Notting Hill (1999)

Treba povedať, že je to len stokrát vyžutá variácia Pretty Woman, akurát v opačnom garde. Nestála by za reč, keby ju komediálne neťahal dopredu Rhys Ifans. Teda, to je týpek, len čo je pravda!

Všechno co mám rád (1992)

Aké by to bolo fajn, keby všetci rozprávali len vtedy, keď majú. A ako radi by sme mali ženy, ktoré rozprávajú len to, čo majú. Ako v tomto filme. Šulíkova predzáhradčina so všetkým, čo k jeho poetike patrí.

Lovcova noc (1955)

Americký svet bol svetom oddanosti tradičným pravidlám a tá oddanosť bola niekedy poriadne slepá. Kto z nás však netúži po pravidlách? A kto z nás pochybuje o tom, že chaos v duši je ideálnou pôdou pre ešte väčšie krviprelievanie? Btw, nebola to práve žena ukotvená v poriadku, ktorá zachránila maličkých? Tento film je lahôdka. Zákusok plný fantastických obrazov.

Zlo mezi námi (2003)

Postaviť sa proti zlu je veľkým víťazstvom ducha, ale málokedy víťazstvom vo formálnych pravidlách hry. V tom sa film mýli. Najväčšmi však vadí to, že súboj dobra a zla sa odohráva v nevykreslených, plytkých postavách. Dobrí aj zlí sú príliš statickí, najmä u "zlých" nevieme nič o príčinách ich konania a nič sa ani nedozvieme. To je nedôsledný, odfláknutý postoj ku podstate Zla. Tieto deficity robia z filmu skôr zručne natočenú rozprávku. Žiaden Kieszlowski sa nekoná, šťastné konce totiž nie sú o živote. Dávam medzi 3 až 4, najmä kvôli veľmi dôležitej téme a inak dobrému spracovaniu. Tento film je - dobrý.

Před deštěm (1994)

Ak vám na celé desaťročia zakážu riešiť spory, ktoré sú pre vás podstatné, čo z toho môže vzísť? Podstata nenávisti na Balkáne spočíva práve v dusení odlišnosti. Veľmi presvedčivý film.

Země nikoho (2001)

Snaha presvedčiť o tom, že vojna nikdy nič nevyrieši, je síce dojemná, ale zavádzajúca. Táto vojna, tá totiž vyriešila veľkú časť sporov na Balkáne. Dalo sa jej však vyhnúť? Dalo sa zabrániť rozpútaniu všetkých tých svinstiev, ktoré vzišli aj zo samotného dopytu národov? Žiaľ, film sa príčinám vojny s katastrofálnymi dôsledkami vôbec nevenuje, v porovnaní s "Pred dažďom" naozaj nemá čo povedať. Takto je to, žiaľ, "len" veľmi vydarená satira na úlohu jednotiek UN v konflikte. Nie je to na Oscara dosť málo?

Přání smrti II (1982)

Obdivuhodná Bronsonova muška, s ktorou triafa na desiatky metrov všetkých a jeho nikto. Ale aspoň sa film na nič nehrá, k čomu zvyknú béčka občas inklinovať.

Kdo je Cletis Tout? (2001)

Ani krimi, ani detektívka, ba ani thriller nie. Iba čistokrvná zábava, prácička s množstvom originálnych nápadov.

Bony a klid (1987)

Vekslácky biznis bol jeden z dôsledkov utopickej predstavy komunistov o tom, že ak ľuďom odoberú slobodu podnikať, nebudú medzi nimi vznikať sociálne rozdiely. Výsledok bol presný opak. Vekslák je elitný výrobok komunistov. Škoda, že po 1990 nenatočili dobrý film o tom, ako títo ľudia využili dobré kontakty s komunistami a prevzali obrovský majetok za pár korún. Olmer sa nebál a film sa stal kultom. Celkom oprávnene.