Thunderball (1965)

Po fantastickém Goldfingerovi přišel o trochu slabší čtvrtý díl. Connery je pořád fantistický se správným chlapáckým projevem, který už v dnešní rádoby genderově vyvážené společnosti může působit politicky nekorektně. Znovu nechybí nádherný Aston Martin i jeho nové zlepšováky. V Thunderballovi mi trochu vadila přecejnom delší stopáž a až trochu nadbytek podvodních scén, i když chápu, že v té době to musela být bomba.

Podfukáři (2013)

Kvalitní popcornová oddychovka se vším, co k tomu patří. Film sice občas sklouzává do politické roviny, která je zbytečná a pro nelevičáky možná i rušivá. To je ale už taková holywoodská klasika trestat zlé bankéře a odměňovat chudáky na ulici. Poněkud děsivé je pak vyznění hlavního poselství linie s Morganem Freemanem, tam už je morálka postavená na hlavu a jde jen o to šokovat. Na druhou stranu, když člověk nečeká, žádné velké myšlenky ani se nebude pouštět do detailních rozborů dějových nelogičností a scénáristických failů měl by být spokojen. Pro mne hrana 3-4 hvězdiček.

Atlas mraků (2012)

Rozhodně neobyčejný filmový počin, který i navzdory nadprůměrné stopáži nezačne nudit. Film vyžaduje veškerou divákovu pozornost a i potom pravděpodobně opakované shlédnutí. Mnoho dějových linií a náznaků s filosofickým přesahem (který na mne bohužel příliš nezapůsobil) si doslova říká o tom, aby byl film časem označen za kultovní, čemuž naznačuje i zdější zařazení v top oblíbených filmech. Mezi pozitiva bych zařadil rozhodně vymáčknutí herců až na dřeň , kdy každý z hlavních představitelů hrál třeba 5 i více postav najednou (k tomu perfektní maskování). Za zmínku stojí zejména Tom Hanks v roli zhrzeného spisovatele, i kdy ž právě tato epizodka ukakzuje, že některá místa filmu jsou jaksi hluchá a v celkové mozaice děje možná i nadbytečná. K negativům bych zařadil, někdy rušivou skákavost mezi dějovými liniemi a to i v nejdramatičtějších scénách, což bylo v některých momentech dost rušivé. Sumasumárum se jedná o velmi nadprůměrný film, s velmi silným námětem a určitými slabinami ve zpracování. Každopádně bratr a sestra Wachovští dokázali, že mají talent na kultovní filmy., i když tento kult narozdíl od světa matrixu není úplně můj šálek kávy..

Goldfinger (1964)

Pravděpodobně nejlepší bondovka s nejlepší titulní písní stála spolu s From Russia with Love u zrodu legendy, přičemž právě Goldfinger je podle mého první opravdová bondovka se vším všudy. První bondcar (Aston Martin DB 5 nemusím dodávat, že nic hezčího už Bond šoférovat nebude), první Martini protřepat-nemíchat a mnoho dalšího co stálo u zrodu celého samostatného žánru. To vše bylo tehdy originální a fantastické a další díly již jen stavěly na základech postavených tímto filmem. Vzhledem k četnosti s jakou jsou různé scény tohoto filmu připomínány a parodovány se jedná o film, který by měl znát opravdu každý.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Ve druhém díle serie, už je Bond přecejenom poněkud Bondovatější než v předchozím Dr.No. Máme tu první technické vychytávky od Q a nechybí ani perfektní rusko-italská Bond girl. Myslím, že právě Srdečné pozdravy z Ruska spolu s Goldfingerem vytvořily z řadového akčňáku kultovní legendu. Pro dnešního diváka sice může působit druhá bondovka poněkud naivně a vláčně, přesto se vzhledem k roku výroby 1963 jedná o nadčasový film, který pomáhal pomáhal pokládat základy akčních filmů dnešního střihu. Navíc z cestovatelského hlediska je velmi zajímavé podívat se jak vypadal Istanbul před 50 lety.

Zmizelá (2014)

Další z Fincherových majstrštyků. Gone girl diváka omráčí promyšleným scénářem s fantastickou ponurou atmosférou (bez které by to už ani nebyl Fincher). Skvělé a přitom střídmé využití hudby je tak mistrně využité, že vám v některých momentech doslova vystřelí srdce až někam do krku. K tomu všemu se přidává výborný herecký výkon Rosamund Pike a navíc se zdá, že i Ben Affleck se na stará kolena taky herecky rozjíždí. Každopadně díky Davide za nejlepší film roku 2014.

Most (2011) (seriál)

Vysoce nadstandardní krimiseriál s chytrou zápletkou, kterému ke konci první serie tak trochu dochází dech. Na druhou stranu i toto docházení dechu je mnohem dramatičtější než většina kriminálek na svém vrcholu. Za vyzdvihnutí stojí zejména autentická severská optika skrz kterou byl nahlížen i samotný děj. Divák se pak při některých momentech nestačí divit, co je mu podsouváno za správné a společensky únosné (např. politička, která chce zavést poplatky v knihovně je vlastně záporňák a to ani nemluvím o lidech, kteří si navzdory asi největšímu zdanění na světě dokázali vydělat- to jsou vlastně chodící monstra). Navzdory těmto rozdílům je jistě zajímavé si tímto společenským exkurzem projít. Hlavní postavy jsou opravdu neobyčejné a hlavně Saga je opravdu nezapomenutelná. (hodnotil bych 4,5 hvezičkami)

Chlapectví (2014)

Navzdory vražedné stopáži je Boyhood výjimečným snímkem, který ani na chvíli nezačne nudit. Jednoduchá/neakční zápletka má hluboký přesah v kterém se dost možná leckterý divák sám najde a připomene mu jak život postupně nezadržitelně plyne kupředu. Osobně jsem si celý film říkal, jak fantasticky zapracovali maskéři a jak výborně vybírali dětské/ pubertální herce, kteří si byli pobní jako vejce vejci. Zjištění skutečnosti, že se film natáčel během celého 12letého chlapectví Ellara Coltrana byl pro mne po skončení filmu velmi unikátní třešničkou na dortu, díky které si u mne snímek vysloužil i pátou hvězdičku.

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Ekologicka propaganda se vsim vsudy. Vsechny informace podavane tendencne a emotivne bez moznosti, aby si divak mohl utvaret vlastni nazor na vec. Dve hvezdy zejmena za nadherne vizualni zpracovani, mozna kdyby si to clovek pustil se zeslabenym zvukem bylo by konecne hodnoceni vyssi. Tohle se bohuzel neda nazvat dokumentem mozna spis drahou reklamou na greenpeace. Bohuzel vsak lidstvu vladne pokrytectvi a tak si pan moralni ekolog odsuzujici nabubrelost nasi spolecnosti patrne ani neuvedomuje, ze jen pri tvorbe tohoto pseudodokumentu a vsech tech preletech pravdepodobne vyprodukoval vetsi ekologickou stopu nez zvladne vetsina lidi za cely zivot.

Sousedská hlídka (2012)

Takova roztomila Stillerovska ptakovinka. Na tenhle styl filmu je treba se koukat s tak ztochu vypnutym mozkem...potom funguji skvele. Jak relax myslim dobra volba a par momentu (napr. fotograficke orgie) bylo vybornych.