• Western

Zločin v šantánu (1968)

Tento film je strašně uspěchaný, jedna scéna střídá rychle jinou, ani se nenadějeme a už je konec. Chtělo to zpomalit, sem tam scénu protáhnout, posečkat, nechat doznít. Kdyby ten film byl o deset minut delší, byl by lepší. I tak ho mám ale rád. Navzdory tomu, že pan režisér se k němu moc nehlásí, není to špatný snímek.

Podzim Cheyennů (1964)

Dle mého názoru byla ve filmu zcela nadbytečná scéna s Wyattem Earpem. Bez této scény, která tu působí rušivě, by se příběh naprosto obešel, film by se zkrátil a získal několik bodů navíc. Je to zajímavý snímek, označení western tu není úplně výstižné, spíš to je historický film, i když ve westernovém balení. Jsem si vědom toho, že čtyřmi hvězdičkami mírně přidávám, spíš je to na 70%.

Hrdinové a zbabělci (2007)

Má to dobře vystavěný scénář, je to velmi dobře natočené, má to správnou délku, dobré herce.. přesto se mi nějak zdá, že tři hvězdičky jsou tak akorát.

Jak se krotí krokodýli (2006)

Bohužel, tohle se opravdu nepovedlo. Úmysl byl zřejmě dobrý, ale výsledek zůstal daleko za očekáváním.

King Kong (1933)

Na svou dobu to musel být obrovský zážitek. Já úplně vidím, jak slabší povahy utíkají s vyděšeným výrazem z kina. Jako když v těch prvních filmech najížděl z plátna na diváky vlak.

Vlna (2008) (TV film)

Je to dobrý film, ale má své mouchy. Hlavní problém je v rozdělení na tři díly. Bohatě stačily dva. (Nebo se z toho měl udělat film pro kina a ne televizní série). Celé by to bylo sevřenější, vypustily by se zbytečně opakované, či nadbytečné scény, celý příběh by se zbavil určité kostrbatosti. Jinak to je po formální stránce rozhodně televizní nadstandard. Svoboda se po zbytečně dlouhé pauze v devadesátých letech výborně chytil a rozhodně má na to, aby v žánru udělal ještě kus dobré práce. Chtělo by to jen dokonalejší scénář. Takže 70%.

Tahle země není pro starý (2007)

Z filmu mám stejný pocit jako z knihy. Obojí se přeceňuje. Přesto to má něco do sebe. 70%

Lekár umierajúceho času (1983) (seriál)

Já jsem se na to strašně těšil a pak jsem těch pět dílů doslova odtrpěl. Zub času se na tomto seriálu podepsal velmi nemilosrdně. Styl, jakým se točily televizní seriály před čtvrtstoletím, už je dnes hodně překonaný. Je to příšerně zdlouhavé, nudné, a s tou proklamovanou výpravností to také není nadvakrát. Mrzí mě to, ale dávám tři hvězdy, a ještě podotýkám, že kniha je lepší (i když vznikla až po scénáři).

Přepadení (1939)

Až do přepadení indiány výborný film. Film tady graduje a závěr už je jaksi do počtu. Když už zkrátka Ringo do toho Lordsburgu dojel, musí ještě vyřídit ty Plummerovic lumpy. Tato část už působí jen jako přídavek, nemá tu sílu jako prvních osmdesát minut. Je to samozřejmě čistě subjektivní dojem. Proto ty čtyři hvězdičky. Jinak musím dodat, že tady je docela snesitelný John Wayne, který ještě nevypadal jako strejda, takže se mu ta role dala věřit. Takže suma sumárum jedná se o velmi příjemné překvapení, s ohledem na stáří filmu jsem se totiž obával, že budu koukat jen na povinnou nudnou klasiku. Obával jsem se zbytečně.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Škoda toho konce, mohlo to být za pět hvězdiček. No, vlastně jsou tam problémy dva. Když se dá Ben Wade nesmyslně zatknout a když se dá Evans nesmyslně zastřelit. To jsou scény bez logiky. Když už si scénárista přál, aby to takhle bylo, měl to režisér nějak věrohodně natočit. Takže ještě jednou škoda.