Horší než smrt (2007)

Príjemná bláznivo-absurdná komédia, ktorá by v inej krajine skĺzla do viac-menej trápneho gýča, ale v Anglicku sa s takýmito námetmi vedia fantasticky vyhrať, výborní herci, nadávky sú tam, kde majú byť a pôsobia vznešene, ani fekálny humor neurazí a neznechutí, proste pravý morbídny humor hodný ostrovanov, takže 80%.

Oběť zla (2007)

Trošku z Wrong Turn, trošku z Hôr, trošku z mnohopočetných lesných masakríkov s nehygienickým záhradníckym náradím, zmiešané s náboženským fanatizmom, to len aby sme vedeli, že je to odsúdeniahodný prežitok, ale výsledok nie je až taký zlý, aj keď veľa zimomraviek nám to nenavodí, takže 55%.

Žraločí muž (2005) (TV film) odpad!

Na toto by mali byť trestné sadzby, je mrhaním času zaoberať sa vymenovávaním všetkých kravín, ktoré sa do tohoto projektu zmestili, a tak zostáva len dúfať, že nedostatok prostriedkov, spôsobený globálnou krízou, si poradí mrhaním peňazí na podobné experimenty s našim vkusom.

Výměna (2008)

Som zaťažený na novodobé filmy z amerického medzivojnového obdobia a som tiež zaťažený na uja Clinta, takže sa pokúsim byť aspoň trochu racionálny a objektívny – majstrovské dielo s viacerými citlivo a premyslene sa prelínajúcimi príbehmi, z ktorých každý by mohol byť samostatne sfilmovaný, čo možno bránilo trochu detailnejšie rozobrať prerod manipulovaného jedinca v mase na extrémne silnú a vyčnievajúcu osobnosť, výborná kamera, ani Angelina mi až tak veľmi nevadila, aj keď by som si vedel predstaviť v hlavnej úlohe vhodnejšie typy, ale moje iracionálna zabrali, takže 85%.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Príbeh ako cez kopirák (utrápený hrdina prežíva niekde na periférii tretieho sveta a snáď by tam aj dožil, keby banda žltých/červených/hnedých/bielych madafakaz popri plienení blízkeho teritória nepolapala a krátiac si dlhé chvíle aj nemučila skupinku dobrých/naivných klaďasov, ktorých zvyšní nezajatí kamoši naveľa-naveľa prehovoria nášho hrdinu, aby ich zachránil a popri tom tú bandu aj krvavo zlikvidoval), ani jeden povšimnutiahodný herecký výkon, žiadne hlboké myšlienky ani podrobnejšie vykreslenie psychológie postáv – a predsa všetko zapadá do seba ako lego, nie je tam ani o miligram viac či menej poctivej akčnej driny, každé vedro striekajúcej krvi, každá lietajúca končatina, každá prázdna nábojnica má svoje opodstatnenie, toto je vzor pre pravý a nefalšovaný akčný film, len jedno ma mrzí, a to že Sylvo stratil posledných 20 rokov zapájaním sa do projektov, ktoré mu nesadnú ani len spolovice ako Rambovky, takže 90%.

Pod kůží (2008)

Škoda premárnenej šance, zhororizovalo sa už kadečo, ale ten bodliakový organizmus nesie v sebe aký-taký punc originality, lenže to je asi tak všetko, čo stojí za zmienku, nepochopiteľné akcie a reakcie hlavných postáv, násilné až priblblé dialógy a monológy pri vygradovaných scénach, tá roztrasená kvázi dokumentárna kamera à la The Blair Witch Project mi už v poslednom čase tiež poriadne lezie na nervy, nuž a najviac som sa zľakol na záverečnom, ako ináč totálne klišoidnom zábere na šťastne odchádzajúcich survivors a skrývajúce sa zvyšky živého hlavného pichľavého hrdinu, keďže mi došlo, že autori ma chcú čo nevidieť umučiť Dvojkou, takže 30%.

Dům na špatné adrese (2008)

Trochu obohratá platňa, aj ten podklad nie je prevratne originálny, ale dá sa to počúvať, teda, možno by to nestálo až tak za veľa, ale tradične skvelý Samo tomu dal náboj, chvíľami mi jeho výčiny normálne naháňali strach, ono je fakt, že bez neho by to bolo slabší odvar už niekoľkokrát videného, ale aj tu sa potvrdilo, že jeden výborný sólista dokáže aj s priemerným ansámblom vcelku uspokojiť naše Shawshankami, Forrestami či Schindlerami zhýčkané umeniachtivé potreby, takže 65%.

Přehlížený (2007)

Naschvál som si dopredu neprečítal obsah, no a prvá tretina ma celkom zaujala, zobralo ma, že konečne amícka teenegerčina, kde to nekypí len alkoholickými žúrkami, nadržanými panicmi a dorasteneckým podpásovým "humorom", ale prišlo mystérium, ktoré mi postupne začalo až príliš pripomínať niektorými pasážami Ghost, no a ten patetický záver mi dosť pokazil chuť, takže 50%.

Boj (2007)

Žiadna jagavá perla v akčnej filmotéke, a to si tvorcovia zobrali na pomoc Jasona, ktorý je zárukou prínosu nejakej tej hviezdičky navyše, pre istotu to zdupľovali Jetom, ktorý niečím zvláštnym vyčnieva nad inými kungfuákmi, jakuzákmi a čojaviemešteakými orientálnymi metačohnátmi, ale bohužiaľ, takto zrejme dopadne každý pokus o mix akčnej hollywoodčiny s východnými bojovými umeniami, akýsi nemastný-neslaný hybrid s občasnými zábleskami kvaltity, takže 50%.

Pokoj v duši (2009)

Pravdupovediac, pred zhliadnutím filmu som mal obavy, najprv veľaočakávajúce ohlášky umeleckej a mediálnej obce, neskôr bombastická až násilná reklamná kampaň, ktorú sa moje rokmi vycvičené zmysly naučili brať s rezervou a opačným znamienkom, no a keďže ani napriek konexiám sa mi nepodarilo zohnať lístky na premiérové kolo premietania, zvyšky môjho patriotského entuziazmu takmer úplne zničili väčšinou sklamané až negatívne reakcie mojich šťastnejších známych, lenže všetko je inak, ja som sa kultúrne vyžil, vynikajúca kamera, skvele zapasovaná hudba, vhodne zvolené prostredie s nenápadnými ale výstižne vykreslenými detailami, zaujímavý casting so vsadením na neokukané ale o to výraznejšie tváre, celkom dobrý príbeh s nie celkom tradičným vyvrcholením, na prvý pohľad plytké vykreslenie hlavných postáv, podľa mňa však zámer tvorcov nevykresliť ich detailne, a tým ponechať divákovi dosť značný priestor na domýšľanie ich charakterov a príčin ich správania, podčiarknuté a zrátané, chcem byť aj naďalej a čoraz častejšie prekvapovaný tým, že aj po dlhočiznom vákuu u nás nezabudli točiť dobré filmy, takže 80%.