38 (2014)

Určite pekná pocta, no myslím, že by si zaslúžil lepší, o čosi sofistikovanejší a prepracovanejší film... Chýbala najmä vhodnejšia dramaturgia. Každopádne, vďaka Palo, navždy ostaneš legendou.

Přelud (2014)

6/10. Film určite nie je pre bežného diváka. Toho náročnejšieho nadchne, ale aj trocha naserie.

Sils Maria (2014)

Francúzi to niekedy vedia zamiešať.

Hacker (2015)

za snahu. inak jeden nehorázne veľký omyl.

Interstellar (2014)

Je trocha náročné hodnotiť tento film, najmä bez znalostí vied a astrofyzikálnych či iných zákonov, o ktoré sa film opiera. Ale odhliadnuc od tohto aspektu je film remeselne bravúrne zvládnutý, so skvelou vizuálnou i hudbou stránkou, iba minimom hercov, vďaka čomu je vlastne dosť komorným príbehom, je mystický a spirituálny zároveň, je ambiciózny a podnecuje k uvažovaniu, miestami skutočne fascinuje nápadmi, je interpretáciou, je víziou... Z môjho pohľadu však Nolan predošlými filmami (minimálne Počiatkom) ukázal, že má na viac.

Blízko od sebe (2013)

Tento film mal presne ten rozmer navyše, ktorý mi chýbal pri Polanskeho Carnage či pri Delaponteho & La Patelliérovom Le Prenóm. Skvelo režijne vedený ansámbl hercov čerpajúcich z vypiplaného dusného scenára.

Slovensko 2.0 (2014)

čakal som asi veľmi veľa... niektoré krátke filmy fajn, ale ako celok mi film nefunguje, i keď šlo o zámer... rozmýšľam nad tým už dlhšie a keď by som mal o jednotlivých filmoch niečo povedať, tak áno, znie to zaujímavo, inovatívne, pestro, súčasne, viacžánrovo, má to akýsi zmysel... ale tá divácka realita sa potom celkom míňa očakávaniam, ktoré z toho plynú a reflexia slovenského filmu či Slovenska po 20tich rokoch je rozporuplná, nekomplexná, smutná - ak išlo o toto, potom to vyšlo na jednotku... bežný divák však nepotrebuje hlbšie analýzy filmu aby vedel o filme povedať, či sa mu páčil alebo nie...

Kapitán Phillips (2013)

najprv nadpriemerné, dá sa povedať, že aj trocha napínavé, fajn, postupne akési preafektované, nezmyselnejšie, nudnejšie, americkejšie, ale Hanks stále dosť dobrý... a v závere nehorázna vykrádačka záverečnej hudby z Inception, to ma teda nasralo.

Ona (2013)

Brilantne napísaná prekrásna, čo, prenádherná metafora dnešnej doby s vyhliadkou do doby budúcej, ak... sa bude pokračovať v trendoch, ktoré zvyšujú nároky každým rokom. Mráz mi behal po tele. Krásna filmárska facka. A napriek tomu to nie je iba o tom, ale prebíjajú to rôzne škály pocitov a fáz vo vzťahu, azda aj všetky sa tam dostali, čosi neskutočné. Pripočítajúc k tomu príjemné herecké výkony, skvelý vizuál a hudbu... po Being John Malkovich a Adaptation moje tretie silné nadšenie pre Jonzeho a verím, že nie posledné.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Taká nesofistikovaná, no zato príjemná jednohubka o hľadaní samého seba s úžasnými zábermi mesta a ešte úžasnejšími zábermi krajiny, pri ktorej sa chvíľu nudíte, chvíľu smejete, stačí jeden-dva obrazy a ďalej už viete predvídať celý film, no napriek tomu vám to príliš nevadí a aj tie necelé dve hodiny sa vám zdajú akosi málo vzhľadom k tomu, keď si predstavím, o koľko viac sa dalo z tejto témy vyťažiť, ale nevyťažilo, ako sa s tým dalo viac pohrať, ale nepohralo. Oceňujem však ten optimizmus, miestami skutočne veľmi oslobodzujúci (u mňa najviac asi pri scéne futbalu), ktorý z toho sršal, azda aj vďaka fakt príjemnej hudbe, a paradoxne aj tú jednoduchosť a priamočiarosť príbehu, ktorý je síce naivný a má viacero nedostatkov, ale aspoň sa Stllerovi nerozpadol pod rukami a netlačil na pílu. Som tiež presvedčený, že sa v postave snilka Waltera nájde kopec ľudí a niekoľkých z nich možno aj nakopne niečo so svojim LIFE urobiť, čo by sa dalo asi tiež zaradiť ku kladom. 65%.