• Pohádka

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Jedna z nejlepších bondovek se Seanem Connerym a pro mne nepochybně patří do TOP 3 bondovek vůbec ! Vynikající zápletka, film sice není dvakrát akční podívanou, ale to není skoro žádný snímek s agentem 007 ze 60.let, jedná se spíše o špionážní záležitosti. Ale to ničemu nevadí. Daniela Bianchi sice na mě nezapůsobila tolik jako Ursula Andress v Doktorovi No, ale kladný dojem vyrovnal záporák Robert Shaw. Srdečné pozdravy velmi ze široka navazují na první bondovku, setkáme se poprvé s Q, který nás pak provází celou sérií, ale také se zločincem Blofeldem, který zde i v Thunderballu bude před námi skrývat svou tvář, aby ji v Žiješ jenom dvakrát odhalil pomocí herce Donalda Pleasence. K filmu vznikla velmi krásná romantická písnička, která se jmenuje stejně jako tento snímek ( u většiny dalších bondovek až na světlé výjimky tomu tak bylo vždy ). Nejvíce vzpomínám z tohoto snímku na přestřelku v cikánském táboře, ale také na grandiózní před-finále v expressu, kde Bond zápasí s najatým vrahem Grantem. Opravdu vyvedené !

Dr. No (1962)

Bondovky se Seanem Connerym se ke mně dostaly až po té, co jsem viděl všechny "moorovky", které mne uchvátily. Tehdy v kinech teprve promítali Brosnanovo "Zlaté oko", k bondovkám z let 1987-1995 ( a i k pozdějším ) jsem si vypěstoval kladný vztah teprve nedávno. Dnes se na bondovky s odstupem času dívám trochu jinak, ale Doktor No pro mne zůstává patrně nejslabší z "conneryovek". Je to spíše taková detektivka, fenomén agenta 007 byl tehdy v plenkách, těžko se to srovnává s jinými díly ze série, které navíc také vznikly v úplně jiné době. Doktor No je vcelku dobře udělaný špionážní film, který plyne sice pomalu, ale i tak může oslovit i některé z mladších diváků, kteří se k bondovkách teprve dostávají nebo nedávno dostali. Spíše to ale budeme vnímat nostalgicky a protože tam hraje Connery, budeme říkat, že je to dobré. Ve skutečnosti t na mě ale působí celkem nudně a film má možná zbytečně rychlý závěr. Za zmínku nepochybně stojí i Ursula Andress, půvabná lovkyně mušlí. Na diváka to nejlepší z bondovek se Seanem teprve čeká...

Old Surehand (1965)

Pro mě jedna z nejméně povedených mayovek. Postavu Old Surehanda jsem nikdy neměl moc v oblibě, ale ve filmu Mezi supy mi nijak zvlášť nevadila. Nechápu počínání tvůrců, kteří v Old Surehandovi odsunuli postavu Vinnetoua na vedlejší kolej. Nehledě k tomu, že v první třetině filmu se s ním vůbec nesetkáme ! Tvůrci si zřejmě slibovali od tohoto snímku více, po filmech Mezi supy a Petrolejový princ měla přijít trilogie s názvem Old Surehand ( všimněte si titulků, kde je napsáno Old Surehand – I. díl ), ale k té už ( naštěstí ) nedošlo. Upadající sérii nezachránil ani film s Old Firehandem, ale příjemně ji zakončil Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti. Surehand je občas trochu nesympatický, s Vinnetouem jedná spíše jako s nějakým „starým brachem“ odněkud z hospody a postava Old Wabbla není podle mého soudu dobře napsaná. V knížce jde o zápornou postavu, ale na filmovém plátně z ní udělali blbečka, který je tam spíše na obtíž. Ani finále není nijak zvlášť povedené, film postrádá napětí.

Vinnetou a Old Firehand (1966)

Celkem slušný western, kdyby nešlo o film s Vinnetouem, možná bych dal o jednu hvězdu více. Vinnetou je zde opět na vedlejší koleji ( jako v Old Surehandovi ), škoda. Firehand je mi sympatičtější než Surehandova postava, ale přesto jde o slabší mayovku. Byť některé bojové scény jsou napínavé a hudba je vynikající. Za povšimnutí stojí postava, kterou hraje Rik Battaglia, ve všech ostatních mayovkách hrál vždy padouchy, zde je za klaďase. Tvůrci si zřejmě mysleli, že upadající sérii oživí vzkříšením mrtvé Nšo - či. Nepovedlo se a mayovky pomalu, ale jistě spěly ke svému konci.

Boot Hill (1969) odpad!

Horší film s B.Spencerem a T.Hillem jsem snad neviděl. Asi jsem čekal něco jiného, ale byla to hrozná nuda.

Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993)

Vynikající komedie s R.Williamsem, který opět dokazuje, jak výjimečný je to herec. Pokud někomu vadí jistá dávka sentimentu a konec, hrající na emoce diváka (i na ty moje), musí odsoudit celý žánr americká rodinná komedie. V rámci svého žánru je Táta v sukni luxusní a v tipnou podívanou. A Viktor Preiss v české verzi je naprosto nepřekonatelný a vtipný !

Expres foto (2002)

Výborný thriller, Robin Williams mě mile překvapil, mám rád jeho filmy.

Vůně ženy (1992)

Velmi zajímavý film, snad jen mohl být o půl hodinu kratší, byl by svižněšjí. Takhle jsem u televize občas lelkoval, neboť už mi nějaké scény přišly zdlouhavé, ale to je možná můj problém. Překvapil mě O´Donnell, kterého jsem předtím znal jen z Batmana. Al Pacino jako vždy výborný. Oscara si zasloužil právem. Stejně jako u jiných Pacinových filmů má i tento grandiózní finále. Neznám špatný film s Al Pacinem, někdo ano ?

Insomnie (2002)

Díky tomuto napínavému thrilleru jsem se přes Robina Williamse dostal k Al Pacinovi, který mne zde doslova uchvátil. Skvěle zahrál postavu inspektora, který nemůže spát. Jde o remake tuším, původní norský snímek jsem neviděl, nemohu porovnávat. Když jsem film shlížel poprvé, velmi jsem se těšil, jak uvidím Williamse hrát vraha, nebyl jsem do té doby na to u něj zvyklý. Nebyl jsem rozhodně zklamán. U finále jsem ani nedutal a takový konec jsem nečekal. Musím dát pět hvězdiček za to úžasné napjetí, strhující herecké výkony a grandiózní finále. Děkuji za tento film.

Pouic Pouic (1963)

Pouic Pouic je komedie, která v podstatě nastartovala Funésovu kariéru. Ale samozřejmě daleko větší úspěchy přišly až později s Fantomasem a Četníkem. Na Jiřího Krampola jsem si už zvykl, ale přiznávám, že když jsem ho slyšel poprvé dabovat Funése, byl jsem zklamán. Ale člověk přivykne ledasčemu. Nicméně Pouic Pouic je příjmemná oddychová komedie, není to jen rarita pro skalní fanoušky a sběratele Funésových snímků.