Stážisti (2013)

Ne úplně skrytá reklama na Google. No jo i Vince Vaughn musí platit z něčeho účty. Každopádně film se mi zdál o dost slabší než některé žánrovky (Starsky&Hutch, Zohan, Zoolander apod.) Hodně zbytečné mi přišlo to rozpliznutí celého děje, kvůli vedlejším dějovým liniím, kde si každá druhá postava musela odbýt svůj románek. Dvě hvězdy zejména za zajímavé téma a trochu idealizovaný náhled do firemní kultury v Silicon Valley.

Duch doby - Stále kupředu (2011)

Slibny zacatek dokumentu (biologie, genetika, psychologie) byl nahrazen ekonomickymi polopravdami a nebo uplnymi nesmysly zabalenymi do par pravdivych trzku a nejake te vulgarity, aby to cele pusobilo nalehave. Zaver: zbavme se zlych vrahu z Wallstreetu, zrusme penize...vsichni si budeme rovni a bude blaho na svete ( v kulatych sklenicich...jinak receno komunismus). Chapu, ze pro americke divaky bez jakehokoli ekonomickeho popr. historickeho vzdelani musi dokument vypadat jako objev svateho gralu. Ale minimalne v nasem kulturnim ramci s primou zkusenosti s komunismem na me proste tahle silena konspiracni propaganda nemuze fungovat. Jedna hvezda za ten vtipny postreh, kdy autori sami predem srazeli kritiku tim, ze jim budou lide rikat konspiratori nebo komunisti... To je pomerne dobra strategie, presto me nezmatli a presne za to je povazuji. :)

Elegantní vesmír (2003) (seriál)

Celkem prijemny dokument, ktery uvadi sam auror besrselleru Elegantni vesmir: Brian Green. Dokument je urcen pro lidi se zajmem o fyziku bez hlubsich znalosti problematiky i proto jsou nekdy pouzita prirovnani az trochu primitivni. Presto tento dokument urcite stoji za pozornost a to na vzdory tomu, ze ve tretim dile uz slysite jen velkou cast opakovani prvnich dvou dilu. A take na vzdory urcite zastaralosti vzhledem k experimentum ve Svycarskem Cernu a jejich vysledkum.

Případ Leopolda Hilsnera (1999) (TV film)

Vcelku příjemný dokument, který poměrně zevrubně mapuje ne úplně notoricky známý kriminální případ a zároveň ne úplně chválihodnou část našich dějin. Dokument vcelku trefně připomíná některé charakteristické rysy (nejenom naší) společnosti, zejména ve vztahu národ vs. TGM a moc pěkně akcentuje skutečnost, jak celé vnímání světa může být ovlivněno prostými předsudky, desinformacemi, konspiracemi a i samotnými emocemi. Pravě v dnešní době by si lidé měli podobné události, které mají poměrně zřetelný přesah do současnosti připomínat. Z hlediska zpracování mi trochu vadilo až trochu příliš časté předvádění dobových písní spojených s Hilsneriádou a možná až příliš zdramatizovaný přesah do 20. století (s obrázky holokaustu apod.), které však lze pochopit vzhledem ke gradaci celého dokumentu a jakéhosi hledání smyslu toho všeho. Nesouhlasím s tím, že by byl dokument "výhružně prožidovský", jen možná vzhledem k protižidovskému naladění společnosti působí jakýkoliv protiargument a lidskost (pro některé lidi) podezřele a možná až konspirativně, což je další s fenoménů dnešní doby. Na druhou stranu právě pestrost názorů a svoboda jejich vyjádření, je rysem zdravé společnosti a nikoliv symbolem manipulace, kterou v souvislosti s dokumentem zmiňuje Mariin.

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Navzdory zdejšímu vysokému hodnocení je dvojka na hony vzdálená kvalitám jedničky. Dějová plochost a až trochu moc takové té sladkosti a béčkovosti, kterou se jenobčas podařilo rozptýlit vedlejší postavě blondýny s jejími puberlálními výlevy (to bylo pro mne jediným výrazným pozitivem). Celkově: po povedeném prvním díle velké zklamání.

Tajný svět zlata (2013) (TV film)

Az trochu prilis povrchni dokument. Pro uplne laiky to muze byt prinosne, ale obcas se dokument uchyluje k dost levicackym nazorum ve stylu jednou padla cena stribra a hornici prisli o praci a s tim se prece musi neco udelat. Pricemz ideologicke zabarveni by u takto reletivne ekonomicko-technickych temat byt nemuselo.

Procitnutí v Garden State (2004)

Garden state je podle mého názoru typickým atmosferickým filmem, atmosféra je zde vším na úkor jakéhokoliv hlubšího děje - něco ve stylu Lost in Translation. Pár momentů mě potěšilo např. ukazka Natilie Portman, jak si zaloužit své místo v dějinách a nebo absurdní Jim Parsons ve své rytiřské zbroji. Jinak se film navzdory poměrně krátké stopáži až trochu moc vlekl a jaksi mne dokázal chytit. Dovedu si však představit, že si tento snímek najde své fanoušky, ale já k nim bohužel patřit nebudu.

Svatá válka (2011) (seriál)

Na muj vkus tak trochu povrchni germanocentricky dokument, bez sirsiho kontextoveho ramce. Dokument tak vicemene koncil bitvou u Vidne...pokud pominu par vet o Ataturkovi. Hodne prinosne by pritom mohla byt rekapitulace soupereni obou civilizaci v poslednich 200 letech. I kdyz je otazka jestli to pro Nemecky dokument vzhledem k vyrazne turecke minorite uz neni tenky led.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Po fantastických 5 sériích tento skvělý seriál končí a nutno dodat, že právě v nejlepším. Skvělé herecké výkony fantasticky a reálně vyobrazené postavy a geniálně promyšlený scénář dělají z tohoto seriálu nezapomenutelné dílo. Pod slupkou hlavní dějové linie pak lze jistě hledat zejména ve vývoji jednotlivých postav hlubší sociologickou, morální i psychologickou sondu do společnosti i sebe sama, což je na dnešní poměry kousek, za který lze Vinci Gilliganovi jen smeknout.

Rivalové (2013)

Fantasticky natoceny skutecny pribeh, kterym Howard opet potvrdil svuj talent pro tvorbu zivotopisnych filmu. Howard nejen ze skvele prevypravel pribeh dramaticke sezony Gran Prix, ale zaroven na dvou postavach zduraznil rozdilnost dvou osob, dvou pohledu na svet a na zivot, ktere maji velky presah i mimo svet F1. Za zminku stoji Bruhl, ktery se ujal role Laudy opravdu mistrne. Dosud nejlepsi film roku 2013.