Mělas to vědět (2020) (seriál)

Zezačátku pomalé a nepříliš zajímavé, ale postupně to graduje a graduje až do brutálně napínavého a nejlepšího možného konce. Skvěle zahrané (není divu, když je tam tolik hereckých kapacit). Z důvodu chybějících a postupně průběžně dávkovaných informací si prakticky až do posledního dílu nemůžete být jistí, kdo je vrah. Takže to zjevně vidím dost opačně než mnozí zde komentující. Souhlasím ale s tím, že to mohlo být kratší a svižnější.

Great Bear Rainforest (2001) (TV film)

Vizuálně dokonalé záběry severoamerického temperátního deštného lesa a jeho obyvatel - myšleno jak zvířat, tak lidí. Dokument poskytuje především zosobněný pohled do života zdejších medvědů, ale také lososů, keporkaků, mořských vyder a dalších zvířat. Stejně tak nám ukazuje život místních domorodých lidí, kteří oblast obývají mnoho tisíciletí, dnes s moderním oblečením, technologiemi i způsobem života, přesto stále s úctou k zdejšímu přírodnímu prostředí předávanou z generace na generaci. Vlhkostí nasycené zelené lesy tvořené isíciletými stromy porostlými dlouhými visícími lišejníky, životem překypující moře i dramatické důsledky silné bouřy a následných masivních sesuvů půdy. Díky velkolepým záběrům z dronů a jedinečným pozemním i podvodním záběrům pronikneme do drsného, přesto skvěle fungujícího ekosystému, do něhož se člověk dokázal zapojit trvale udržitelným způsobem. Muselo být velmi obtížné to natočit, o to větší uznání si tvůrci zaslouží. I hudba se jim podařila skvěle zakomponovat. Příjemně krátká stopáž, přesto vše důležité zazní. Drobné nedokonalosti jako občasné příliš žoviální komentáře velkoryse odpouštím a sázím zasloužených pět hvězd.

Vlastníci (2019)

Skvělí herci, skvěle vykreslené různorodé psychologické profily postav, ale hodně věcí mi tam vadilo. Celé je to přehrávané ad absurdum, a to kazí uvěřitelnost sledovaného. Některé rádobyvtipné scény ala snad 7x opakované "mám takovou malou firmičku" byly trapné a kazily komediální linii. Bernáškovi byli nadbytečnou postavovou vatou. A když už scénáristicky nevíme jak vyřešit vygradovanou situaci, zvolíme laciného a nenápaditého deux ex machina v podobě nastalé závažné životní novinky. Kterou vzápětí absurdně převedeme do komediální polohy. Přesto jsou ze všech těch tragických českých filmů Vlastníci zřejmě tím lepším a snad i zkouknutelníhodným. Jen je škoda, že to bylo tak přepálené a že na druhou stranu chyběla civilnost. Pak by byl film uvěřitelnější a i jako satira by fungoval lépe.

Město podivínů (2018)

Nedívejte se na trailery! Nic si o tom nečtěte! Dobře, před zhlédnutím filmu jsem si přečetl zdejší obsah a podíval se na prvních 30 sekund toho třetího traileru - a fantastickému zážitku z tohoto filmu to neuškodilo. Vědět ale cokoliv víc by už hodně zkazilo. Optimální je skutečně nevědět buď nic, nebo nic víc, než je napsáno ve zdejším obsahu. Mnoho mysteriózních filmů má nadupaný začátek, ale s postupem děje se dostaví zklamání. Holt, odhalené tajemství už nemá takové grády jako to zahalené. Ve Freaks se každopádně povedlo udržet laťku vysoko po celou dobu. Začátek naprosto mysteriózní, nechápete, která bije. Vše se začne postupně odkrývat, ale dějově je to tak brilantně vystavěné, že jakmile začne upadat zážitek z odhalování tajemství, nastoupí zážitek z akčnosti a napínavosti děje. Obojí drží až do konce filmu a pro komplexnost prožitku nastoupí v třetí třetině filmu třetí faktor, ten emocionální. Výsledkem je váhání mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami a nakonec celkem sebejisté přiklonění se k těm pěti.

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Zhlédnul jsem jednoznačně pětihvězdičkový Chalífát. V komentářích k němu bylo odkazováno na tento seriál, Homeland. Co se týče děje a napětí, je to fajn. Ale má to jednu zásadní chybu - je to americké. Ten nespočet otřesných a megatrapných amerikánských klišé se fakt nedá vydržet. Pořád slyšíme kydy o službě vlasti, nemůže chybět ideální americká rodinka ("věděl jsem že to zvládneš. a víš proč? protože jsi můj syn") a pochopitelně nejzávažnější katastrofou je, když se někdo snaží zaútočit na PANA PREZIDENTA Spojených států, který je nejdůležitější osobou na světě a ztělesněním hrdosti a demokracie! To pak všichni zvážní, protože to je fakt velmi vážná věc! Vrcholem trapnosti a nejapnosti jsou žoviální kecy vojáčků ("vyser se na to, prošvihneš válku") završené rapováním na karu - to už bylo vážně za jakoukoliv mezí. Vzdávám po první sérii. Škoda. Přitom ta bipolární bloncka je cool.

Kouzlo finské divočiny (2016) (seriál)

Finský audiovizuální trankvilizér. Nádherné kvalitní záběry finské přírody a jejích obyvatel, mistrně zvýrazněné zvuky přírodních komponent, do toho poetický komentář a melodie finské zpěvačky. Něco jako naše Krajinou domova, jen na finský způsob. Nádherný umělecký počin.

Virus (2019)

Velmi povedený film o epidemii smrtícího viru Nipah! Dvou a půl hodinová stopáž působí děsivě, ale díky velké porci napětí v průběhu celého filmu a zakomponování mnoha zajímavých kulturních aspektů Indie se divák rozhodně nenudí a ta přemrštěná stopáž není v tomto případě na škodu. Hodně chválím i odbornou lékařskou a virologickou přesnost, která často ve filmech tohoto zaměření pokulhává. Ke všemu je film velmi lidský, ukazuje pestrou paletu mezilidských vztahů i hodnot. Obrovskou devizou je také to, že film vychází ze skutečných událostí a má díky tomu i jistý dokumentární charakter. Taky se mi líbily ty poučky o kouření, alkoholu, volání při řízení a nošení helmy na motorce v příslušných scénách:) Je též úžasné, že se film podařilo natočit již rok po epidemii.

Telefonní budka (2002)

Nejlepší z Schumacherových filmů, které jsem doposud viděl. I by se vyšvihnul na 4* nebýt toho rasismu v podobě klidného, chápavého a přívětivého černoha v policejní uniformě a netrpělivého, nechápavého a nepříjemného bělocha v policejní uniformě. Mě už tohle ubohé klišé, kdy je černoch ten dobrý a běloch ten špatný (být to naopak, zvedne se v USA vlna černoškých protestů..) vážně leze krkem. A taky nebýt té Schumacherovy záliby v opěvování toho, když někdo bere vykonání spravedlnosti do vlastních rukou a sám se přitom stává zločincem. A když pominu otravné uřvané štětky, tak tím negativa končí. Telefonní budka je krátký, svižný, skvěle zrežírovaný film, od Farrellova vlezení do budky permantně napínavý, se skvělým rozuzlením. Pokud někdo chce vidět svižný a promyšlený psychologický thriller, tak doporučuju.

Volyň (2016)

Brrr, film, ze kterého mi bylo nedobře. Autentický, naturalistický, nedokáže vás nechat chladnými. Negativem je délka. Film sice nenudí a napětí i emoce naopak postupně rostou. Ale přecejen dvě a půl hodiny je moc. Tvůrci holt chtěli postihnout období několika let, což je dobře pro předložení uceleného obrazu (to se povedlo); daní za to je zdlouhavost (a jistě by to šlo udělat aspoň o půl hodiny kratší). Co ale bylo horší, ten prapodivný střih a návaznost scén. A taky vlastně přehršel postav zasazených do chaotického vývoje válečné situace. Kvůli tomu divák ztrácí nit a přehled o tom, které těhotné právě probodávají břicho a koho zrovna svlíkají z kůže. Aspoň toho malého kluka, kterého upálili, jsem identifikoval. Tyhle scény jsou opravdu děsivé a odporné. Nechce se věřit, že nejinteligentnější tvor planety toto dokáže dělat jeden druhému. Bohužel, byla to krutá realita. Člověku je z toho nablití. "Všechny národy jsou si bratry. Všichni mají právo žít a usilovat o své blaho. Ale není možné a nepřináší nic dobrého, když se od blahobytu oddělí slušnost. Svět je nakažený přílišnou oddaností své vlasti, svému národu. Mírou té oddanosti je síla nenávisti k jiným národům." Toto je potřeba si neustále uvědomovat. Jinak to vede ke zvrácenému a nelidskému utrpení, jaké jsme viděli v tomto filmu.

Zatímco spíš (2011)

Když já nemůžu být šťastný, tak ani vy ne! Ale možná mě udělá aspoň trochu šťastným to, že vás udělám nešťastnými! No, jak by řekla Jolanda, to je zlá nemoc todleto. Luis Tosar odvedl v roli domovníka skvělou práci, což na mě ale zapůsobilo dvojsečně - k tak vzhledově a natož povahově nesympatické osobě se mi nepodařilo najít si cestu, byl to ten ze záporáků, který vám k srdci nepřiroste a jehož činy se vám protiví (a pokud se s ním někdo dokáže ztotožnit, budiž politován!). A protože hodnotím subjektivně, je to i důvod, proč tomuto jinak skvěle natočenému, cynickému a místy fakt napínavému filmu dávám jen 3*. Ale je fakt, že třeba to, jak domovník zatočil s tou malou vyděračkou, se mi líbilo. I jsem mu přál, aby se bez odhalení dostal ven z Klářiného bytu (btw, převlíkací scény Marty Etury stály za to!). Ale chudák domovníkova matka. Chudák Veronika. Chudák uklízečka a její syn. A největší chudák Klára - zvlášt v tom vyvrcholení domovníkovy pomsty. Takže bacha na to, komu svěřujete klíče od svého bytu a s důvěrou ho požádáte o nakrmení svých psů. A před spaním raději zkontrolujte prostor pod svou postelí. Nemusí tam totiž být schované žádné nadpřirozené strašidlo, ale prachobyčejný domovník - který dokáže být daleko horší noční můrou a denním švábem než kdejaké strašidlo...