• Western

Pokrevní bratři (1975)

Když jsem to tak sledoval, říkal jsem si, tak jste se chlapci chtěli odlišit od mayovek a točili jste filmy, ktreré by více, jak jste si mysleli, odrážely skutečný příběh indiánů, až jste skončili u mayovek. Ale ono to vypadá jako mayovka, vyvíjí se to jako mayovka, ale pak to bere jiný směr. Já jsem o tom filmu měl určitou představu, protože jsem to viděl jako dítě v kině, pak jako dospělý v televizi a vím, že se mi to líbilo. Pak jsem si přečetl hodnocení na csfd, které mě docela zarazilo. Tak jsem se na bratry podíval znovu. A mohu konstatovat, že vůbec nechápu tu velkou zášť, kterou zdejší hodnotitelé tak okatě projevují v souvislosti tímto filmem.

Synové Velké medvědice (1966)

Zmařená příležitost, což mne mrzí tím víc, že na tomto filmu dělali naši filmaři. Scénář byl příšerný, byla v něm spousta kiksů, zbytečně zkratkovitých scén a nelogičností. Přitom látka sama dávala dobrý základ pro solidní film a ne pro tuto nudnou slátaninu. Prostě to totálně zpackali. Takže když se na konci po neuvěřitelně naivní honičce takřka zastřelený figurant (ve Vinnetouovi hrál jen křoví, asi věděli proč) Mitič v dalším záběru objeví svěží, odpočatý a v takové formě, v jaké nebyl po celý film a vystřílí z jedné pistole celou bandu pronásledovatelů, nezbývá už divákovi snad nic jiného, než se rozesmát. Ale je to smutný smích. Ty emoce měly být na konci úplně jiné. Je to velká škoda.

Ulzana (1974)

Po Apačích je to bohužel slabší. Člověk má pocit jako by se tak trochu díval znovu na to samé. Navíc je to dost pomalejší. A ještě víc, než u Apačů mi tu vadila papírovost postav. Oni jsou jako bez života, bez emocí. Ulzana je v podstatě jen manekýn, v prvním filmu mu zabili manželku, on ani nemrknul, říkal jsem si, dobře, asi ho to s ní už nebavilo, vyvraždili celý kmen, také vypadal, že to bere pragmaticky jako dějinnou nutnost, teď tady měl zase ženu, dostala dokonce velký prostor, ale on se k ní choval jako k rekvizitě. To je pak těžko chtít po divákovi, aby prožíval příběh s hlavním hrdinou. Ale možná je to jen můj dojem. Viděl bych to tak na 50%.

Apači (1973)

když vidím ta odsuzující hodnocení, musím se soudruhů z NDR zastat. Ten film není tak špatný. Já jsem to také viděl jako dítě a také jsem k tomu teď přistupoval s obavami. Ale byly liché. Film se mi líbil, místy i hodně. Rozhodně si nezaslouží tak mizerné hodnocení a povýšenecké odsudky, které se nejspíše opírají o zemi výroby a dobu výroby. Já myslím, že to je právě naopak třeba ocenit. Na to, kde ten film vznikl, kdy vznikl, je to dobře odvedená práce. A ty exteriéry jsou docela realistické, to je třeba rovněž ocenit. Možná bych tomu nedal celé čtyři hvězdičky, ale tady musím přisadit, abych trochu vyvážil hodnocení "odborníků".

King Kong (2005)

Úžasná podívaná. Měl jsem z toho obavy, protože ohlasy nebyly zrovna obdivné, ale nakonec jsem byl příjemně překvapen. Bylo tam několik věcí, které byly trochu přitažené za vlasy, ale pokud bychom to chtěli pitvat z tohoto hlediska, museli bychom to strhat celé, protože to je celé mimo realitu. Takže já jsem se prostě nechal bavit. A bavil jsem se dobře. I když možná zbytečně dlouho.

Rána deštníkem (1980)

Je to mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Člověk se u toho pobaví, ale ne tak moc, jak by čekal. Není to úplně ono, je to takové, jako by už jednou ohřívané. Ale Oury a Richard u mne mají protekci.

Tři dny Kondora (1975)

Výborný thriller ze staré školy. Spojení Redford - Pollack obvykle velmi dobře fungovalo. Tento film to jen potvrzuje.

Faraon (1965)

Já mohu pouze stručně konstatovat, že mě to nebavilo. Bylo to zdlouhavé a bez jiskry. Možná jsem měl velká očekávání.

Bourneovo ultimátum (2007)

Paráda. Ale čtvrtý díl už bych nedoporučoval točit. Když se nad tím tak zamyslím, tak je to vlastně pořád to samé. Jen jedna velká honička, byť zatraceně rafinovaná a zatraceně dobře natočená. Ale i to jednou začne nudit, když se to pořád dokola opakuje.