Nezničitelný muž (1986) (TV film)

Taková typická osmdesátková televizní blbnina, která nenadchne ani neurazí.

Men of a Certain Age (2009) (seriál)

Men of a Certain Age je pohodová záležitost, ideální na jednu epizodu denně. Příběh sice navazuje, ale není to nějak drásavé drama, aby na to člověk musel koukat celý den v kuse. Má to přesně ten správný spád, aby příběh nenudil, a to hlavně díky skvěle napsaným dialogům a přátelství mezi třemi hlavními postavami. Řeší se všední problémy normálním způsobem (sedneme si u jídla a probereme to), a seriál si rozhodně neužijí jen "muži určitého věku". Díky svižným a uvěřitelným dialogům si ho užije každý bez rozdílu věku a pohlaví. Ty čtyři hvězdy jsou ale trochu slabší a to ze dvou důvodů - jednak seriálu už ve druhé půlce 2. série trochu docházela šťáva (kromě Terryho osobního vývoje se jinak zápletky už moc opakovaly - Joe a golf a gambling, Owen a jeho boj s otcem o vedení obchodu), a hlavně paradoxně kvůli Rayi Romanovi, který si pro sebe napsal roli Joea. Zatímco v 1. sérii byl docela zajímavou postavou, ve 2. sérii pak i Romana samotného herecky válcují Braugher s Bakulou. Romano se po sitcomu vydal do vod dramedy a ta poloha mu úplně nesedla. Každou druhou větu začíná "Yeah, no, I just, I mean..." a po chvíli to začne být protivné a jeho Joe tak balancuje na hranici ztráty sympatií. Zatímco Terry Scotta Bakuly ve 2. sérii dostal víc prostoru a prochází vývojem (a ukazuje, o čem že ta krize středního věku vlastně je, když z nezaměstnaného herce, kterého nic netrápí, přechází téměř v emocionální trosku), a Owen Andre Braughera získával sebevědomí a přebíral od otce konečně kontrolu nad obchodem a svým životem, Romanův Joe řešil neustále totéž a byl pořád stejný.

Pan a paní Smithovi (1996) (seriál)

Pěkné, a i celkem dobře ukončené. Je škoda, že Smithovi dostali jen jednu sérii. Vtipný a rychle ubíhající seriál, se sympatickými hrdiny, kterým to spolu pěkně šlape. Trochu špiónského tajemna okolo hlavních postav, správné jiskření mezi nimi, povedené zápletky jednotlivých dílů a je na skvělý seriál zaděláno. Je dost škoda, že CBS nenechala v USA seriál ani doběhnout do konce, protože poslední epizody byly výborné a rozhodně měl potenciál aspoň na dalších 13 dílů. To, jak partneři špióni o sobě vzájemně nic nevěděli, polovinu času trávili tím, že se o sobě snažili něco zjistit, a přitom naráželi na další a další tajemství bylo zdrojem vtipných scén, kde ale ani oni, ani divák netušili, jestli právě odhalené tajemství je pravda nebo ne. Scott Bakula a Maria Bello si spolu perfektně sedli, a výborně se hodili i do svých rolí.

Quantum Leap (1989) (seriál)

Skvělý seriál, který je sice sci-fi, ale těch sci-fi prvků tam tolik není. Cestuje se tu v čase, ale spíš je to o osobních příbězích, s hodně dobrými historickými reáliemi. V rozmezí od roku 1953 do zhruba roku 1985, tu Sam Beckett projde všemi možnými situacemi a vžije se do neobvyklých rolí. Perfektně se střídá tempo - dramatické epizody s odlehčenými, s některými až emocionálně hodně silnými (vrah odsouzený na smrt, mladý černošský lékař v době rasových nepokojů atd.). Scott Bakula hraje v každé epizodě někoho úplně jiného, a je v tom perfektní (z pěti nominací na Emmy nedostal ani jednu, Zlatý Glóbus už ho ale neminul). Dean Stockwell jako Al je taky dokonalý a spolu tvoří nerozlučnou, sehranou dvojici.

Green Lantern (2011)

Nebyla to taková katastrofa, jak jsem se bála, ale nic zvláštního to taky nebylo. Hodně nesouměrný děj, nesympatický hrdina (uznávám, ne všichni jsou Robert Downey Jr., ale Hemswortha taky nikdo neznal a jeho Thor neměl žádné problémy), hodně mimo casting a barevný mix všeho, jen ne příběhu. Campbell je schopný režisér, ale tady by to možná ukočíroval spíš někdo jako Del Toro či někdo podobný, který má buňky a nadšení pro barvičky a přemrštěné komiksové blbnutí (a zvládá nadhled). Campbell se vždycky se svými projekty drží při zemi a práce s efekty, hlavně u něčeho jako je tohle, mu prostě nešla. Když mu ještě podkopával nohy scénář a ne zrovna jistý Reynolds v hlavní roli, tak to nemohlo dopadnout úplně dobře. Na to, že se jednalo o hrozbu celému vesmíru, je akce omezená na dvě, tři ulice, a oběžnou dráhu Země. A pár proslovů o tom, že "jsme mladá rasa, ale jsme Lidi, a jako takoví přece musíme být výjimeční, tak si před námi sedněte na zadek", to už nezachránilo. Vlastně to je zapomenutelný film, a dost dlouhý, ale paradoxně nenudí, protože splňuje to, co má průměrný zábavný film mít. Nic víc, nic míň. Proto průměr a tři hvězdy (jedna navíc za vtip s maskou)

Letka Bouřliváků (2004)

Barevné, přepísklé, ale z nějakého důvodu se mi to docela líbilo.

Sapphire and Steel (1979) (seriál)

Další skvělý britský sci-fi seriál, který dlouho unikal (mé) pozornosti. Kupodivu není z produkce BBC, ale ITV. Má to "šest sérií", ve skutečnosti je to šest příběhů, rozdělených do několika částí. Žádný z nich není špatný, všechny jsou originální a mají svoje kouzlo. Britové opět dokazují, že i z nejobyčenějších věcí může jít hrůza (dětské říkanky, fotky) a jen s pomocí světla a tmy vytvoří parádní atmosféru. Pro mě byl nejlepší asi The Man Without a Face a závěrečný příběh, The Trap, který seriál zakončuje tradičně po britsku - víceméně otevřeně, s několika možnými výklady. David McCallum a Joanna Lumley byli skvělí od první chvíle a taky měli své postavy od začátku dokonale přečtené a zahrané. Zahrnout do příběhů i "obyčejné lidi" hodně pomohlo přiblížit příběhy divákovi. Zkrátka, další skvělý kousek z britské sci-fi školy.

V (1984) (seriál)

Seriál nedosahuje úplně kvalit obou minisérií, hlavně celá záležitost se "Starchild", a odchodem jedné oblíbené postavy v půlce tomu moc nepomohli. Také zmizení některých postav z minisérie a úprava už daných skutečností občas vadily - co se stalo se sestrami Robin? Proč mimozemšťani mají normální hlasy? A jak je to se vztahem Mikea a Julie? V překotném tempu se sice takové boty ztratí, ale typické "osmdesátkové" chyby se vyskytují i tady - sem tam díl s tím, kdy se hlavní hrdina objeví v zapadlé díře, místní odvážná žena se do něj zamiluje, aby hrdina na konci zase odjel do západu slunce a v příštím díle už o tom nepadlo ani slovo. Na druhou stranu je škoda, že "V" neměl víc dílů sérií, protože se z toho mohla vyvinout hodně povedená sci-fi se solidním propojeným příběhem. Zatímco v minisériích bylo nejzajímavější sledovat odboj a přerod obyčejných lidí v bojovníky, v seriálu kupodivu, hlavně ve druhé polovině, přebírá nadvládu část s "Návštěvníky", sledováním jejich zvyků a vztahů. Linka s "Pátou kolonou" rozhodně měla potenciál, stejně jako Diana a její zbavování se protivníků lstivými, nehezkými způsoby. Ukončit seriál cliffhangerem byla chyba, protože důstojné zakončení v podobě byť ještě jedné nebo dvou epizod, by mu slušelo - včetně vysvětlení nevyřešených otázek, jako co se stalo s Mikeovým synem. I z dnešního hlediska je to ale stále nadprůměrná sci-fi, z níž dodnes spousta tvůrců čerpá (pomyslý pozdrav panu Emmerichovi). Na plné hodnocení to není, ale silnější čtyři hvězdy určitě.

V (1984) (seriál)

O něco slabší než první minisérie. Hlavně asi kvůli trochu nedotaženému konci, kdy to skoro vypadalo, že jim došly nápady a už to chtěli hodně rychle ukončit. Stále mi vadilo, že mimozemšťani mezi sebou mluvili anglicky a že "povstalci" v jejich řadách dokázali tolik, když jich ve finále bylo jen asi pět. Tím ale výčet negativ končí, protože to bylo stejně napínavé jako předchozí díly a hlavně se dostalo i na vývoj postav a jejich vztahy. V obsazení tentokrát vyčnívá Michael Ironside jako Tyler, který přebírá vedení (jako herec i postava), kdykoliv se objeví na scéně.

V (1983) (TV film)

Minisérie samotná je perfektní. Od začátku do konce napínavá, s různými postavami, které mají každá svůj příběh. Zpočátku je to jako v klasickém "katastrofickém" filmu - máme několik postav, jejichž příběhy sledujeme odděleně, aby se všichni v určitý moment setkali. Odkazy na Star Wars potěšily (ať už úvodní melodii falešně hrající školní orchestr či vnitřek lodě nebo souboje mezi loděmi), stejně tak jako naopak to, že si z V zase někdo vzal inspiraci v pozdějších filmech. Triky na svou dobu a na TV produkci povedené. Jediné, co kazí celkový dojem je to, že se mimozemšťani i mezi sebou baví anglicky, to hodně zaskřípe - hlavně ve scéně, která má být klíčová pro "prozření" Mikea Donovana a ostatních lidí (včetně diváků).