Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

gudaulin

Třikrát a dost. Oživil jsem si slogan nekompromisních ctitelů morálky, kteří po 3. trestném činu jsou ochotni poslat kapsáře na doživotí, a aplikoval ho na sérii klasických bondovek. Říkal jsem si, že jestli má u mě kterýkoliv ze starých bondovských titulů šanci na úspěch, bude to právě Goldfinger se skutečně charismatickým padouchem a literární předlohou, kterou jsem četl jako teenager, a tudíž bych k ní měl cítit aspoň částečnou nostalgii. Jenže ouha, definitivně jsem si ověřil, že pro mě fenomén bondovek začíná být aspoň částečně zajímavý až se Zlatým okem. Tohle je neatraktivní, zastaralé, s dávno prošlou záruční lhůtou, kupodivu ale stále se skvělou pověstí. Holt síla značky dělá hodně. Celkový dojem: 40 %. ()

filmfanouch

James Bond v roce 1964 dostal svůj třetí film. Poprvé bez režiséra Terence Younga, kterého nahradil Guy Hamilton, opět se ovšem zvýšil rozpočet (tentokrát byl rozpočet 3 milionů dolarů, tedy trojnásobek Dr. No) a především až Goldfinger položil základy proto jak si dnes představíme ideálního Jamese Bonda. James Bond zde poprvé dostává své parádní působivé gadety, vůbec poprvé se projíždí v Aston Martinu a v součtu je Goldfinger vůbec nejenom nejlepší bondovka Conneryho éry, ale dost možná i nejzásadnější bondovka celkově, která na delší dobu vystavila směr, kterými se Bondovky vydali a víceméně položila základy pro nejvíc trademarků série, kdy následná většina padouchů, bond girl a poskoků hlavních záporáků zůstala víceméně podobná. Zároveň až zde také Sean Connery položil základy proto, proč je z mnoha důvodů dodnes brán jako nejideálnější ztvárnění Jamese Bonda. Goldfinger je určitě když už ne bondovskou nejzásadnější, tak určitě jednou z nejzásadnějších a především skutečně nejlepších a dodnes se jedná o stylovou ukázku toho starého akčního řemesla, které se ale neokoukalo dodnes. Goldfinger je vůbec první Conneryho bondovka, která neobsahuje organizaci SPECTRE a Bondův protivník Auric Goldfinger zde své činy koná zcela jen pro své vlastní účely. Filmové zpracování 7. Flemingovy knihy (Ian Fleming se premiéry 3. bondovky bohužel nestihl dožít a zemřel měsíc před ní) samo sebou obsahuje oproti knižní předloze několik změn, přesto ale eskapády tohle charizmatického a stylového akčního hrdiny zpracovává skvěle. James Bond se zde skutečně stává tou slavnou ikonou akčních filmů, jde o cestu, ke které měl nakročeno už u Dr. No i Srdečných pozdravů z Ruska a zde jí definitivně dosáhl. Režisér Guy Hamilton trochu opustil vítr realističtějšího zpracování Srdečných pozdravů z Ruska, zato ale skutečně natočil akční pecku, kterou si divák bude rád pamatovat a jejichž scény byť se na nich podepsal zub času fungují jako cool akční sekvence dodnes. Gert Fröbe byl sice ve své roli předabován, jeho záporák Auric Goldfinger ale hodně těží se samotného hercova zevnějšku a dodnes jde o jednoho z nejznámějších bondových protivníků. Egoistický záporák, který se sice Bondovi nemůže rovnat fyzicky, pro tyto účely má ale svého nohsleda Oddjoba, který má smrtící klobouk, jenž vás po zásahu zabije a debutující Harold Sataka skutečně působí jako člověk se kterým by Bond tentokrát mohl prohrát. Právě zde se položil základ pro kuriózní nohsledy a především ukázku toho typu padouchů, kteří po Bondovi jdou jako vyšší moc a jejich fyzické atributy dohání právě ti bouchači jako Oddjob. I Bond Girls tohoto filmu Shirley Eaton a a Honor Blackman naplnili ideály pro klasickou Bond Girl, která musí být především pěkná, ale zároveň nesmí být zbytečnou postavou. Bond Girls zde mají šanci zazářit a právě tyto dvě slečny by se i v seznamu půvabnosti umístili na hodně vysokých pozicích. Goldfinger je milníkem akčního filmu, který tak trochu zestárl v tom dobrém slova smyslu. Akční scény jsou akorát tak přepálené a šílené, laserová scéna je dodnes parádní a celé finále je jednoduše skvělý. Goldfinger prostě dodnes slouží jako ideální příklad bondovky v nejklasičtějším významu termínu. Jen je tak trochu smutné, že režisér Guy Hamilton se k bondovkám poté vrátil ještě třikrát (ve filmu Žít a nechat zemřít představil Bonda v podání Rogera Moorea) a v případě Diamantů jsou věčné nebo Muže se zlatou zbraní se bohužel dá zase naopak mluvit o jedněch z nejslabších bondovek. Přesto právě Hamilton položil pro ideální bondovku základy a proto dost možná skutečně patří mezi nejvýznamnější jména celé série. A navíc má ten film ty úžasné úvodní titulky se stejnojmenným songem od Shirley Basseyové, který patří mezi nejlepší bondovské songy historie. Goldfingera je prostě nutno si pamatovat! () (méně) (více)

Tosim

Koho by to před patnácti lety, když jsem Golgfingera poprvé viděl, napadlo, že se ze mě v podstatě stane bondovský fanoušek. Zásluhu na tom mají hlavně bondovky s Danielem Craigem, ale určitě se na všechny bondovky zpětně podívám a přehodnotím je - přesně jak se to stalo s Goldfingerem. Díval jsem se na nevalný rip s dabingem, z jiných než "studijních" účelů a i v těchto otřesných podmínkách jsem nestačil zírat, jak skvělý snímek to je, přesně jak většina zdejších uživatelů píše. Já bych obzvláště vypíchl hudbu Johna Barryho. Nic hudebně kongeniálnějšího k Bondovi nikdo nesložil, až do příchodu Davida Arnolda - a počítá se to až do osmdesátých let. 100%!!! ()

Webb

Má první zhlédnutá Conneryovská Bondovka a trochu zklamání že se moc vysoko nad průměr nevyškrábala. O Bond začátcích jsem ledacos slyšel, často jsou považovány za nejlepší, Goldfinger mě ale v tom tvrzení nepřesvědčil. Přímočarý příběh, akčních scén je tu málo a nejsou až tak dobře zvládnuté. Connery je ale celkem sympaťák a na další 007 s ním se budu jen těšit. ()

Javert

Tak tohle je jedno z nejlepších špionážních dobrodružství, co kdy bylo natočeno. Goldfinger překonává všechny ostatní bondovky především skvělým scénářem (ještě by Ian Fleming:) ), svižnou režií, nápaditými postavami (Oddjobův klobouk bych taky chtěl, škoda že ho neprodávaj Vietnamci...) a skvělými hereckými výkony. Vrchol pak tvoří vynikající soundtrack a uchu lahodící ústřední melodie písně Goldfinger. ()

• Pozlacená Shirley Eaton (Jill Masterson) z filmu se v listopadu 1964 objevila na obálce časopisu Life. (džanik)
  • Harold Sakata (Oddjob) je strieborným olympijským medailistom vo vzpieraní, vo váhovej kategórii do 82 kg. Medailu získal na olympiáde v Londýne 1948. (tiradentes)

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)