Chuligán (2009)

Vážně je dobrý nápad dávat obsah od TV Nova, který popisuje prakticky celý děj filmu? Jinak drahnou chvíli jsem myslel, že koukám na Hooligans, než mi došlo, že tohle je jen trošku menší chuligán. Ten je přece jen mnohem lepší.

Circle: Uzavřený kruh (2017)

Další film o Velkém bratrovi sliboval kvalitní podívanou, ta mě ale asi naprosto minula. Stejně jako poutavost a uvěřitelnost hlavní herečky.

Fokus Václava Moravce (2015) (pořad)

Viděl jsem pár dílů, a některé diskuze jsou opravdu zajímavé. Záleží na otázkách účastníků a také na pozvaných hostech. Například dnešní díl na téma sociální sítě byl výborný. Recenze tvora jménem Karlos80, který mi bůhvíproč poslal do zpráv nenávistný slint (asi to dělá pravidelně více zdejším členům) mě jen utvrzuje, že pan Moravec je opravdu mimořádný moderátor, a díky němu praskají žilky takovým "rozumným lidem" zcela oprávněně :-)

Pasažéři (2016)

To by člověk nevěřil, že v bůhvíkolikátém století, když na ohromně složitém a určitě ohromně drahém cestovacím stroji zlyhajú systémy, tak něco jako černé skříňky budou jen tmářský přežitek. Stejně jako zážitkový výletek na laně do vesmíru pro každého, kdo má odvahu. Sice jsem tam nikdy nebyl, ale něco mi říká, že se to bezpečností v žádném případě nedá srovnávat se skokem do vody ani s bungee jumpingem. Ale i přes tyto logické chybičky to je moc pěkný film, a pro fanoušky sci-fi, vesmíru, kosmických lodí, a sexy hereček i celkem nutná podívaná (ne nudná).

Švéd v žigulíku (2017)

K působení Anderssona je dobré si dočíst i doplňující informace na wikipediích a jinde, protože v tomto jinak zdařilém dokumentu není vše. Bo si asi především neuvědomil (a pokud mu to někdo řek, tak mu nejspíš nevěřil), že ruská mentalita je především o lhaní. Potom je o lhaní, a pak ještě o lhaní. Rus lže když se probudí, lže ráno, lže po obědě, lže večer, a lže i než jde spát. Na lhaní stál Sovětský svaz, na lhaní stojí i Putinovo Rusko. Co se zaryje asi nejvíc, je ten na první pohled milý a sympatický pán, který i v pokročilém věku sportuje, vede kroužek otužilců koupající se v ledové Volze, a s láskou pečuje o svoji veslařskou sbírku medailí, které má ze všech koutů světa. Nejradši má tu skleněnou. Tento pán ve vás vzbudí pocit, že jsou i dobří rusové, a působení agresivního západního manažera by chtělo přece jen provádět jaksi měkčeji a možná s ohledem a porozuměním ke zdejším těžce zkoušeným lidem. Až do příběhu se sněžnou frézou. Po celém příběhu sněžné frézy (je to na etapy) si možná nejeden člověk s hrůzou uvědomí, že rusák - prapodivná to rasa největší a nejsměšnější země světa, LŽE I VE SPANÍ. Lže tak hodně a nejvíc sám sobě do kapsy, že svým vlastním lžím i bezmezně věří. V tom je celá ruská tragédie. To je důvod, proč po ruské invazi na Ukrajinu mnohé západní firmy doslova chytly příležitost za pačesy a zdrhly co jim nohy stačily, protože odmítaly už mít s touto zemí prolhaného zlodějského šmejdstva, prorostlého skrz naskrz všemi sociálními vrstvami jako neléčená rakovina, cokoliv společného. To byl důvod, proč Anderssona nakonec zdiskreditovali, a to na základě naprosto směšných podnětů. I když jim Ladu zachránil. Ruský vděk je ještě širší než jejich srdce a větší, než jejich věhlasná úcta k životu jako takovému. Jo, kdyby se náhodou někdo radoval, že tohle bolševické zmrdstvo v lidech je zažité dávno už jen v rusku, tak prosím zkuste nějak nahlédnout do našich polostátních molochů. Je to i u nás. I když díkybohu zdaleka ne v takové šílené míře, jako v zemi, kde zítra znamená před 100 lety.

Po čem muži touží 2 (2022)

Jedničku jsem neviděl, ale po shlédnutí filmu si jsem téměř 100% jistý, že ji už neuvidím. Já prostě nemám ty novodobé české (a česko/slovenské) komedie rád. Zde byl poměrně slibný začátek se zajímavým nápadem, jenže pokračování nápadu bylo víc a víc přehlušováno narůstající stupiditou, a pak jsem si už jen konečně oddych, že je té zoufale trapné mizérii konec. Langmajer mi tu vůbec neseděl, a kromě Taclíka mi vlastně nesedí spousta novodobých herců (krucinál kdo má být pořád zvědav na tu neestetickou nosatou Polívkovou??). Takže jestli nějaká další CZ komedie, nejdřív kouknu na hodnocení, a jakmile to nebude 70% a víc, tak si nad tím ani neodfrknu.

Čerkasy (2019)

Pro Ukrajinu památná událost mohla být přece jen natočena lépe. Akčních scén je tam tak do 1 minuty, když nepočítám šikanu mezi vojáky. Měl jsem velký problém orientovat se kdo je kdo, i kdo je rusák a kdo ukrajinec, jakožto i pobrat spoustu souvislostí, které se zjevují kulturně i vojensky neznalým bez vysvětlivek (třeba to s krávou jsem doteď vůbec nepochopil). Náznaky herectví tam jsou, ale jsou i zároveň velmi úspěšně upozaděny špatnou kamerou (nebo režisérem). Celý film jsem se strašně nudil. Tak aspoň hvězdička za tu pěknou vojenskou loď zblízka a za moře, tyhle záběry mám rád.

Coming Home in the Dark (2021)

Ach jo. Nevím, jaká je přesně problematika novozélandských dětských domovů, ale dalším filmům z této země se budu už raději vyhýbat. Pokud to samozřejmě nebude něco od Petera Jacksona. K filmu - ten je opravdu temný, v několika momentech až odporný, ale pointa příběhu je... pro naši evropskou mentalitu asi dost špatně uchopitelná. Jo, a kdo si myslí, že anglině rozumí dobře a má naposloucháno, tak si i tak raději sežeňte titulky (tohle do hodnocení nepočítám, chápu, že je to opačný konec světa).

Predátor: Kořist (2022)

Ne sice tak bomba jako původní Predátor (ten stejně nikdo nepřekoná), ale pořád mnohem lepší než všechny předchozí pokračování. Zkrátka velmi důstojný nástupce. Film poráží i spoustu přírodopisných dokumentů, protože tady je potravní řetězec znázorněn opravdu mistrně. Nápad umístit prostředí do divoké Ameriky 17. století je taky moc fajn. Není nad to koukat na vidlácké lovce kožešin s jednokulovými bambitkami, jak se před nimi zjevuje mimozemská technika :-)