Jedna mezi oči (2012)

Klišé, klišé a ešte raz klišé, v podstate by to nestálo za zmienku, kebyže nie Sylvo, stačí jeden vyslúžilý akčný veterán v kondícii, na jeho miery ušité béčko a všetky teórie a poučky o pokleslých žánroch sú hlboko v teplých útrobách a to nielen uctievačov starej školy, je dobre, že Sylvo je späť, zaslúži si takéto kúsky, takže 75%.

Červená světla (2012)

Prekvapko, začiatok ma dosť vydesil, predpokladal som ďalšiu nudnú špiritisticko-exorcistickú duchárinu, skvelí herci, výborná réžia a bravúrne zvládnutý otvorený koniec, takže 80%.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

Na prvý pohľad sa to zdá ako jednoduchý návod, ako z béčkových gebuzín uvariť poriadny guláš, lenže ono to také jednoduché nie je a v tomto prípade kuchári dosť zariskovali, ale na počudovanie ten guláš vyšiel, spliesť toľko prihlúplych detailov a vyjsť z toho ako víťaz dokážu iba Quentin a Robert, máme nového mága uleteného filmu, nad ktorým ctení akademici síce zhnusene odfrknú, ale my. pokleslí filmožrúti, slastne odgrgneme po jeho blahodarnom menu, dojem mi pokazilo akurát preslávené oddelenie zmien originálnych názvov filmov, na ktorého zákerný lep sadol aj prekladateľ, počúvať, ako v tom náreze krásne čarodejobijky oslovujú hlavného mäsiara Jeníčku, mi spôsobovalo ukrutné muky,takže 80%.

Nelítostný Parker (2013)

Kopa klišé a škatuliek, ktoré musí akčná rezačka obsahovať a keďže scenár predpísal hlavnú hrdinku vyzliecť do spodniakov a otočiť sa, chlapov nenapadlo nič fádnejšie, ako obsadiť Lopezovú s jej riťou, ako aj v iných prípadoch, aj tu ťahá káru Jason, dokonca sa pri svojej revengerskej jazde dá skrvaviť viac ako John McClane a ten si toho teda vytrpel neúrekom, lenže na tieto levely Jason zase nedosiahol, scenár ani réžia a už vôbec nie ostatná osádka mu nedali šancu, takže 55%.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Toto nie je John McClane, na akého sme zvyknutý, úplne nepochopiteľne to chlapi naočkovali vírusom Ethana Hunta a tomu to teda ide lepšie, Wllis je nakoniec slušne dodrvený a skrvavený, ale tá cesta k jeho čiastočnej demolácii vôbec nemá úroveň jeho predchádzajúcich partov, ak ešte nepôjde do dôchodku, mal by sa pekne vrátiť na rodnú hrudu a bojovať do posledného dychu vo svojom prirodzenom prostredí, takže 40%.

Útěk (2012)

Skutočnosť, že Nórsko oplýva nádhernou prírodou, ešte neznamená, že za každý film z jeho produkcie treba hneď vytiahnuť tri hviezdy za vizuál, onanovať nad fjordami a hlbokými lesmi sa oplatí pri sledovaní dokumentárnych prírodopisných kanálov, na umelecké žánre je treba predsa len niečo navyše, na druhej strane majú tí Nóri bohovskú výhodu v tom, že keď zasadia dobre spravený príbeh do ich končín, nič nepokazia, ba priam naopak, lenže tu nejde o dobre spravený príbeh, raný stredovek bol určite špinavší, krutejší a bezcitnejší,boj o život neľútostnejší a priamočiarejší a súcit so zavadzajúcimi najdúchmi trestuhodne rizikový, takže 30%.

Pí a jeho život (2012)

Vizuálne veľmi pútavé, obsahovo dosť plošné dielo, ktoré možno malo ambície aj na poli duchovného hľadania, ku mne sa však tieto výstupy akosi nedostali, možno je vina na strane tvorcov, ktorí túto stránku potlačili na úkor atraktívnejšej epiky, možno na mojej nízkej empatii a nechuti hľadať hlbšie myšlienky, takže 60%.

New Yorku, miluji Tě! (2008)

Postupom času prichádzam na chuť mozaikovým filmom a čím viac sú roztrieštené, tým viac si ich vychutnávam, len ich treba konzumovať v kľude a pohode, zgustol som si na každom príbehu a výsledok bol ten, že som nakoniec závidel všetkým obyvateľom NY, že bývajú v takom ohromnom meste, takže 80%.

Nezahrávej si s ohněm (2012)

Celkom slušný a originálny príbeh, teda jeho kostra,akčných kúskov so znenazdajky sa prebudenými pomstiteľmi oplývajúcimi nadľudskou silou tu už nejaký pár bolo, tiež hrdinských hasičov, utajených svedkov, či zmiznutých utajených svedkov s chuťou po krvi, ale toto je ich obstojný mix, ktorému nesmierne uškodili dve veci, chlapi chceli byť napriek spomínanej spleti nádejných námetov ešte viac originálni, a tak si za hlavného madafaka vybrali neofasa, čo by ešte nebola taká hrúza, lenže ten je taký ostentatívne drzý, že to miestami pripomína skazené 30.-te či 50.te roky, kedy sa pohlavári polície a súdov verejne ukazovali s tými najväčšími grázlami, dnes je predsa len iná doba a pípl sú zvlášť netolerantní k blbečkom s hákovým krížom, preto by takáto komunita, ktorá má na robote len urobiť si denne pár zárezov na bejzbolpálku, veľmi rýchlo skončila so svojím biznisom, a to úzko súvisí s druhým problémom a síce akcieschopnosťou spomínanej skupinky, a zase ani tak nejde o to, že ju za pár hodín vymelie jeden hasič, ale o to, že sa akože snažia byť v konflikte s miestnou čiernou komunitou, ktorú maximálne terorizujú a riedia, lenže ich početnosť je taká malá, že negríci by ich vymlátili baranicami, samozrejme keby ich nosili, dakomu to možno neva, mňa to dosť rušilo, až som nakoniec zostal prekvapený, že sa chlapom na to podarilo presvedčiť toľké herecké kalibre, takže 30%

Hitchcock (2012)

Toto spracovanie výrezu z bohatého života filmovej legendy poteší zrejme maniakov na historickú kinematografiu, lenže nám obyčajným konzumentom veľmi nemá čo ponúknuť, už aj keby som sa veľmi chcel vyžiť na tomto príbehu, je otázne, či ide o úplne autentické myšlienkovo-realizačné pochody pri nakrúcaní Psycha, alebo sa autori nechali unášať na vlnách domýšľania a fikcie, rozhodne je pre mňa zaujímavá úloha Majstrovej manželky, vždy som mal o ňom predstavu, že išlo o maximálne autoritárskeho muža, zrejme kvôli jeho zovňajšku a výrazu, je to pozerateľné, ale žiadna bomba, Majster si zaslúži iný priestor a záber, takže 40%.