• Western

Piti Piti Pa (1970)

Co se dá s takovým scénářem udělat? Rozhodně ne dobrý film. Jen kvůli své slabosti pro Funése, který se tu skutečně velmi snažil a podával i fyzicky velmi náročný výkon, dávám tři hvězdičky.

Ztracené (2003)

Podle mne výborný western s thrillerovým nádechem a mimořádně zdařilou kamerou. Přesvědčivý doklad, že tento žánr nám stále má co nabídnout.

Apocalypto (2006)

Jsem zmaten. Film byl charakterizován jako velkolepé dílo o zániku mayské civilizace. Nic takového tu ovšem není. Je to čirý dobrodružný film. A kupodivu dobrý. Já jsem čekal nějakou hrůzu, podíval jsem se na to víceméně ze zvědavosti. A bylo to fajn.

Roztržená opona (1966)

Něco tu nehraje, ale ta chyba je ve scénáři. Ten příběh jako celek není dokonalý, zápletka je pochybná (fandit někomu, kdo jde druhému ukrást jeho objev moc nejde, i když ho hraje Paul Newman), ale jsou tu některé výborné scény a celkově se to dá vzít, když má člověk slabost pro Hitchcocka.

Nový svět (2005)

Tohle je vyprávění obrazem a hudbou, za občasného doprovodu slova. Podle mne velmi působivý film. Originální ztvárnění neoriginálního námětu, které může být pro diváka, který očekává něco, co dobře zná, zklamáním. Takže doporučuju nic nečekat a jen se nechat nést na nečekaně poetické vlně tohoto zvláštního (v tom dobrém smyslu) filmu.

Drž hubu! (2003)

Francis Veber a jeho styl humoru mi naprosto vyhovuje. To jsou filmy, u kterých bývám dokonale spokojený. Jejich chybou ovšem někdy bývají konce, které jsou buď nijaké, nebo nedopracované. I tady je konec kaňkou na kráse. A konec bývá u filmu bohužel velice převelice důležitý. Proto nemohu dát plné hodnocení, ale jen 90 %.

Dr. No (1962)

Tohle je pro mne pravá bondovka.

Teherán 43 (1981)

Někdy je mi hvězdičkové hodnocení úzké. Tahle historka o nepovedeném atentátu a jeho dozvucích po pětatřiceti letech je tak na sedmdesát procent. Způsob vyprávění je docela rafinovaný, ale aby byl dostatečně působivý, potřeboval by dodat více dynamiky, místy to působí poněkud utahaně. Ale tady je třeba brát v úvahu, že je to starý film, dnes jsme zvyklí na poněkud svižnější styl. Co mě nejvíce iritovalo, byly ty jejich masky. To je pro sovětské filmy typické, třicetiletý herec hraje sedmdesátiletého a je tak nemožný, že je to až směšné. Tohle pak film docela shazuje. (Spravedlivě musím ale uznat, že Noodles v Tenkrát v Americe vypadá stejně, a tomu filmu jsem dal plný počet. Takže se musím ve své kritice trochu držet zpátky, abych byl objektivní.) Když jsem v titulcích viděl jméno Alaina Delona, čekal jsem, že bude hrát poněkud aktivnější roli, ale jeho přítomnost ve filmu je pouze dekorativní, Rusové si to odehrajou sami. Možná to mohlo být trochu kratší. Jinak celkem fajn, pokud na to máte chuť.

Miss Potter (2006)

Mimořádně milé pokoukání. Po všech stránkách.