• Western

Jesse James (1939)

Tyto nekritické životopisy je těžké nějak komentovat. Všichni cítíme, že to asi ve skutečnosti bylo s Jesse Jamesem trochu složitější, tohle představení bylo příliš pohádkové, idylické, černobílé (ač barevné), podobně jako když Vávra točil husitskou trilogii. Pěkné barevné obrázky z národní historie, čítankově jednoduchý příběh o jasně rozlišitelném dobru a zlu. Samozřejmě s příslušnou dávkou patosu. Co s tím má divák dělat. Buď to po pěti minutách vypne, nebo přistoupí na hru a spokojeně to dokouká. Může přitom dělat i něco jiného, protože mu vlastně nic neunikne, příběh se bude sunout vpřed v důvěrně známých kapitolách. Na konci se jen ujistíme, že zrádný Robert Ford zastřelí nebohého Jesseho zezadu ve chvíli, kdy bude sundávat ze stěny obraz. A pak už si jen uděláme čárku, že jsme zhlédli další klasický snímek. Patrně už ale bude jen málo těch, kdo budou netrpělivě vyhlížet, kdy bude televize tento film opakovat.

Taxi 4 (2007)

Je to skutečně sestup. S přemáháním to ještě nechám na třech hvězdičkách, ale upozorňuju tvůrce této série, že pokud natočí další díl, který bude ještě slabší, půjdu už s hodnocením dolů. Doufám, že si to vezmou k srdci.

Rafťáci (2006)

Smál jsem se celou dobu. Dobrovolně a rád. Asi to nikdy nebude klubový film, ale myslím, že o to nikdo z tvůrců ani neusiloval. Podle mě jim vyšel úmysl natočit oddechový film, při kterém se budou diváci dobře bavit. Alespoň já jsem se bavil.

Staré báje vikingů (2003)

Gratuluji Polákům. Jednak k tomu, že mají o čem (nebo podle čeho) točit tyhle nádherné historické filmy, jednak k tomu, že je pak skutečně dobře natočí. Já jsem byl tak vyhladovělý po podobném filmu, že jsem Starou báj jenom hltal. Možná to není úplně stoprocentní, ale já v tomto případě rád půl hvězdičky přidám. A protestuji proti českému distribučnímu názvu, který je zcela mimo. Proč to nešlo nechat pod původním názvem?

Účastníci zájezdu (2006)

Zdálo se mi to dlouhé, ospalé. Přivítal bych svižnější tempo. Na druhou stranu musím přiznat, že ten film byl hlubší, než jsem čekal. Nebyla to prvoplánová komedie. Ovšem, jestli si ho ještě někdy pustím, nedokážu teď říci.

Tanec na vlnách (1997)

Je to dobrá oddechovka na víkendové odpoledne, mám rád ty dva staříky a jejich humor. Tady se zvlášť vyřádil Walter Mathau. Ale musím uznat, že ty tři hvězdičky by mohly stačit. I když musím na druhou stranu také připustit, že rozumím tomu, když někdo dá čtyři. Záleží to na náladě. Někdy se film do ní trefí víc, někdy méně.

Neporažení (1956)

Válečná fantazie z naší nedávné historie. S místeckou přestřelkou ze dne 14. března 1939 to nemá mnoho společného. Odpor místecké posádky autory pouze inspiroval, v žádném případě se nejedná o nějakou rekonstrukci. Pokud ale je divák ochoten nebrat v potaz, že se jedná o vlastně smyšlený příběh, dočká se docela působivého dobového válečného filmu. Vedle toho, že je snímek dobře natočen, je ale třeba se ještě vyrovnat s ideologickou stránkou, která jej poněkud zatěžuje. Vykreslení trojlístku velících důstojníků jako slabocha, opilce a kolaboranta a značné zveličení role desátníka komunisty, s nímž se velitel posádky radí, co má dělat, to jsou příklady momentů, které filmu škodí.

Wasabi (2001)

Mně to ohromně sedlo, smál jsem se takřka po celou dobu. Připouštím, že to není zrovna filmový klenot, ale jako oddechovka to je výborné.

Prokletí králové (2005) (seriál)

Tohle se nepovedlo. A to po všech stránkách. Sám se divím, že jsem vydržel odsledovat všech pět dílů, navíc, když to bylo v tak nesmyslně pozdním čase. Ale chtěl jsem to vidět celé, abych to mohl spravedlivě hodnotit. Takže mohu prohlásit, že tento kulisový seriál byl toporný, ne příliš zajímavý, vlastně trochu nudný. Celkem předvídatelně jsme postupovali od jedné mrtvoly ke druhé, scéna připomínala naše inscenované pohádky. Jsem docela zklamán. 50%

Jak byl dobyt Západ (1962)

Já myslím, že někdy můžeme přiznat, že se něco nepovedlo. Tento film, od kterého jsem si docela dost sliboval, je pro mne největším westernovým zklamáním, jaké jsem zažil. Obdivuji všechny, kteří se vydrželi dívat do konce a ještě od televize odcházeli spokojeni. Já jsem to to viděl na dva díly, protože jsem to prostě nevydržel.