• Western

Železná maska (1962)

Sebeparodický dobrodružný historický film, který nevím jak tenkrát, ale dnes už potřebuje vstřícně naladěného diváka, protože těch scénářem připravených náhod, aby se mohlo nějak aspoň trochu smysluplně hrát dál, je tu přece jen příliš. Kdo má rád vážněji pojaté Maraisovy role v podobných filmech, bude poněkud vyveden z míry. Ale dá se to přijmout.

Spartakus (1960)

Já jsem z tohoto filmu spíše zklamaný, víc, než linie dějová linie Spartakova, která mi přišla poněkud nevýrazná, mě zaujaly intriky v senátu. Výborný byl Peter Ustinov a samozřejmě Jean Simmons. Takže nakonec kvůli nim nechávám čtyři hvězdičky.

Černobílý svět (2011)

Dobrý, ale trochu přeceňovaný film. Stejně jako kniha.

Panství Downton (2010) (seriál)

Pěti hvězdičkami hodnotím první sérii. Druhá série už je slabší, což je dáno zejména tím, že příběh, který byl na počátku po všech stránkách originální a zajímavý, už se jenom natahuje a opakuje. Kouzlo nového pominulo a je z toho další nekonečný seriál.

Řetěz (1981)

Ve své době jistě originální film, kterému ovšem škodí herecké obsazení. Nevím, jestli šlo režisérovi o co největší autenticitu, ale mně to obsazení trochu iritovalo.

Smrt talentovaného ševce (1982)

Sympatická detektivka s příjemnou atmosférou a výborným výkonem Jiřího Kodeta.

Pes Baskervillský (1959)

Zajímavé zpracování, ale já musím podotknout, že dávám přece jen přednost dalším verzím, které jsou věrnější literární předloze.

Jamaica Inn (1939)

Je pravda, že tím, že pointa, tedy, kdo je mužem v pozadí, se prozradí už na začátku, film přichází o mnoho napětí, ale i bez toho je tato zjednodušená románová adaptace působivou romanticko dobrodružnou podívanou. A když vezmeme v úvahu rok výroby, řekl bych, že ve zkoušce času velmi dobře obstála.

Bílá tma (1948)

Velmi povedené válečné drámo, kterému z dnešního pohledu poněkud ubližuje patetický závěr. Inu, točilo se to pár let po válce.

Země mustangů (1976)

Pěkný rodinný film o přátelství a o přírodě určený myslím hlavně dětem, ovšem spíše asi těm z 80. let.