Šmejdi (2013)

Dokument Šmejdi má jeden drobný problém a to že to vlastně není moc dokument. Spíš tak trochu reality show s nesmyslným ideologickým přesahem. Komentátorské povzdechy nad tím jak je zvrácený náš pseudokapitalismus (resp. demokracie) a jak je třeba, aby stát zasáhl a ochránil svou všeobjímající socialistickou rukou chudáčky duchodce na mně působil jako červený hadr na býka. Poněkud nablbé poučení, které si divák vezme z filmu tedy, že trh nefunguje a stát (tedy ta "správná demokracie") by měl zasáhnout dostává s odstupem několika měsíců dost na frak, když si člověk uvědomí, že z hlediska regulace státu se asi naštěstí nic nastalo a právě trh celou situaci poměrně spolehlivě vyřešil. Vlna negativní medialní kampaně celý tento segment hospodářství poměrně solidně ochromila a Jens Beckhauser- podle Šmejdů takřka ďábel, to v ˇČR dokonce zabalil. Tím pádem lze konstatovat, že Šmejdi splnili svůj účel a proto klobouk dolů. Z hlediska zpracování je nutné přistoupit na hru režisérky a sledovat celý film jako reality show. Ale ostatně proč ne. Bohužel se mi jaksi nedařilo soucítit s důchodci závislými na šmejdech. Podobně by asi na mě působil film mapující osudy sociálně nepřizpůsobivých, kteří veškeré své dávky pravidelně proženou výherními automaty a film by pak akcentoval zvrácenost systému, demokracie apod.

Světová válka Z (2013)

Trochu vlekly a tahly dej se spoustou nadbytecnych citovych vylevu. Myslenka filmu i hlavni rozuzleni uchazi, ale se zpracovanim uz to bylo horsi.