých problémoch, na vnímanie ktorých nestačí iba atmosféra. Čo tomuto filmu chýba je markantný a hlavne rozhodný príbeh, vedľa mnohých vedľajších príbehov sa stratila tá hlavná dejová línia. Toto je jediná väčšia chyba Ang Leeho drámy, ale inak je to ešte celkom uveriteľné a citlivo natočené dielo, ktoré sa poriadne ani nerozbehne...