Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

Ukázka z filmu

Lima

007__č.8__Film sice obsahuje pár vychytaných scén (krokodýli, honička ve člunech), ale ty nejsou do příběhu zakomponovány tak, aby vytvořili kompaktní podívanou, která nebude nudit a celek nebude působit tak zmateně. Osobně považuju Hamiltona za jednoho z nejslabších bondovských režisérů (vyjma jeho Goldfingera). Ale s uspokojením lze říci, že postava agenta 007 získala po Connerym důstojného následovníka. A buranský seržant Pepper mně se svým přehráváním neskutečně iritoval. ()

Psema

Jedna z nejslabších bondovek. Vážně netuším, co si o tom mám myslet. Berou to vážně nebo je to jen nadsázka? Tahle věta my celou dobu vrtala hlavou, jelikož některé momenty vyloženě hrají na temnější strunu, jako tomu bylo u některých filmů s Connerym. Ale některé části už jsou ovlivněny nasazením nového agenta, Moorea. Na tom je znát, že si zatím hledá svojí pozici v bondovském světě a tak trochu neví, jestli by radší vtipkoval nebo hrál vážnou hru. Osobně mu tvrdou polohu nevěřím ani za mák, zato v komické nadsázkové roli mu oblek skutečně sedí. Dalším zklamáním je neschopnost režiséra Hamiltona vytvořit jakés takés napětí. Scéna s krokodýli je jediná, která stojí za zmínku. Taková honička na člunech je i přes svoji délku velmi nevýrazná a stejně jako většina snímku dost nudná. Od režiséra Goldfingera tedy velké zklamání. ()

luka4615

007-8 James Bond dostál změny v podobě charismatického Rogera Moora, který je pro tuto legendární postavu více než důstojnou náhradou. Co se příběhu týče, opět zde dostaneme kvalitní špionážní podívanou, která je tentokráte okořeněna o skvělého antagonistu a jeho motivace. A na samotný závěr zde musím zmínit nádherné vozidlo 1973 Chevrolet Corvette 'Corvorado' Superfly Custom Dunham Coach a samozřejmě i výtečně nasnímanou lodní sekvenci, která je díky jistému šerifovi i neočekávaně vtipná. (HBO GO) „He always did have an inflated opinion of himself.“ ()

Segrestor

Když Roger Moore vtrhnul do Harlemu, vypadal jako pan Tau na pionýrském táboře a měl jsem chuť to zabalit. Ale dobře jsem udělal, že jsem chvíli počkal. Dočkal jsem se skvělého a právem kultovního bijáku plného roztomilého oldskůlu, černochů, woodoo a anglického stoicismu. Roger "Ken" Moore v prvním ztvárnění Bonda byl vynikající a zhostil se nelehkého úkolu na jedničku. Film má dobré tempo, které graduje honičkou ve člunech na řece plné krokodýlů. Ač je film silně tendenční, z dnešního hlediska je spíše kouzelný právě tím přehnaným tzv. černošstvím. Ať už komikou (woodoo pseudokult, pohřební pochod, Šepták, Kananga a Tee Hee) nebo problematikou (opiová pole, newyorkské gangy a politika). Jednoznačně vynikající bondovka, která stojí za doporučení. Navíc s vynikající hudbou a předvším úvodní znělkou. ()

Enšpígl

Na plac nastoupil nový Bond... James Bond v podání Moorea.....Rogera Moorea a nástup je to vskutku famozní. Klukovského rošťáka s anglickým humorem vystřídal klidas s cynickými hláškami. Svou misi pradoxně začíná tam kde i Sean Connery tedy na Jamajce, bohužel už nám tam neleze z moře krásná Ursula Andress, zato nám tam nalezlo spoustu vyznavačů kultu Voodoo a je třeba aby to 007 vyřešil a mohli se tam vrátit krásný holky v bikinách a ne aby tam oxidovali sráči s hadama,kartama, hrobama , podřízeljma slepicema a bůh ví čím ještě. A Akce může začít a byla dobrá, moc dobrá, zaporák byl taky zdatnej soupeř z řad černošské populace a Bond girl ?? Tu jsem měl tehdenci chránit i z mé postele,aby mohla žít , byla by škoda nechat tuhle bondovku zemřít. ()

• Tvůrci se obávali, aby nebyl Roger Moore fanoušky přijat jen jako napodobitel Seana Conneryho (což se stalo u George Lazenbyho), proto se z něj snažili udělat trochu jiného Bonda. Mooreův Bond například nepije martini s vodkou, ale whisky, nenosí klobouk a místo cigaret kouří doutníky. Poté, co se Moore v roli Bonda v následujících filmech zabydlel, některé staré Conneryho atributy se zase vrátily. (Colonist)
  • Ve filmu nikdy nezazní skutečné jméno Solitaire (Jane Seymour). V knize je prozrazeno, že se jedná o Simone Latrelle. (Žralok)

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto